| WebEye a întrebat:

cum ar fi cel mai bine sa imi lucrez bicepsul? Avand in vedere ca la sala unde merg eu sunt gantere intre 5kg si 40kg iar eu pot face maxim cu 12kg per mana si mai jos de gantera de 12 kg este una de 7kg si una de 5kg, cum ma sfatuiti sa fac serile in asa fel in cat sa dobandesc masa muscularawinking?

Răspuns Câştigător
| Bull4ever a răspuns:

Incalzirea se face cu o greutate mica mah
incalzirea e numa ca sa nu intri direct in greutati mari si sa ai parte de o accidentare serioasa
Eu iti spun sa faci o incalzire:
-banda vreo 4-5 min sa iti obisnuiesti sistemul cardio-vascular
-cateva tractiuni pentru biceps de incalzire incearcale sa le faci cat mai incet posibil
-sa iti incalzesti incheieturile si antebratu(foarte importante cand faci biceps)

6 răspunsuri:
| jokeru123 a răspuns:

Salut, faci cu alea de 12 kg pana numai poti si dupa iei alea de 7kg imd dupa ce ai terminat cu alea de 12.Si mai fa tractiuni ca iti lucreaza mai multi muschi trapezul spatele bicepsul etc.
Sper ca te-am ajutat

| cristi1505 a răspuns:

Pentru masa musculara iti trebuiesc maxim 10-12 repetari cu o greutate care iti permite acest lucru! Cele de 12 kg sunt ok daca poti face 10 repetari pe serie.Sa nu exagerezi facand 20-30 de repetari cu 7 kg! NU vei obtine masa musculara ci doar rezistenta!

| cristi1505 a răspuns (pentru jokeru123):

Nu se face pana la epuizare! Este cea mai mare prostie sa faci asa si dupa imediat cu alea de 7 iar pana la epuizare? In niciun caz nu se face asa deoarece nu va dobandi masa musculara ci doar rezistenta.Cine ti-a zis sa faci asa? Cum i-ai zis tu sa faca va dobandi masa musculara in 10 ani! Cam 2 cm in bicepsi.

| Cosmin86 a răspuns:

Cat poti sa faci maxim 8-10 repetari.

Poti mai multe, maresti greutatea, poti mai putine, scazi greutatea.

Si nu sacrifica niciodata forma corecta de executie doar ca sa lucrezi cu greutati mai mari.

Din cand in cand poti sa faci si serii de forta ( maxim 5 repetari ).

| Bull4ever a răspuns:

Incearca sa avansezi si u la 15 kg fa macar 6 bucati iti zic cel mai bine e sa fortezi putin bicepsul ca sa pui masa...
Deci forteaza tare acolo la sala

| WebEye explică (pentru Cosmin86):

Deci voi ziceti ca daca pot face cu 12kg 4 serii a cate 8-10 repetari pe serioe sa fac toate serile cu 12 kg? si incalzirea?