| suntZeu a întrebat:

Eu am mai multe intrebari si v-as ruga la finalul fiecarui semn de "?" sa o considerati o intrebare independenta.

Acum 6 luni m-am apucat de sala, aveam burta nu imi placea deloc cum eram si stiam ca stand in casa no s-o dau jos, am mers la sala dupa o vreme de cardio si regim am ajung de la 70 la 62 de kg iar dupa am inceput sa ma axez pe greutati si pe abdomen care este febletea mea, am progresat in toate zonele dar la spate consider ca sunt deficidar, nu pot face tractiuni la spate vi se pare ca dupa 6 luni de la sala la varsta de 14 ani ar trebui sa pot face? Cu abdomenul de la 90 si cv in talie laughing) (ma cutremur cand zic) am ajuns undeva la 73...si mi se vad 4 patratele si oblici binisor dar in ultimul timp ma doare spatele si nu ma mai apropi de banca inclinata pentru ca imi provoaca durerei de spate, credeti ca are legatura ca am neglijat putin zona lombara? Fac abdomen de 3 ori pe saptamana iar in alte zone am progresat considerabil cum ar fi bratul unde la 25-31 cm si la piept am 93 incordat, stau rau?

Stiu ca poate sunt prea mic pentru sala si durerile de spate au aparut prea repede pentru ca m-am fortat si am vrut totul prea repede vreau sa ma indrept spre inot credeti ca voi slabi in masa?

Daca cineva are bunavointa sa citeasca toate astea si sa imi raspunda frumos si concis promit sa ii dau funda tongue

Răspuns Câştigător
| alexr8 a răspuns:

Salut!
In primul rand felicitari pentru vointa!
Acum sa trec la subiect:
1. Nu e o tragedie ca nu poti face tractiuni. Pentru spate poti face si alte exercitii la fel de eficiente. Spre exemplu tractiuni la helcometru, ramat cu gantera din aplecat, ramat cu haltera si lista poate continua.

2. Durerile de spate pot aparea din mai multe cauze. Fie ai ridicat de la sol in mod repetat greutati mari, fie ai facut genuflexiuni cu greutate mare, fie ai solicitat coloana in alt fel, sau pot fi doar durerile cresterii. Oricum cand lucrezi cu greutati mari si iti soliciti coloana, POARTA CENTURA.

3.Cat despre progres, daca tu esti multumit, atunci e in regula. In culturism nu e vorba despre cum arati comparativ cu altii ci despre progresul pe care il faci tu. Asa ca repet, daca tu esti multumit, e OK.

Era sa uit! Daca ai cumva de gand sa iei suplimente, iti spun sincer ca nu se merita. Mai bine dai aceiasi bani pe alimente. Suplimentele te ajuta doar cand nu mai poti progresa natural, iar multi nu vor sa inteleaga asta.

Daca mai ai intrebari legate de exercitii, dieta, nutritie, intreaba-ma pe privat si iti voi raspunde cu placere.

Succes in continuare!

6 răspunsuri:
| kakadelu a răspuns:

Ai folosit curea speciala?
Pentru a proteja zona lombara?
Ai grija, deoarece e destul de periculoasa problema, la 14 ani. esti cam fragil sa zic asa.
Sper ca nu ai luat proteine sau stimulente.
Cat despre treaba cu inotul, e o idee foarte buna, si nu cred ca vei slabi ( daca te referi la masa musculara ) ci chiar vrei progresa.
Succes in continuare, si bravo pentru ca ai avut vointa happy

| suntZeu explică (pentru kakadelu):

Nu am luat proteine doar 2-3 batoane nevinovate 21@ proteina inainte de cateva antrenamente...Nu folosesc centura pentru ca am vazut ca doar matahalele au si nu cred ca la ce greutati fac eu am nevoie am progresat enorm...cand am intrat in sala scapam bara de 15 la piept laughing acum fac cu 50 dar la spate nu prea pot progresa e o zona fragila, simt ca lucreaza dar simt ca nu e prea bine daca maresc greutatea chiar daca am 93 de cm in piept, spate lat

| suntZeu explică (pentru alexr8):

Durerile astea nu sunt din cauza cresteri pentru ca daca pun mana pe coloana si misc putin simt inelele acelea cum ma dor, ti-am dat prietenie astept un id de messenger sau skype sa vorbim mai multe, RASPUNS CASTIGATOR, multumesc kakadelu pentru raspuns

| Cosmin86 a răspuns (pentru suntZeu):

"Nu am luat proteine", cum adica? adica tu stai nemancat toata ziua?

| suntZeu explică (pentru Cosmin86):

Nu am luat proteine se refera la suplimente care sa imi umfle muchi si care sa imi ofere o "satisfactie" in plus, normal ca am luat proteine din alimente...lactate,carne,legume,fructe si alte produse animale pentru ca in general produsele animale contin proteine.

| Cosmin86 a răspuns (pentru suntZeu):

Ai luat proteine din fructe? laughing

p.s. : alea din supliment sunt tot din mancare facute. suplimente = mancare concentrata

Si daca tu crezi ca alea iti umfla muschii, esti doar un copil mic

Întrebări recente