| NesSquick a întrebat:

Astăzi am fost la fotbal şi m-am lovit puţin. Când am vrut să lovesc mingea, un adversar a lovit-o destul de tare cu câteva fracţiuni de secundă înaintea mea şi drept urmare am căzut jos. Pe moment m-a durut puţin (aprox. 2 minute) după care am pus puţină apă rece peste el. Dupa vreo 4-5 ore, glezna mea s-a umflat destul de rău însă eu pot să îmi mişc piciorul şi toate degetele dar nu pot să merg normal(e piciorul drept). Îmi puteţi da un sfat? Şi cam în cât timp mi se va vindeca?

4 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Da, cel mai bun sfat este sa faci o pauza de cateva zile, sa incerci sa nu te fortezi. Daca simti nevoia, desi eu n-am apelat niciodata, poti merge la farmacie sa cumperi o crema. Pe langa asta, chiar daca am recomandat multor oameni sa mearga la doctor atunci cand se impunea, in cazul tau vad odihna drept cel mai bun remediu, o vizita la medic fiind de prisos. Sfatul pe care l-ai primit inaintea mea este cel putin prostesc. Am avut zeci de asemenea accidentari pe vremea cand jucam handbal si de fiecare data m-am tratat la fel. Pe langa asta, am recomandat multor oameni aici pe TPU, cu probleme asemanatoare tie, sa faca repaus o anumita perioada, iar feedback-ul lor m-a facut sa cred ca am avut dreptate. Totusi, daca apare vreo complicatie, daca durerea nu te lasa sau chiar se inteteste dupa o anumita perioada, atunci poate ar fi bine sa mergi la doctor. Eu, totusi, zic ca in 3, 4, maxim 5 zile vei fi ca nou.

| darrio2007 a răspuns:

Pentru asemenea probleme s-au inventat medicii.Sunt niste oameni imbracati in halate albe. Ai auzit de ei?

| Galezu11 a răspuns:

Probabil ai entorsa, cel mai bine te duci la un medic, nu asculti de cei de pe internet.

| KaestoKitoki a răspuns:

Trebuie sa vezi un medic nu cred ca vei rezolva ceva nu asculta de nimeni du-te la medic cel mai sigur