| Robert8764 a întrebat:

Am acasa gantere de 4 kg, si am urmatoarea nelamurire.
Pot sa ajung sa iau in masa musculara, adica sa arat bine, doar cu aceste gantere? Sau sa imi cumpar gantere de 10-20 kg?
Adica in loc sa-mi cumpar mai bine fac mai multe repetari cu cea de 4kg ex. 25 repetari. E ca si cum as avea una de 10 cu care as face maxim 10 repetari.
Dau funda, multumesc celor care raspund.

Răspuns Câştigător
| mdany a răspuns:

Cu 4kg nu vei creste aproape deloc.Sa spunem pentru inceput este bine pentru a te acomoda cu miscarile si cu tipurile de exercitii, insa pentru a avansa trebuie sa maresti greutatile constant. Si totodata mintea mai presus decat toate sa nu te suprasoliciti la inceput caci nu vei avea o explozie de muschi. Cu timpul ai sa vezi ca toate vor fi bune si frumoase. Iar in privinta ganterelor..cunparati una reglabila de 10-15kg caci te va ajuta mai mult ca una fixa
O zi buna.

8 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Pentru muschi mai ai nevoie :

1. o bara pentru tractiuni
2. bari pentru flotari la paralele
3. banca REGLABILA pentru impins piept/umeri ( cu gantere/haltera ), evident cu suport pentru haltera
4. presa pentru picioare si aparate pentru flexii/extensii picioare
5. bara Z pentru maini ( doar cu gantere nu faci mare lucru )
6. o haltera pentru indreptari si ramat

| Ibrahimovic a răspuns:

Nu cred ca e suficient sa faci repetari cu ganterele pentru a face foarte multa masa musculara. Sigur te vor ajuta, dar sunt multe alte exercitii mai eficiente!

| Muwz a răspuns:

Eu am 14 ani si ridic o gantera de 7 kg intr-o mana si o gantera de 24 de kg in ambele maini. Cu 7 kg am inceput deci e cam putin 4...

| Clawd3lw a răspuns:

Iei masa musculara si cu acele gantere dar mai greu. Te sfatuiesc sa iti iei mai mari.

| issulove a răspuns:

Mai bine faci mai multe repetari cu ganterele de 4 kg. Si da, iei masa musculara. Funda?

| Cosmin86 a răspuns (pentru issulove):

Serios? funda pentru sfat de copil mic?

| aallyynnuuttzzaa a răspuns:

Nuuu... te sfatuiesc sa face o perioada cu alea mai mici si apoi sa-ti iei din alea mai mari. Ori face ceva, ori nu! SUCES happy

| gabixxl a răspuns:

Daca vrei sa lucrezi doar muschii mainilor poti face ex. cu gantere de 4 kg, dar cu mai multe repetarii. Totusi daca vrei sa ai un fizic bun trebuie sa lucrezi toate grupele de muschii. Sper ca te ajuta.