| AlexAlxAlex a întrebat:

Salut, as vrea sa dau la Academia de Politie si as vrea sa fac un sport de contact, ce sport mi-ati recomanda?

Răspuns Câştigător
| Pati2500c a răspuns:

Eu pentru academie fac in fiecare seara genoflexiuni, alergare, si mai multe exercitii. Un sport care te ar ajuta cred ca ar fi handbal, lucreaza toti muschii, cred ca merge si fotbal pentru rezistenta. Vorbeste cu un prof de sport. Bafta cu academia, o alegere bunawinking

27 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Cio-Ban-Kidan
Trebuie să înveți temeinic cum să dai cu pulanu'! Restul nu contează! Poliția e inima țării pentru că Bate! Bate! Bate!

| gabicoo a răspuns (pentru gabicoo):

Mai ai și varianta:
Pu-Lan-Kidan dacă vrei să faci facultate!
Cio-Ban-Kidan e mai mult pentru Poliția locală!

| Clytia a răspuns:

MMA

| AlexAlxAlex explică (pentru Pati2500c):

Multumesc!

| AlexAlxAlex explică (pentru Pati2500c):

De curiozitate cam cat alergi (km)?

| AnastasiaK a răspuns (pentru Pati2500c):

Hai ca i-ai recomandat numai sporturi de contact...fix ce ti-a cerut, nici n-ai fost pe langa intrebare.

Cat despre Academie, valabil si pentru tine si pentru el: se repeta probele specifice (care se stiu clar, sunt prezentate detaliat pe site). Cu genUflexiuni iti pierzi timpul cand tie acolo iti trebuie sarituri, ocolirea obstacolelor (jaloane), deplasare in echilibru, etc.

| AlexAlxAlex explică (pentru AnastasiaK):

Auzisem de la altii ca vor sa dea sau au dat la academie, este indicat un sport de contact din-ainte de admitere.

| Pati2500c a răspuns (pentru AnastasiaK):

Eu ma pregatesc pentru academie lucrand pentru fiecare parte a corpului, abdomen, picioare maini. Fac exercitii cardio pe care le poti gasi pe net pentru reglarea respiratiei si pentru a nu obosi repede la efort, fara ele nu poti performa. Dintre exercitiile pe care le fac i-am spus de doar cateva. Stai linistita ca stiu ca vorbesc. I am spus ce cred ca ar fi sport de contact bun care l ar ajuta si pe el la fizic si in pregatirea pentru academie

| Pati2500c a răspuns (pentru AlexAlxAlex):

La inceput alergam 10/15 minute. Acum fac niste exercitii pentru rezistenta si care imi regleaza respiratia, sa nu obosesc la efort. Daca vrei ti le dau in privat

| AnastasiaK a răspuns (pentru Pati2500c):

Ce ai zis tu nu e sport de contact, in primul rand.

In rest, da, eu cunosc oameni care sunt in prezent la academie/ au terminat acolo si TOTI recomanda CLAR repetarea traseului specific (inclusiv unor sportivi de performanta), dar sigur stii tu mai bine decat ei, nu? Ca na, ei, amaratii, doar au trecut pe unde tu momentan doar visezi, de unde sa stie mai bine decat tine. Spor la exercitii si sa nu plangi daca pici! happy

| Pati2500c a răspuns (pentru AnastasiaK):

happy am si eu prieteni stai linistita, ma pregatesc de ceva timp, cand va veni momentul o sa merg la pregatire speciala pe traseu. Nu inteleg ce i cu sarcasmul asta, mai bine il ajuti pe cel care a pus intrebarea in loc sa imi porti mie de grija. Daca pic nu plang mai dau o data si inca o data pana reusesc

| Cosmin86 a răspuns (pentru Pati2500c):

Ce sport de contact, ca la cum aberezi la primul pumn cazi... sau la prima tibie tipi de durere laughing)

| Pati2500c a răspuns (pentru Cosmin86):

laughing) ce amuzant esti

| AnastasiaK a răspuns (pentru Pati2500c):

Sau pana trece varsta big grin

Ti-am comentat pentru ca ai dat o recomandare idioata. Exercițiile alea le faci pentru tine in cazul asta, pentru academie o sa faci cand o sa lucrezi ce trebuie. Iar lui i-am raspuns cand ti-am raspuns si tie, am precizat CLAR ca e pentru amandoi. Sport de contact nu are rost sa-i recomand ca nu valoreaza ala mai mult decat pregatirea pentru probe (scrise si fizice). Plus ca sunt de parere ca un sport se alege in functie de preferințele personale, nu de ce-i zic altii. Ca asa eu ii zic kickbox ca ala imi place mie, iar daca lui nu-i place, ori renunta ori face degeaba si ajunge dupa ani buni sa fie la nivelul unuia de cateva luni.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu, ca la el fotbalul si handbalul sunt sporturi de contact. L-o fi lovit o minge in cap si probabil de aici si aberatiile happy

| Pati2500c a răspuns (pentru AnastasiaK):

Exercitiile alea le am de la un prieten care e in ton cu academia si tatal lui lucreaza in domeniu. Nici macar nu stii ce exercitii fac si comentezi aiurea serios laughing)

| Pati2500c a răspuns (pentru AnastasiaK):

Sunt fata in primul rand, si am auzit la altii de aceste sporturi care te pregatesc si te formeaza. Stiam ca sunt si de rezistenta, nu inteleg de ce va alarmati atata laughing stati chill

| Cosmin86 a răspuns (pentru Pati2500c):

Mai bine amuzant decat prost ca noaptea.

Asta e sport de contact pentru fete:
https://www.youtube.com/watch?v=3eQZluQw_q4&t=4m20s

| AnastasiaK a răspuns (pentru Pati2500c):

El - utilizatorul, omul, individul....nu-mi pasa daca esti fata ca asta nu scuza prostia de a raspunde cu handbal/fotbal la sporturi de contact si de a recomanda genuflexiuni (si alea scrise gresit) in pregatirea pentru academie.

| Pati2500c a răspuns (pentru AnastasiaK):

Nu am recomandat numai genoflexiunile, am spus ca mai fac si alte exercitii pe langa ele, tu chiar nu intelegi... am o lista cu mai multe exercitii. In fine nu are rost discutia, mersi ca mi ai atras atentia la scrierea corecta, acum nici eu nu le stiu pe toate. Stai mai calma de acum ca nu te am omorat cu raspunsul meu, omul a intrebat si eu am raspuns, nu am dat in cap cuiva

| Pati2500c a răspuns:

Stii ca nu i ok comportamentul tau, nu? happy eu nu te am jignit asa ca nu ti permit sa ma jignesti

| Cosmin86 a răspuns (pentru Pati2500c):

Pai hai sa vedem:

1. Inventezi cuvinte. Cuvantul "genoflexiune" NU exista in dictionar.
2. Sport de contact = orice sport in care faci schimb de PUMNI/picioare, etc., gen BOX, kickboxing, muay thai, MMA, etc.

Inventezi cuvinte, inventezi sporturi (nu stii ce inseamna sport de contact, dar dai exemple). La ce te astepti, sa-ti spuna oamenii ca esti un geniu?

Maturizeaza-te. Si nu mai abera.

| Pati2500c a răspuns (pentru Cosmin86):

Wow am gresit un cuvant, bine ca sunteti voi perfecti happy acum stiu ce inseamna sport de contact. Am avut prieteni care jucau fotbal si handbal si ziceau ca te ajuta si pentru academie, mai orice sport. Nu am aberat, in fine v am omorat cu cuvantul meu gresit. Cred ca daca i-am zis genoflexiuni in loc de genuflexiuni s-a apucat de abdomene.

| AlexAlxAlex explică (pentru Pati2500c):

happy

| Pati2500c a răspuns (pentru AlexAlxAlex):

Serios happy parca am omorat pe cineva, uite sport de contact ca sa nu mai zica nimic : karate, daca iti place. Si eu voiam sa ma apuc dar nu prea am timp. Eu faceam echitatie, in timpul liber, lucrezi toti muschii acolo, dar nu e sport de contact. Ma intorceam acasa uneori cu dureri ca nu faceam incalzire happy, bafta la academie

| AnastasiaK a răspuns (pentru Pati2500c):

Ai spus ca faci exercitii pe care nu le-ai precizat DELOC aici. Ma scuzi ca nu-ti citesc gandurile sa vad ce eminenta cenusie esti tu de fapt, dar strict ce i-ai raspuns lui aici a fost PROST. Ai recomandat niste exercitii inutile si un sport care nu e de contact...deci practic nici n-ai raspuns la intrebare. Asa sa faci si la academie, cand te intreaba ceva de Principatele române, tu sa povestesti despre vacanta ta la Roma ca sigur te puncteza...ca nu-s nici ei perfecti. Gresesti si tu un pic ca nu le stii pe toate, doar n-o sa te depuncteze cand tu nu i-ai depunctat pe ei, nu?

Ti se pare ca nu suntem calmi? Am venit peste tine sa te batem sau ce? laughing Esti tu imatura (ca sa nu zic altfel) si de aia ai impresia ca mama ce ti-am facut, saracuta, ca te-am corectat cand tu aberai linistita pe un site public. Dupa ai persistat in prostie si ti s-a zis ca esti proasta (in opinia ta jignire, in a altora caracterizare). Te deranjeaza situatia? Incearca sa dai semne de inteligenta data viitoare... daca esti capabila happy Pana atunci, calmeaza-te tu ca nu se comporta nimeni de parca ai omorat pe cineva.

| Pati2500c a răspuns (pentru AnastasiaK):

Nu m-am apucat sa ii enumar exercitiile pe care le fac pentru ca nu stiam daca va dori sa le practice. I am spus daca vrea sa i le dau in privat, daca insisti o sa iti spun cateva dintre ele : Leg flutters, plank, mountain climber, russian twist, 6 in leg hold, side plank, jumping jacks, si de asemenea stretching 5/10 min. Astea sunt exercitiile pe care le fac, nu stiu daca am omis ceva din ele. Daca mi le cerea i le dadeam, la sport de contact i-am zis fotbal si handbal, imi asum asta, nu sunt sporturi de contact, dar le am recomandat totusi, pentru ca l ar putea ajuta la academie. In fine, sper ca incheiem subiectul aici, eu continui cu pregatireawinking