| Sfaterly a întrebat:

Cum sa alerg corect ca sa slăbesc? Încet sau repede? Cât timp? In fiecare zi? Pot sa beau si apa in timpul ala? Vreau detalii.

11 răspunsuri:
| CristianaMaria a răspuns:

Evident ca incet. Daca slabesti brusc, iti dai organismul peste cap si dereglezi multe chestii plus ca exista o sansa mare sa pui la loc rapid. Evident ca poti bea apa, apa ajuta si imbunatateste arderile si procesele din oganism, detoxifica si iti da uneori si senzatie de satietate astfel ca iti taie oarecum si din pofta de mancare daca bei inainte/in timpul meselor. Uite, eu am slabit frumos fara sa tin niciun fel de regim sau sa renunt la ceva anume cu sport.De la leneveala mea de stat in pat sau pe scaun non stop am inceput sa merg la sala unde am facut cate 30 de minute pe banda si 30 pe bicicleta zi de zi plus alternat cu greutati unde prin solicitarea masei musculare arzi de asemenea multe grasimi pentru ca muschii lucreaza, se hranesc si ei.Pe banda nu trebuie sa alergi, mie mi se face rau daca alerg si nu ma simt ok asa ca acea jumtate de ora am parcurs-o pe banda inclinata la maxim, adica urci cum ar veni.Si sa stii ca merge. Daca la tine metabolismul e mai lent, atunci te sfatuiesc sa renunti la cateva alimente sau sa le reduci macar, gen painea si dulciurile.In rest, totul merge frumos de la sine happy Ps, rezultatele se vad in timp, la mine s-au vazut in 2-3 luni happy

| Alynescu22 a răspuns:

Alergi incet si mult adica cat poti, din ce in ce mai mult nu trebuie repede nu te ajuta la nimic si poti sa bei apa :bei doua guri mai alergi 10 min mai bei 2 3 guri si tot asa trebuie sa fi hidratat in permanenta

suntserios
| suntserios a răspuns:

In primul rand trebuie sa ai grija ce mananci, pe urma ce sport faci.
Trebuie sa alergi cum si cat poti la inceput si apoi treptat sa ridici nivelul. Ideal ar fi sa alergi zilnic si macar 3-4km

Normal ca trebuie sa bei apa, apa este importanta

| Tud0rr a răspuns:

Sprinturile sunt cea mai eficienta metoda. Intereseaza-te despre antrenamentele HIIT.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Nu rezolvi nimic cu alergatul. Vei da randament la primele sedinte de alergat, deoarece organismul nu e invatat, dar el se adaptează rapid si efortul se va diminua foarte rapid. În primul rând slăbești din alimentație (renunți PROGRESIV la carbohidrati, in schimb consumi grasimi sănătoase (pentru enrgie) si proteine, iar sursele de carbo sa fie carbo complecși fructe, legume, cartofi dulce, orez brun etc Nu simpli). Apa bei si inainte si dupa si in timpul. Nu te limita la alergat, daca s-ar slabi din alergat n-ar mai tine nimeni cont de alimentație, nu s-ar mai chinui nimeni cu diferite circuite de antrenamente, TRX, sala, cardio etc

| RoCkKiD a răspuns:

Alearga tu linistita nu iti fa griji de tehnica. Daca te tii vreo 3 luni de treaba cu alergatul poti sa revii cu intrebarea.

| brigh7ness a răspuns:

Mananca la ore fixe, aleargă potrivit, cum iti e tie comod, altfel te vei lasa.

| siriusblack98 a răspuns:

Ca sa slabesti ai nevoie si de o dieta, nu doar antrenament.Hidratarea este esentiala, normal ca ai voie sa bei apa in timp ce alergi.Pentru slabit se face alergare de rezistenta nu de viteza in mod ''traditional''.Si iti sugerez daca ai posibilitatea pe langa alergarea monotona clasica, sa faci sprinturi la deal timp de 30 sec la intervale de 2-3 minute a cate 7-8 serii.In timpul de recuperare dintre serii nu te opresti ca sa iti tragi suflul, mergi normal.

| AnastasiaK a răspuns (pentru CristianaMaria):

"Evident ca incet." De ce e asa evident? laughing

"Evident ca poti bea apa, apa ajuta si imbunatateste arderile si procesele din oganism, detoxifica si iti da uneori si senzatie de satietate astfel ca iti taie oarecum si din pofta de mancare daca bei inainte/in timpul meselor." Exact, pentru ca ea cand iesea la alergat, isi lua la pachetel mancare si servea masa pe traseu... Tu citesti intrebarile inainte sa raspunzi?

"Pe banda nu trebuie sa alergi, mie mi se face rau daca alerg si nu ma simt ok" Asta a fost maxima...Deci daca tie ti se face rau, nu trebuie sa alerge nici ea pe banda laughing

"In rest, totul merge frumos de la sine" Da, cu sfaturile tale merge foarte frumos sa pierzi si masa musculara in timp ce slabesti, dar ce mai conteaza? Apa, muschi, grasime...slabire sa fie, nu?

| CristianaMaria a răspuns (pentru AnastasiaK):

Daca habar nu ai, mai bine nu comentezi.In primul rand, cand eu am comentat, intrebarea pe care eu am citit-o din neatentie a fost" cum aleg sa slabesc corect".Nu văzusem ca spune de alergat.Si pornind de la asta, e adevarat tot ce am spus si si la ea nu era vorba de pus masa musculara ci doar de slabit. Sfatul meu a fost unul bun, care la mine a functionat si strict pentru slabit pentru ca repet, eu nu am citit cu atentie si nu vazusem partea cu alergatul.Esti foarte acida si vad ca te hranesti asa cu rautatea aia pe care o ai in tine.Sa stii ca daca razi ca o isterica si faci circ pe aici nu esti deloc mai inteligenta ba din contra.Un om inteligent isi putea da seama ca am inteles probabil gresit intrebarea dar dintre toti doar tu ai fost cea care sare pe aici pentru un motiv stupid si inexistent. Data viitoare sa te rezumi strict la ce faci tu si ce comentezi tu ca nu esti vreo judecatoare suprema sa faci tu ordine cine si ce comenteaza.O seara placuta iti doreschappy

| AnastasiaK a răspuns (pentru CristianaMaria):

Cu alte cuvinte, raspunsul tau nu raspunde la intrebarea pusa pentru ca nu ai fost capabila s-o citesti cum trebuie. Totusi, dupa logica ta de fier, tot eu sunt aia care nu stie ce vorbeste happy

De asemenea, te inseli inca o data, nu ma "hranesc" cu rautate, in schimb ma amuza ignoranta, prostia si/sau incercarea cuiva de a da sfaturi pe un subiect pe care nu-l stapaneste. (btw, inainte sa ma acuzi iar ca as fi acida, citeste fraza anterioara de vreo 3-4 ori daca nu te-ai prins din prima ca nu te-am jignit in niciun fel)

Sfaturile tale au fost in mare parte stupide. Organismul fiecaruia functioneaza diferit, ca a dat rezultate la tine nu e un argument pentru nimic. Se vede clar ca nu stapanesti subiectul din momentul in care vii cu exprimari de genul "dereglezi multe CHESTII". Daca dai sfaturi despre slabire si ai macar putin habar ce e aia, primul lucru pe care il spui e DEFICIT CALORIC, apoi mai vin multe altele pana sa ajungi sa vorbesti de mers pe banda.

Apropo, cand afirmi niste lucruri in mod public, dai automat dreptul oricui sa atace acele afirmatii, iar daca afirmatiile respective nu sunt tocmai corecte, cel mai probabil asta se va intampla. Deci cu propozitii precum "sa te rezumi strict la ce faci tu si ce comentezi tu" poti sa te stergi frumusel... unde vrei tuwinking