| Draghescu_Mity_1996 a întrebat:

Salut tpu.am 14 ani. daca ridic greutati cu gantera, si sa am cotul pe genunchi, mai pot creste in inaltime? sau raman mic?

Răspuns Câştigător
| Ciupercovici a răspuns:

Salut!
Ramai mic in momentul in care ridici greutatea deasupra capului sau cand soliciti coloana.
In rest nu ai de ce sa iti faci probleme vei creste cat un dinozaur!
O zi frurmoasa!

6 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns (pentru Ciupercovici):

De cand ridicatul greutatilor deasupra capului te face sa ramai mic?

| Ciupercovici a răspuns (pentru Cosmin86):

Salut si tie!
De cand e demonstart stiintific ca orice greutate deasupra capului pune presiune pe coalona ceea ce duce la nedezvoltare in inaltime.
O zi frumoasa si tie!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Ciupercovici):

Arata-mi unde e demonstrat asa ceva.

http://hunkbody.ro/qa-trasul-de-fiare-imi-afecteaza-cresterea-in-inaltime/

"Acum, ca sa ai si confirmarea oficiala ca antrenamentul cu greutati nu afecteaza cresterea in inaltime, uite un scurt citat dintr-un articol al Asociatiei Americane de Pediatrie"

Si ai si link catre articolul original.

p.s. : eu la 16 ani faceam genu cu 80 kg pe umeri si am 1.82, cam atat au si ai mei.

| Draghescu_Mity_1996 explică (pentru Ciupercovici):

O seara buna! Tiam dat funda, si multumeesc muult pentru raspuns.

| Moonlight15 a răspuns:

Ramai prost...

| Ciupercovici a răspuns (pentru Cosmin86):

Salut Cosmin. Nu e dovedit Right!
Deci este demonstrat stiintific daca faci lucrul asta foarte corect cu greutate mica.
Dar un copil de 14 ani intr-o sala de fitness impingand 50 kg la umeri duce la alti factori care opresc inaltimea.
http://www.antrenor1.ro/......-inaltime/
Citeste Articolul.
P.S. Multumesc pentru corectie!
O zi Frumoasa!