| Catalynux a întrebat:

Salut, de ceva timp ma duc la sala (culturism) dupa servici. Genul meu de munca este foarte activ, montez platforme la inaltime, intr-un cuvant tot cu fiare muncesc, dar de la o vreme simt o durere la lombarul stang plus putin pe coloana, am incercat sa fac indreptari dar nu prea ma ajuta mult. Mi-as dori sa continui cu sala, desi este foarte obositor, mi-ar place sa mai pun ceva muschi pe mine dar imi este teama sa nu fac ceva mai grav, aveti vreo sugestie?

6 răspunsuri:
| maryus92 a răspuns:

In primul rand ar trebui sa porti o centura care sa te ajute sa nu iti suprasoliciti coloana astfel nu vei risca o accidentare grava si ar fi cazul sa iti cumperi ceva suplimente pentru stimularea cresterii in masa musculara si aminoacizi care sa te ajuta cand esti obosit, bafta

| Catalynux explică (pentru maryus92):

Port centura de protectie la coloana, iar suplimentele nu fac exceptie, in general le iau doar in zilele in care ma duc la sala

| maryus92 a răspuns (pentru Catalynux):

Si eu am avut o problema cu spatele cand faceam exercitii pentru lombari insa asta pentru ca am ridicat foarte mult si fara centura, insa mno dupa o vreme nu am avut treaba, dar in momentul in care m-a luat durerea nu puteam sa mai ridic de jos 2 kg si am inceput sa nu mai fac exercitii pentru lombari o perioada buna de timp

| Catalynux explică (pentru maryus92):

Ziceti-mi si mie un sport ceva pentru cresterea masei musculare fara a afecta coloana. Incet dar sigur cred ca ar trebui sa-mi iau ramas bun de la sala pentru ca si munca imi suprasolicita coloana sad

| RAY a răspuns:

Si pe mine ma doare cand fac sport in restul timpului nu, ea o centura ceva si nu fa asa intens ai grika de coloana ta

| RezzyBotez a răspuns:

Am patit si eu asa ceva joc fotabal. Exact in locul unde ai tu am avut si eu de vreo 4 ori. Daca continuam sa alerg sau sa fac ceva mai obositor incepea durerea sfatul meu e sa iei o pauza de vreo luna sau minim 2-3 saptamani.