| lavinia148 a întrebat:

Azi dau proba la sport si trebuie sa fac 24 de abdomene in 30 de secunde. Problema e ca nu prea pot sa le fac. Am facut 10 in 20 de secunde. Cum as putea sa le fac mai usor?

Răspuns Câştigător
| stlucian a răspuns:

Nici cand faceam sport de performanta (scrima) si am facut vreo 7-8 ani nu cred ca as fi reusit o asemenea performanta pentru ca dupa prima "serie" de 10, sa zicem in 12-15 sec., acidul lactic acumulat in muschi impiedica muschii abdominali sa se mai contracte repede.E un mod de aparare a organismului impotriva crampelor musculare(febrei)peste care se trece doar prin exercitii repetete PROGREZIV si NU dintrodata!
E o aberatie ce cere "profu`" unui elev/a!
Sa exemplifice EL cum se fac acele abdomene in 30 sec.(CRONOMETAT)DOAR E PROFESOR!
Nu-ti fie rusine sa-l intrebi exact ce ai intrebat aici:Cum as putea sa le fac mai usor?
Doar acasa nu ai de facut doar exercitii fizice pentru ora de sport(In fiecare zi )mai ai si teme poate NU?

As vrea sa vad si eu programa scolara unde cere acest barem (daca exista)pentru ca eu nu am gasit!

http://www.culturism-suplimente.ro/......dul-lactic

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred proful de sport e nebun.Un singur abdomen in cursa lui din pozitie culcat pana corpul face 90 de grade dureaza 2 secunde.El vrea un pic mai mult de o secunda cea ce nu e prea posibil. Poti face 24 de abdomene in 30 de secunde dar din pozitia culcat te ridici doar un pic, in rtm de o secunda. Daci nu cursa normala ci doar un pic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa faca proful daca e smecher si tare.La abdomene durata e de o secunda dus, una intors.

| minnie20 a răspuns:

Eu am avut 21 in 30 de secunde.Am facut 20 si nu a fost bine, urmatoarea zi am facut 22.Incearca sa fac acasa exercitii, si cand ai de facut la saltea grabestete zi in minte ca mai ai putin eu asa am facut si am reusit.Noroc happy

| KillMePlease a răspuns:

Hahahah, eu am reusit sa fac 26 tongue XD, Lavee laughing)))

Întrebări recente