| anonim_4396 a întrebat:

Hi TPU!

am 11 ani, 160cm, 47kg si dupa cum am calculat pe un site, greutatea ideala ar fi 55kg.

cum pot sa slabesc?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu este nevoie sa te ingrasi(bineinteles,nici sa slabesti), pentru varsta si inaltimea ta, ai o greutate cat se poate de normala.Nu trebuie sa te bazezi pe rezultatul dat de un site sau de orice alta metoda de aflare a "greutatii ideale",deoarece aceasta depinde de fiecare persoana in parte si important nu este numarul kg,ci felul in care sunt distribuite. Spre exemplu,sunt multe cazuri de persoane inalte,care cantaresc putin, dar nu arata, in timp ce persoane mai scunde si cu un numar mai mare de kg sunt mult mai slabe.Nu e, deci, nimic batut in cuie.Numai bine.

10 răspunsuri:
| BubbleShoot a răspuns:

Pai daca ai 47 de kg.si tu normal ar trebui sa ai 55.nu trebuie sa slabesti ci sa te ingrasi. funda?

| GabiiHaș a răspuns (pentru BubbleShoot):

M-am incurcat ce mai frate tot da tata la televizor volumul tare si nu mai stiu ce si cum sa scriu ~X-(

| Saddelyx a răspuns:

Da,trebuie sa te ingrasi...atunci imi schimb raspunsul.In primul rand depinde in ce fel vrei sa iei in greutate. daca vrei cu grasime poti incerca sa mananci mult fast-food si multe dulciuri. daca vrei sa iei greutate la muschi, multe flotari, abdomene si mese copioase (gatite in casa ). big grin

| noktambul a răspuns:

Daca ai 47 de kg, tu cum crezi ca ai putea slabi pana la 55? Asta e una la mana. Doi la mana : calculele alea cu raportul ideal intre inaltime si greutate sunt destinate celor al caror au ajuns la maturitate fizica si functionala, nu celor aflati in plin proces de dezvoltare cum est tu la cei 11 ani ai tai. Mananca papa bun, mananca de toate dar hrana sanatoasa in primul si in primul rand, nu fa rabat de la miscare si "mama natura " va aranja ea problema asa cum trebuie. Sanatate maxima iti doresc!

| Fuego a răspuns:

Sport Sau Dietawinking

Apache
| Apache a răspuns:

Greutatea ideala se face mai mareu dupa modele anorexice...eu la 1, 86 si 16 ani imi da greutatea ideala cam 70 de kg, cand eu am 75 ...asta nu inseamna ca e ceva rau!
Esti bine la 55 de kg, nu trebuie sa slabesti

| cobritsA a răspuns:

Buna.Ca sa te ingrasi mananca multe dulciuri, de la fastfood.
Sa nu faci sport.De exemplu pe afara sa nu alergi, sa dormi toata ziua lenevind.Sigur o sa te ingrasi asa
Dar nu e nici prea bine ca o sa te obisnuieste asa si o sa te ingrasi mai mult
O zi buna

| R0CA19 a răspuns:

Daca ai zis ca ai 47 de kg si normal ar trebui sa ai 55 inseamna ca trebuie sa te ingrasilaughing)

| GabiiHaș a răspuns (pentru R0CA19):

Daca citeai raspunsurile, vedeai ca m-am corectat

| R0CA19 a răspuns (pentru GabiiHaș):

Da, scuze, am citit abia dupa ce am dat comentul.blushing oops

Întrebări recente