| Andrei89bike a întrebat:

Salut, am o problema in legatura cu o bicicleta. Se cateva zile a inceput sa-mi pocneasca ceva cand pedalez, habar nu am ce si dupa cateva zile de mers asa a inceput sa mi se miste roata, sa fie butucul stricat. Imi puteti recomanda un butuc mai rezistent, plus ca m-am ferit de borduri gropi sau alte necazuri

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"sa fie butucul stricat? " - intoarce bicicleta, verific și spune-ne dacă are joc

Bula
| Bula a răspuns:

Cand incepe sa pocneasca, inseamna ca butucul /rulmentii s-au desfacut si bilele au joc prea mare.
Daca nu se regleaza inapoi la timp, atunci butucul se poate sparge si chiar vei avea nevoie de un alt butuc sau chiar o roata intreaga.
Cauta pe cineva priceput in mecanica bicicletelor si invata de la el cum se regleaza butucul in asemenea cazuri!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poate fi de la pedale, butuci, de la bilele de rulment. Nu cred ca butucul in sine poate fi defect ci doar bilele. In mod normal, la o bicicleta moderna, iti trebuie niste scule speciale sau mergi cu ea in service! Pe vremuri imi faceam singur asta.

| Andrei89bike explică (pentru sierra1):

Se misca roata pe spate destul de urat

| sierra1 a răspuns (pentru Andrei89bike):

Nașpa, nu-ți lua tu butuc și alte piese dacă nu te pricepi. Du-o la un service - știu ăia ce să facă

ps - "Se misca roata pe spate" dacă nu cumva pierzi șuruburile de strângere

Bula
| Bula a răspuns:

NU doar mecanicii se pricep la mecanica bicicletelor! tongue
Si un copil priceput poate sa-si repare bicicleta, daca este mai indemanatic si mai priceput.

E drept, unii nu stiu sa-si schimbe nici macar o roata si cheama service-ul...

Întrebări recente