| laur_8083 a întrebat:

m-am hotarat sa ma apuc de sala happy dar problema e ca nu stiu cu ce sa incep.intru pentru prima data in viata mea intr-o sala de forta. iar a doua problema e ca sunt cam plinut laughing (grasime burta, fata, picioare etc. dar nu excesiv) 170 m, 78 kg happy as dori niste sfaturi. mersi!

Răspuns Câştigător
| bacterie a răspuns:

Pai fii atent, eu fac sala de vreo 3 luni, daca vrei sa dai burta jos, inainte de fiecare antrenament de forta, baga alergare pe banda vreo 10-15 minute, apoi ia o pauza si apuca-te de grupele musculare
Luni - Piept cu Abdomen
Marti - Biceps cu Triceps
Miercuri - Pauza
Joi - Spate cu Picioare
Vineri - Umeri cu Trapez

pentru mai multe detalii vorbeste cu instructorul de la sala, funda?

3 răspunsuri:
| hummer24 a răspuns:

Eu zic deocamdata sa alergi numai 5 minute pe banda sau in aer liber 1 km 2 maxim, ca sa nu iti pierzi energia pentru sala
La sala lucreaza asa
- biceps
-triceps
-umeri
-pectorali
-spate
-coapse
-gambe
Dupa 3 sau 4 -5 luni poti sa te apuci si de abdomen, antebrat, trapezwinking deocamdata lasa-le pe astea
Executa 8 serii a 12 repetari, pe grupa musculara, 12 rep e pentru masa musculara, daca vrei rezistenta faci 23 repetari cu greutate mai mica si care iti permite sa faci atatea repetari. Daca poti sa faci mai mult de 8 serii atunci mai adauga 2, daca nu faci mai mukt de 8 atunci mai scade din ele. Dar tine minte un lucru, 12 repetari e pentru masa musculara, 6- 8 repetari(cu greutate mare e pentru forta) si 23 repetari (cu greutate mica ) e pentru rezistenta si fibrare happy
POTI lucra asa
luni-biceps, pectorali, seara umeri
marti-triceps, spate
miercuri- liber
joi-coapse gambe
etc etc

| AnnaDee a răspuns:

Buna!
Felicitari, se vede ca ai vointa!
Uite, incearca sa incepi cu binisorul, nu te arunca in apa daca nu stii sa inoti.
Incepe cu ce e mai simplu, si pe parcurs mai adaugi, treptat.
Asa o sa-ti fie si tie bine, si rezultatele vor aparea vazand cu ochii!
Nu te opri! Continua! Succes!

| Erik_7239 a răspuns:

Hai sa-ti spun: eu fac sala de 1 an, daca vrei sa dai burta jos, abdomene multe si cardio dupa antrenament. incepe usor, 3-4 serii din ficare exemplu :
Luni : biceps & triceps = 3 exercitii a cate 4 serii etc,
ai rabdare nu totu se face intr-o zi, sa nu-ti fie rusine nimeni nu se naste cu formewinking, succes!