| SpikeDePeTineretului a întrebat:

Daca fac sala trebuie sa ma ingras? sau cv de genu. niste sfaturi?

Răspuns Câştigător
| mihaigrecu345 a răspuns:

Nu trebuie sa te ingrasi, banuiesc ca esti ectomorf, vei depune undeva la 75% fibra si 25% grasime, asta daca urmezi o alimentatie adecvata + somn + exercitii pentru masa, vezi ca unele slabesc iar duap 4 luni daca nu esti atent o sa scazi. Daca vrei sa iei masa trebuie sa iei : proteine(peste, fructe de mare, carne de pui, vita, migdale, nuci) Vitamine(liposolubile:A, D, E, K si hidrosolubile C, B) Sodiu(peste, sfecla de zahar, telina) glutamina cel putin 10 g/zi, creatina cu 1 h inainte de antrenament, BCAA(aminoacizi cu lanturiramificate), sa nu bagi steroizi orice ar fi, si oricine ti-ar propune, documenteaza-te foarte mult si vezi la ce exercitii raspund muschii tai, de exemplu pentru cei mai densi muschi din corp gambele, cate serii cate repetari in ce fel etc. Spor si succes, nu uita: "No pain, no gain"!

14 răspunsuri:
| CasaSiDesign a răspuns:

Daca faci sala nu te vei ingrasa...doar vei transforma grasimile in fibra

| Yamaha123 a răspuns:

Nu cum sa te ingrasi intr-adevar cresti in masa dar nu cu grasime ci mai dezvolti mushii

| Albnegru10 a răspuns:

Nu te ingrasi, creste masa musculara.

| NDC12 a răspuns (pentru CasaSiDesign):

Ba tu ne minti. Grasimea nu se transforma in fibra si nici invers, mai documenteaza-te.

| NDC12 a răspuns (pentru Yamaha123):

Fals,vezi tu, e perioada de masa musculara in care mananci multi carbohidrati si multe proteine ca sa cresti in masa musculara + grasime, si mai e perioada de definire cand arzi grasimea si raman doar muschii, la asta se referea el, asta era raspunsul potrivit.

| Yamaha123 a răspuns (pentru NDC12):

Da da tu esti cel mai "destept"laughing

| Ph3N0m a răspuns:

Nu, nu trebuie sa te ingrasi. Trebuie sa mananci cel putin 2g de proteine per kilogram ex: ai 60 kg deci trebuie sa iei minim 120 g proteine pe zi (pentru rezultate foarte bune). Daca vrei sa cresti in masa musculara nu uita nici de carbohidrati, care trebuie consumati in cantitati mari mai ales in prima parte a zilei, reducandu-i treptat spre seara. Mananci mult, ajungi mare. Asta nu inseamna ca ai sa ajungi gras sau ceva. Ai sa depui masa musulara, dar si cu grasime. Ca sa dai jos grasimea va trebui sa faci definire, dar asta doar dupa ce depui multa masa musculara. Cu cat ai mai mula, cu atat scapi mai usor de grasime. Baftawinking

| NDC12 a răspuns (pentru Yamaha123):

Ba idiotule, vezi ca in primul rand nu ma cunosti, in al doilea rand esti doar un copil idiot nedocumentat care isi da si el cu parerea pe aici, daca nu ai nicio treaba cu sportul asta nu iti mai da cu parerea, idiotule. Si daca cineva care stie mai multe decat tine iti da un sfat asculta-l, da tu esti retardat, nu are rost sa ma complic cu tine.

| CasaSiDesign a răspuns (pentru NDC12):

Era o forma metaforica de a spune. ideea e ca facand sala sigur nu te ingrasi.

| Yamaha123 a răspuns (pentru NDC12):

M....mati de bou tu ma cunosti pe mine ba in morti...

| NDC12 a răspuns (pentru Yamaha123):

Nu-i nevoie sa te cunosc, la ce intrebari pui " Cum sa fiu mai bun la skanderbeng si cum sa fac o capcana de soareci ", sunt sigur 100% ca nu ai mai mult de 15 ani.

PS: Ia o carte de gramatica si da-ti cu ea in cap.

| SpikeDePeTineretului explică (pentru NDC12):

Da laughing

| Yamaha123 a răspuns (pentru NDC12):

Bravo mie ma prostule ca pun intrebari

| SpikeDePeTineretului explică (pentru mihaigrecu345):

Mersi