| catalinnnnM a întrebat:

..De 6 luni fac sala si nu reusesc sa dezvolt muschii pieptului de ce oare? bratele le am dezvoltate foarte bine la fel trapezul si spatele.
Aceeasi problema o am si la picioare.
DE ce oare?
sa fie de la alimentatie? sau vreun deficit eu sunt si inalt 1, 87
alimentatia e buna zic eu (fructele nu lipsesc din alimentatia zilnica,la fel si carnea de pui,ouale, laptele, si legumele..sucuri cu acid nu beau ) cum pot ameliora asta?

8 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Pai zi cum antrenezi acum concret pieptul si picioarele.

Si ce program general ai, sper ca nu faci vreo prostie de genul luni brate si marti piept.

| catalinnnnM explică (pentru Cosmin86):

programul meu este asa :
luni piept-triceps-
marti biceps-spate-trapez
miercuri picioare -umeri
joi abdomen

| Cosmin86 a răspuns (pentru catalinnnnM):

Nu e ok combinatia picioare-umeri.

antrenamentul de picioare dureaza 1 ora, daca mai bagi si umeri stai o ora jumate, e prea mult.

muta umerii joi, cand faci abdomen.

Si acum : cum lucrezi pieptul? Ce exercitii si cate serii? ( p.s. : sper ca faci exercitiile corect, gen la impins cu haltera atingi pieptul cu bara la fiecare repetare )

| catalinnnnM explică (pentru Cosmin86):

La picioare ai dreptate
la pieptfac asa:impins cu bara din plan orizontal, impins cu bara din vertical, fluturari, si impins cu gantera din orizontal si vertical (3 serii a cate 10 -12 repetari fiecare)

| catalinnnnM explică (pentru Cosmin86):

Dar,daca nu e ok. spune-mi un program de antrenament, Bun!

| Cosmin86 a răspuns (pentru catalinnnnM):

E prea mult volum, il supraantrenezi si creste mai greu.

Eu recomand asa :

- impins cu bara din orizontal
- impins cu gantere din inclinat ( dar impins, nu fluturari )
- fluturari cu gantere sau flotari la paralele

4 serii fiecare.

Uite orientativ si rutina mea :

- impins cu gantere inclinat ( eu mereu incep cu inclinat ), 4 serii
- flotari la paralele ( ma aplec in fata, sa intre piept ), 4 serii
- flotari la bara dreapta, 3 serii
- fluturari cu gantere, 3 serii ( asta nu-l fac mereu, decat daca ma simt in forma ).

Sa fii exploziv pe partea pozitiva si lent pe partea negativa ( la impins cu bara spre exemplu, o imping sus in 1 secunda si o cobor lent, in 3-4 secunde, muschii lucreaza si pe partea negativa, cand cobori greutatea ).

Si nu uita : repetari complete, atingi pieptul cu bara MEREU, altfel faci mai mult triceps+umar.

| catalinnnnM explică (pentru Cosmin86):

Ok multumesc frumos...

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Geneticul, toti avem cate o chestie

Întrebări recente