| giulianito a întrebat:

sunt un baiat de 15 ani si sunt cam josut! am inceput sa merg la sala de forta de 2 luni! toti prietenii imi spun sa nu mai merg daca doresc sa mai cresc eu nu stiu ce sa fac astept parerea voastra!

4 răspunsuri:
| HyperionCo a răspuns:

Parerea mea e ca ar trebui sa te apuci de alt sport, decat trasul de fiare. Incearca handbal, baschet sau innot. Desi multi pusti incep sa se duca la sala de la 15 16 17 ani, acestia gresesc. La sala de forta, iti lucrezi doar muschii, timp pentru care vei avea tot restul vietii sa mergi la sala. Daca tii neaparat sa mergi la sala de forta, ar trebui sa te bagi mai mult pe exercitii cardio (bicicleta, alergat) etc... Vrei inca un motiv pentru care ceea ce faci nu e ok? Acum esti in crestere, pana la 18 19 20 ani tot vei fi in crestere. Poti sa mergi la sala si sa impingi 80kg la piept, insa nu vei fi la fel de dezvoltat fizic, ca unul de 25 26 ani, care face cu aceeasi greutate. Sau poate vei fi, insa nu vei fi sanatos pe interior si consecintele le vei simti cand vei fi mai mare

| NightCrowler a răspuns:

Frate nu esti mai josut ci esti mai scundrolling on the floor, doamne fereste. Eu am facut sala aproape 4 ani din clasa a 9. Deci cel mai important nu este bine sa lucrezi la spate, sau exercitii care sa iti apese pe coloana. Din cauza aia nu ai mai putea creste. Intreaba si u pe acolo ca sigur e cineva care sa iti spuna la ce aparate sa nu lucrezi. In rest poti face sala linistit. Poti lucra la brate umeri, spate doar partea superiara, piep, abdomen picioare. Nu iti afecteaza cresterea. Bafta la antrenamentewinking

| Rraull a răspuns:

Poti sa continui sa faci salaa da sa nu faci la picioare ca daca faci incep muschi de la picioare sa se deszvolte si asa nu mai cresti dar daca faci sala in afara de picioare o sa crestii.tongue

| MARIUS122 a răspuns (pentru Rraull):

Ce prostie doamne, cum ma cand faci picioarele nu te mai dezvolti? laughing))))))))))))))))) pff, mai bine informeazate mai bine decat sa spui niste prostii, eu fac sala de 3 luni am 15 ani si 73 kg, 1, 76 cm imping cu picoarele 200 kg etc, fac cu un antrenor si mi-a explicat clar, daca mananci bine o sa cresti, exercitiile care iti traumeaza spatele se evita deoarece ca nu ai oasele inca dezvoltate, si daca faci exerciti care iti poate trauma spatele ti-l vei trauma nu ca nu vei creste. Cam atat.