| Candea a întrebat:

Doctorul mi-a spus că m-am înălţat prea repede iar musculatura nu s-a dezvoltat, de aceea sunt puţin cocoşat. Cum să fac nişte muschi pe mâini, piept şi pe spate? FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Paul5000 a răspuns:

Maini: Http://www.culturism.ro/antrenament/exercitii

Intra acolo, alege exercitii pentru grupele de la maini ( biceps, triceps, antebrat, umeri ), si baga serii a cate 10 repetari ( cand poti mai mult de 10 repetari, maresti greutate ).

Pauzele intre serii sa fie de 90-120 de secunde MAXIM, asa obtii pompare maxim, si sa ai maxim 9-10 serii / grupa( bratele au GRUPE MICI de muschi ).

Acorda fiecarei grupe 48 de ore de odihna dupa atnrenament ( in perioada asta se dezvolta muschii ).

Ah, si cel mai important, o alimentatie bogata in proteine, fara asta nu faci nimic, e mai importanta decat antrenamentul.

Sa ai 3 exercitii a cate 3 serii pentru fiecare grupa.
Piept: Abdomene
Spate: Tracţiuni la bară, la piept

6 răspunsuri:
| Ghelutza_Ghelu_1990 a răspuns:

Ai putea sa faci flotari si extensii(abdomene dinacelea de stai cu burta pe pamant)

| Cosmin86 a răspuns (pentru Paul5000):

Nu e ok la fiecare grupa la fel.

nu poti la biceps ( care e un muschi FOARTE MIC ) sa faci la fel de multe exercitii si serii ca la piept sau spate, ce naiba

| Cosmin86 a răspuns:

1. iti faci o alimentatie bogata in proteine

www.culturism.ro/alimentatie

2. te duci la sala si faci un antrenament cu exercitii de baza ( nu pierzi vremea cu exercitii de izolare )

| Candea explică (pentru Cosmin86):

Problema e ca eu sunt de la tara.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Candea):

La tara poti improviza.

Poti face tractiuni pe o creanga/bara de covoare/grinda/orice.

Poti face flotari ( cu saritura, cu bataie, intr-o mana, etc. ) in curte.

Poti face genuflexiuni cu un rucsac plin de bolovani ( sau fiare ) in spate + fandari cu acelasi rucsac.

Poti face indreptari cu o roaba incarcata sau orice alt obiect greu de fier.

etc.