| George200200 a întrebat:

am 15 ani, 73 kg, 1.81 si am facut sala 3 luni, chestia este ca am fost la medicul de familie care mi-a zis ca am deja o deviatie la coloana(cu toate ca eu am evitat cat se poate de mult exercitiile care ar putea sa imi afecteze coloana) si ca nu e bine sa fac sala la varsta mea deoarece corpul meu nu este indeajuns de dezvoltat. si as vrea sa inlocuiesc sala cu un alt sport gen box, oare boxu-l imi dezvolta corpul mai bine la varsta asta ca sala? Multumesc anticipat.

9 răspunsuri:
| Sigfrid a răspuns:

Iti sugerez mai degrabă kickbox-ul. În box trebuie să stai putin cocoșat si s-ar putea sa iti afecteze spatele

| Cosmin86 a răspuns:

Da, si eu zic tot kickboxing. Eu fac de 3 luni si imi place, lucrezi tot corpul, faci si exercitii de forta, de viteza, de conditie fizica (gen coreene, plank, etc. ), tehnica.

| George200200 explică (pentru Cosmin86):

Chestia este ca in orasul meu nu cred ca este vreo sala unde sa practic kickboxu-l

| Cosmin86 a răspuns (pentru George200200):

Atunci box.

| gaiba1 a răspuns:

Vrajeala

| Cosmin86 a răspuns (pentru gaiba1):

Daca are scolioza nu e chiar vrajeala...

| siriusblack98 a răspuns:

Deviatia la coloana o aveai de mult nu din 3 luni de sala...cu asta te nasti de obicei.Si oricum mai bine ai evita sporturile de contact.Un sport gen baschet cred ca te-ar ajuta mai mult. Poti sa iti intrebi chiar medicul, el iti va da cel mai bun sfat in legatura cu ce sport ar trebui sa practici.Am indoieli cum ca kickboxul te-ar ajuta in situatia ta, din motive cel putin evidente pentru oricine cu mai mult de 2 neuroni.

| George200200 explică (pentru siriusblack98):

Nu e vorba neaparat de coloana. is constient ca chestia asta o aveam de mai mut timp. Chestia cu coloana oricum nu e chiar asa de grava dar vreau sa ma las pentru a nu supune la riscuri nici coloana si nici restul corpului. deoarece la 15 ani nu is chiar atat de dezvoltat incat sa imi fortez coprul la sala. si ma gandeam ca un sport de contact gen box/kickbox m-ar pasiona mult mai mult ca bachet-ul sau alte sporturi de genu.

| siriusblack98 a răspuns (pentru George200200):

Pai tocmai ca iti supui la riscuri si coloana si restul corpului cu bocul/kickboxul.Nu ma crede pe mine care am facut ambele sporturi, intreaba-ti doctorul ca sa te convingiwinking