| Adex12k a întrebat:

Am și eu câteva întrebări. Să zicem că vreau sa pun masa musculara și să dau jos din grăsime în același timp( am 1.81m și 73 de kg). Din câte am înțeles trebuie sa am un deficit caloric. Trebuie sa mănânc mai puține calorii dar în acele calorii să am multe proteine(undeva la 2, 5-3g/kg)? Știu că trebuie să ard mai mult calorii decât mănânc. Fac sală de 6 ori pe săptămână (am 16 ani). Puteți să îmi spuneți sau să îmi dați un link cu alimentele sau un regim alimentar pe care să-l urmez?
Multumesc.

6 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Alexxxxxandraxxx a răspuns:

Fals. Cat se poate de fals. Muschii ca sa aiba timp sa creasca au nevoie de o pauza. Ridica greutati ca sa dezvolti masa musculara si alege un surplus de calori. Muschi au nevoie de proteine ca sa creasca, daca tu ii suprasoliciti si nici nu le dai destule proteine, nu vor creste niciodata. Mai intai cresteti masa musculara cu exercitii de rezistenta. Si cardio odata pe saptamana. Fa antrenamente de 4/3 ori pe saptamana si o zi pauza intre ele. Adica. Luni, Miercuri si vineri Antrenament pentru muschi, marti si joi si sambata pauza. Dupa aceea duminica faci exercitii cardio minim 30 de minute. Apoi astepti o zi si faci la fel

| AnastasiaK a răspuns:

Ca sa pui masa musculara ai nevoie de surplus caloric, ca sa dai jos din grasime de deficit caloric. Poate asa ti-e mai clar de ce nu le poti face in acelasi timp. Acum tu alegi ce faci mai intai, amandoua nu merg. De asemenea, ai nevoie de 1, 5-2g de proteine pe kg corp, 3g e prea mult.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Alexxxxxandraxxx):

Ai recomandat exercitii de rezistenta si cardio pentru cresterea masei musculare sau n-am citit eu bine? laughing

De asemenea, de ce sa se antreneaze doar de 3 ori pe saptamana daca vrea si poate mai mult?

| Adex12k explică (pentru AnastasiaK):

Crezi că ar fi mai ok sa țin un regim alimentar cu puține calorii și mai multe proteine până slăbesc și după să țin un regim cu mai multe calorii și proteine pentru a pune masa?

| AnastasiaK a răspuns (pentru Adex12k):

Cu ce incepi este alegerea ta, ti-am spus. Poti sa incepi sa pui masa musculara sau poti sa incepi prin slabire. Fiecare varianta are avantajele ei, dar nu e niciuna gresita. Deci da, poti face asa cum ai spus.