| ioneldan a întrebat:

mi-am achizitionat un aparat de forta care pot sa faci muschi la maini, picioare etc. am si eu 2 intrebari:
1. Daca fac in fiecare zi timp de 2 ore in cat timp mi se poate forma muschi?
2.mar putea afecta sala cu ceva(14 aproape 15)?
ma scuzati de greselile de scriere dar trebuie sa plec!
funda!

5 răspunsuri:
| Crucified a răspuns:

1.da
2.nu

| WoKy a răspuns:

1-In minim 21 de zile. Chestia e ca tebuie sa faci febra intai si dupa se formeaza. Si sa nu faci greseala sa faci 1 ora antrenament si sa stai 20 de minute la odihna. Maxim 5 minute si dupa din nou!
2-Nu cred, din contra ar trebui sa cresti in inaltime!

| ExpertRO a răspuns:

1. Aproximativ in 35 de zile ai pus ceva pe tine.

2. Daca faci 14 sau 15 ore la sala, o sa faci 100% febra musculara. Adica, te vor durea oasele, nu te poti apleca ca te doare burta (Garantat) si altele.

Pa, Pa! Sper ca te-am putut ajuta...

| Cosmin86 a răspuns:

1. in fiecare zi 2 ore = supra-antrenament => progrese foarte slabe.
Lucrezi maxim 1 ora, o grupa mare + o grupa mica, cu pauze de 90-120 de secunde intre serii, asa obtii o pompare si o stimulare maxima.
Apoi o zi de pauza. Muschii cresc in ziua de pauza NU cand tragi de fiare.
Pentru eficienta maxima un muschi are nevoie de 48 de ore de odihna dupa un antrenament intens.

2. Nu, dar sa nu faci exercitii care iti pun presiune pe coloana

P.S. : cred ca stii deja ca fara o alimentatie corespunzatoare degeaba tragi tare, alimentatia e mai importanta decat antrenamentul

Cand ai totul pus la punct si tragi tare o sa observi progrese cam la 2-3 luni asa. Muschii ca lumea se fac in ani de zile.

| Cosmin86 a răspuns (pentru ExpertRO):

14 sau 15 ore la sala? wtf?