| Torres92 a întrebat:

Joc,fotbal cu prietenii mei,saptamanal
Imi place sa joc pe postul de fundas(stanga,dreapta,central)
mereu am fost veriga slaba,eram depasit, si de un copil de 10 ani
Pana cand am vazut cateva videouri pe youtube gen How to defend like a pro
Cand am pus,asta in practica cu ei,au zis ca s nebun,de unde si pana unde aceasta trasformare
Am acoperit,tot terenul,si am respins tot ce era de respins

Ce fel de antrenament am nevoie, pentru a mentine aceasta trasformare?
In special m ar interesa distanta ideala dintre aparator si atacant.

Răspuns Câştigător
| d0areu a răspuns:

Buna! ca sa te mentii in forma ar trebui sa joci mai des. Eventual insctie-te la un club de fotbal. Daca joci fundas lateral, cand vine adversarul sa nu inti direct ca sa nu te dribleze, ai grija la offside! Stai in linie cu ceilalti fundasi, asta desigur daca joci undeva unde se joaca cu offside.
Daca foci fundas central, cand jocul se muta pe partea fundasului de langa tine ( lateral ) mergi sa il dublezi, adica mergi sa il ajuti sa nu poata trece atacantul de el. Cand este un aut sau corner incearca sa stai pe un adversar, eventual un fundas central ar trebui sa stea in gura portii, adica in zona de la 11 m. Iar cand bate echipa ta un corner, faci cu randul cu celalalt fundas central, odata mergi tu, odata el sa incerece sa dea gol.
Iar daca esti fundas lateral, sa bati tu autele. Sa incerci sa dai lung de linie (paralel cu linia de aut) catre un mijlocas si el o deviaza atacantului si de acolo se poate creea o ocazie de gol.
Bafta!

1 răspuns:
| Torres92 explică (pentru d0areu):

Foarte folositor raspunsul
Multumesc mult,

Ce joc eu se numeste Fotbal de sala(in curtea scolii) fara offside teren de 50 m
6vs6
Eu joc cu cei, care au jucat pe judet, ei cunosc bine jocul.
Nu vreau sa fiu cel mai slab, de pe teren

Am sa analizez si celelalte raspunsuri(daca vor mai fii)