| RaduIftimie a întrebat:

O intrebare pentru cei specializati in fitness
Ce cantitati trebuie sa mananc din urmatorul meniu ca sa fiu in deficit caloric (necesar 3300 slabire 2600):
Masa 1: Ovaz cu banana, musli si proteina
Masa 2 Orez cu pui
Masa 3 paste /sau cartofi natur cu ceva pui
Masa 3 :salata sau peste pe gratar

Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| SkandallKamataru a răspuns:

Masa 1: Ovăz cu banană, musli și proteină:

Ovăz: 75-100g
Banană: 1
Musli: 40g
Proteină: 1 scoop

Masa 2: Orez cu pui:

Orez: 125-150g (preferabil integral pentru fibre)
Pui: 180g (gătit fără adăugarea de uleiuri grase)

Masa 3: Paste/cartofi natur cu pui:
Paste/cartofi: 150g (preferabil paste integrale sau cartofi dulci pentru a obține carbohidrați complecși)
Pui: 150g

Masa 4: Salată sau pește la grătar:

Salată: poți să mănânci o porție generoasă de salată verde și alte legume (fără adaosuri grase)
Pește: 150-200g

Asta e in functie de nivelul tau de activitate, daca esti foarte activ alegi cantitatile mai mari, daca mai misti din cand in cand, cantitatile mai mic, dar e important sa faci si sala pentru ca altfel irosesti mancare buna, proteina de calitate, si nu contruiesti nici muschi.

| RaduIftimie explică (pentru SkandallKamataru):

Fac sala de 4-5 ori pe saptamana la un nivel intens (pentru mine)

| SkandallKamataru a răspuns (pentru RaduIftimie):

Ce antrenamente ai? Daca faci intens, iti recomand sa mai ai o masa de vreo 500kcal si sa introduci niste gustari intre mesele pe care ti-am dat eu (1-2 batoane proteice din ovaz, poti sa-ti faci singur)
Sau poti ca la masa 2 sa dublezi cantitatea de orez, iar la masa 3 dublu la cartofi/paste, chiar triplu.

| RaduIftimie explică (pentru SkandallKamataru):

Luni spate:
3 serii/10-12 repetari pulldowns
3 serii/10 repetari ramat
3 serii/10-12 repetari ramat unilateral
2 serii/epuizare pullovers

Marti piept:
3 serii impins cu ganterele inclinat
3 serii impins cu bara drept
2 serii dips
3 serii fluturari (ori gantere ori scripeti

Miercuri picioare
Squats 4 serii
Presa dreapta 2 serii
Extensii 3 serii
Romanian deadlift 3 serii
Gambe 4 serii

Joi brate
Extensii deasupra capului la scripete 3 serii
Extensii in jos cu sfoara 3 serii
Close grip bench press 2 serii
Flexii la biceps (mai multe variatii)

Vineri umeri
Presa 2 serii
Ridicari laterare 4 serii
Facepulls 3 serii
Trapez 2 serii

Ultimele serii maximale sau dropseturi cu destul de multicele kg (pentru mine)(in cele mai multe cazuri ajung la epuizare)

| SkandallKamataru a răspuns (pentru RaduIftimie):

E ok programul de antrenament, dar fa totusi cum ti-am spus eu cu alea 500 de kcal.
Si apropo, incearca ca repetarile in miscare excentrica sa le faci putin mai incet, de ex la biceps curl, cand cobori gantera, o faci pe parcursul a 2 secunde, iar cand ridici o faci brusc.

5 răspunsuri:
| Paul754880338 a răspuns:

Nu uita ca toate dietele, cu tot ce înseamnă calorii cantități și număr de mese pe zi sunt relative și difera de la o persoană la alta în funcție de vârstă, de nivelul la care se afla dacă se antrenează, ce sport practica, de tipul metabolic cu care a fost înzestrat, eventuale probleme de sănătate. Ce vreau sa spun este ca 20 sau 70 de ani, maratonist amateur sau halterofil de performanta, sănătos tun sau afecțiuni cardiace, aceste variabile, fac imposibila existenta unei ecuații precise în ce privește dieta și deci revenind la întrebarea ta greu de spus câte grame sa mănânci pe zi, la masa sau din fiecare cele enumerate de tine. Pot însă să îți sugerez sa fii propriul tău subiect pentru acest experiment sa îl numim asa, dar și propriul tău nutriționist și cel mai bun asistent are sa îți fie oglinda, pe tot parcursul dietei. Deci, nu aștepta răspunsul pentru ca venind de la alți se poate sa fie prea puțin precis, ci cauta-l singur. Experimentează și informeaza-te înainte de toate. Succes!