| JoinTu a întrebat:

Exercitiile fizice moderate cum ar fi: flotarile si abdomenele, impiedica cresterea in inaltime? Am 14 ani si 10 luni si am doar 1, 61 m, pot ajunge macar pana la 172? Avand in vedere ca tatal meu are 172, 173 sau 174 (nu sunt sigur) si ca eu in ultimul an am crescut cu doar 3 cm, cred ca am crescut cu doar 3 cm in ultimul an deoarece nu dormeam suficient, nu aveam un stil de alimentatie sanatos si nu prea faceam sport, mancam inainte de culcare asa ca se degaja insulina care se anihileaza reciproc cu hormonii de crestere, daca nu as fi facut toate astea poate as fi crescut cu vreo 5 cm in ultimul an (n-am avut niciodata acel growth spurt, iar vocea mea de abia daca s-a ingrosat putin).
P.S: Nu fumez!

Răspuns Câştigător
| DanielGeorge a răspuns:

Fii atent : Cresterea in inaltime poate fi influentata de trei factor : 1. GENETICUL, 2. ALIMENTATIA, 3. SOMNUL, 4. ACTIVITATEA FIZICA. Nu e ok sa faci numai abdomene si flotari. Trebuie sa-ti aranjezi un program saptamanal in care sa combini sedintele de cardio(alergari) cu cele de forta(acasa poti face flotari, abdomene, genuflexiuni, extensii pentru spate, extensii din ghemuit cu revenire si multe alte exercitii care pot fi gasite pe internet sau sa mergi la sala). La varsta ta trebuie sa dormi 8-9 ore pe zi. De asemenea, pentru crestere ai nevoie de calciu in perioada aceasta, fiind indicat sa mananci foarte multe lactate. SPOR LA TREABA!

11 răspunsuri:
| einenebun23 a răspuns:

Nu nu impiedica cresterea in inaltime. Ba din contra te ajuta sa ai o masa musculara bine dezvoltata.

| BestMuSic a răspuns:

Flotarile si abdomenele nu te vor impiedica, sala te incetineste...am un coleg ca tine dar un ultimele cateva luni sa inaltat foarte mult,pana acum era unul dintre cei mai mici din clasa,fiecare om are un metabolism de crestere diferit, eu zic sa continui si cu exercitiile dar mai important sa faci un sport, eu de exemplu fac handball, si de cand am inceput sunt foarte inalt, l-am intrecut pe tata si pe fratele meu mai mare...si tata este destul de mic avand in vedere ca eu am 1.75 (aproximativ) Succes in crestere happy

| Peaches a răspuns:

Nu te ingrijora, mai ai timp destul, inca esti in crestere. Cand o sa incepi sa te inalti, o sa te sperii ca nu te mai opresti XD
PS: Basketul ajuta mult! Fundita?
Sper ca asta ajuta! Have funwinking

~Roxetta

| JohnnyBi a răspuns (pentru BestMuSic):

Esti pe langa. singurul lucru care incetineste sala este capul tau plin de tampenii.

| Kryslove a răspuns:

Nu ai de ce sa iti faci griji. daca vrei sa cresti in inaltime ar trebui sa practici basket. Prietena mea practica basket si la 14 ani are 1, 92. Face minuni tongue

| numaieoadi a răspuns:

NU IMPIEDICA ABSOLUT DELOC CRESTEREA IN INALTIME! chiar iti sugerez ca macar 3 zile pe saptamana sa faci flotari/abdomene/genoflexiuni. Te dezvolta foarte mult!

| NDC12 a răspuns:

Da ma, sa stii ca si mancare opreste cresterea in inaltime, daca bei mai mult de un pahar de apa pe zi risti sa nu mai cresti in inaltime, si de asemenea daca te joci jocuri pe calculator risti sa nu mai cresti in inaltime. ( Sunt ironic, in caz ca nu ti-ai dat seama ).

RASPUNSUL E NU.

| AntrenorFitness a răspuns:

Ai timp inca sa ai explozia de crestere in inaltime... Trage si tu singur concluzii: http://www.despreculturism.ro/culturismul-si-cresterea-in-inaltime.html

| Public22 a răspuns:

Te dezvolti

| JoinTu explică (pentru BestMuSic):

In ce clasa esti, sau. ce varsta are colegul tau?