| CR_RoBy_1994 a întrebat:

Salut cine ma poate ajuta am 15 ani 44kg si 1.63 ce pot face sa ma dezvolt, sa cresc? daca ma apuc de sala ma ajuta cu ceva sau proteinele ma juta sa ma dezvolt?

Răspuns Câştigător
| Radu284 a răspuns:

Exercitiile fizice, cu o dieta adecvata sunt importante. Nu trebuie neaparat sala, youtubeul este plin de exercitii care se pot face acasa fara nici un echipament special.

Pentru inceput, nu lua suplimente de proteine, dar incearca sa mananci alimente cu un continut mare de proteine (carne, oua, fasole, lapte, ciuperci), cat si carbohidrati pentru energia necesara efortului fizic depus.

| CR_RoBy_1994 explică (pentru Radu284):

Si care ar fi exercitii fizice daca poti sa ma ajuti? practic fotbal de 6 ani cel putin...

| CR_RoBy_1994 explică (pentru Radu284):

Ce exercitii fizice pot face? practic fotbalul de 6 ani...

| Radu284 a răspuns (pentru CR_RoBy_1994):

Pai de exemplu flotari, tractiuni, sau ceva de genul asta: http://www.youtube.com/watch?v=7wA1lxG5dTE

| Cosmin86 a răspuns (pentru Radu284):

Fara o alimentatie, le face FIX DEGEABA

intai pui mana si mananci 4-5 mese consistente pe zi, apoi faci exercitii

9 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Cu sigurantă proteinele te vor ajuta mai mult.

| Cosmin86 a răspuns:

Cum sa ai 44 kg? Tu nu mananci?

Pana la proteine, tu ai nevoie de carbohidrati la greu, cum naiba sa ai doar 44 kg!

| CR_RoBy_1994 explică (pentru Cosmin86):

Da nu prea mamanc

| AntrenorFitness a răspuns:

In primul rand incearca sa mananci sanatos. (Fructe, legume, orez, cereale, lapte, branza, oua, carne de pui, vita, peste...) evita sa mananci chipsuri, fast food si alte prostii.
Incepe prin a face miscare, un sport care iti place, important este sa faci miscare.

| CR_RoBy_1994 explică (pentru AntrenorFitness):

Fac multe sporturi fotbal hanbal...