| Sm0k3 a întrebat:

Salut, am inceput sa merg la sala de 3 saptamani, imi puteti spune daca am nevoie de proteine, gen super mass, nitro tech, adica ajuta mai repede la cresterea masei musclare? sau doar te ingrasa, app eu am 68 kg

Ms!

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Rapid mass NU inseamna protenie, abia are 20 % proteine, un procent NESEMNIFICATIV.

rapid mass = sursa abundenda de CARBOHIDRATI, si carbohidratii INGRASA.

http://www.naturalplus.ro/ro/masa-musculara/33-rapid-mass.html

Cand iei proteine, ia frate proteine, NU weight gainer plin de carbohidrati.

Si de la o firma de 2 bani ( natural plus ).

Uite aici proteine :
http://www.megaproteine.ro/Proteine/Dymatize-Elite-Whey-Protein-2-200g/

Are 75 % proteine si abia are 8 % carbohidrati, asta NU ingrasa, folosesc eu de foarte mult timp si chiar am slabit mentinand masa musculara.

Si legat de ce-ai zis cu mancarea, ca sa iei tot ce-ti trebuie din mancare poti ajkunge sa ai si 8 mese pe zi si sa-ti fortezi stomacul ( sper ca nu ai iluaiza ca poti pune muschi cu 3 mese pe zi, alea sunt glume de copii mici ), si ca sa nu-ti fortzi stomacul, te suplimentezi cu proteine, NU CU CARBOHIDRATI GEN RAPID MASS.

7 răspunsuri:
| GabrielCIG a răspuns:

N-ai nevoie de porcariile alea, doar te umfla si atentie, iti scade forta...

| LucianP a răspuns:

Salut.Parerea mea este sa nu iei proteine,nu sunt sanatoase. Uite, sa punem problema asa:iei proteine, faci masa musculara, arati bine, dar forta....de unde? proteinele doar te umfla, nu iti dau forta, cel putin eu asa am patit.mai bine tragi tare fara proteine, nu trebuie sa se vada totul prin tricou.

| Cosmin86 a răspuns (pentru GabrielCIG):

Serios? de unde ai aberatiile astea?

| Cosmin86 a răspuns (pentru LucianP):

Alt copil mic, proteinele NU te umfla.

Tu ai patit asa? Zi-mi te rog ce proteine ai luat, ca majoritatea zic "proteine" si la produsele care nu contin DELOC proteine sau contin o cantitate nesemnificativa.

Zi concret ce ai luat.

| Cosmin86 a răspuns:

Carbohidratii ingrasa.

In primul rand sa intelegi ce sunt proteinele, proteine = carne, peste, branza, oua, lactate, unele legume, suplimente.

Tu probabil te referi la suplimente, rolul lor este sa te ajute sa-ti asiguri necesarul de 2 grame / kg-corp zilnic fara sa-ti fortezi stomacul cu prea multa mancare, un shake proteic se considera o masa.

Deci bagi 4-5 mese pe zi + 1-2 shake-uri proteice si iti asiguri ce ai nevoie. Sau cat crezi tu ca ai nevoie ca sa-ti asiguri. Dar fara o alimentatie corespunzatoare, dai banii degeaba pe suplimente.

Ce inaltime ai? si ce varsta?

Sunt multe tipuri de suplimente pentru sala ( creatina, glutamina, amino, vitamine, minerale, etc. ), esti tu sigur ca de proteine ai nevoie si nu de altceva ( ex. de vitamine )?

| LucianP a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu m ai inteles, si sa ti raspund la intrebare am luat rapidmass. daca iei proteine inseamna ca nu MANANCI DELOC BINE. AI INTELES? de ce sa iei proteine cand iei tot ce ai nevoie din mancare?, si u zici ca nu te umfla, sa fiu mai explicit, te INGRASA. si dupa cateva luni de sala o sa ajungi sa tii cura sa slabesti si sa te fibrezi.asa ca mai bine fara.

| Sm0k3 explică:

Mersi tuturor pentru pareriwinking