| ArkanHell a întrebat:

rezolv ceva daca iau carbohidranti fara sa iau proteine? (abia daca mananc 20-30 g pe zi de proteine din mancare, nici atata la 60 kg ale mele), cu alte cuvinte mi-am permis ieri sa-mi iau doar suplimente cu carbohidranti F2 Full Nutrition Carbofast, dar proteine 0g >,rezolv ceva cu carbohidranti? sau ii iau aiurea,trag aiurea la sala fara proteine cu carbo doar laughing *deja a intrat intrebarea intr-un modul de filozofie,am amestecat cuvintele, scuzati-mi expresia*

Răspuns Câştigător
| JohnnyBi a răspuns:

Nu chiar. carbohidratii sunt folositi de corp pentru energie, alte procese sunt mici si nu le stiu (nu e doar pentru energie, dar in mare parte cam aia face). nu are nimic, teoretic trebuie sa ai 4-5g/kg corp deci la 50 de kg sa zic 250g carbo pe zi e bine, cat timp faci sport nu vei face burta. vezi ca 250g carbo nu inseamna 250g mancare, ca 100g cartofi de ex au pe la 30-40g carbo. 100g substanta nu e 100g mancare happy. si daca vrei carbo de calitate = orez.

8 răspunsuri:
| ghostk1d a răspuns:

Cam slabutsabig grin

| JohnnyBi a răspuns:

Carbohidratii dau energie. se combina foarte bine cu creatina pentru masa musculara si cam atat. luati in cantitati mai mari (cam 6g/kg corp) iti mentin corpul cu un nivel ridicat de energie si o usoara tendinta de ingrasare. daca vrei sa pui masa musculara repede fara proteine nu faci mare lucru. o sa prinzi in greutate doar cu carbo, dar daca nu faci sport o sa faci burta si mai atat.de luat in greutate iei, depinde de tine unde pui kg. fara sport => pe burta, cu sport -> modelare uniforma smug.

| ArkanHell explică (pentru JohnnyBi):

Am un abdomen bine facut, dar, daca tot am luat carbo si n-am luat proteine... (iau luna viitoare), iau doar 100 g de carbo pe zi si fac si sala, automat ca nu iau chestia asta daca nu fac sala in ziua respectiva, dar nu cumva se pune grasime sau ceva de genul daca iau doar 100g pe zi nu? (50 inainte si 50 dupa antrenament)
In + da energie, altceva ce mai da? adica cum ajuta, ma ajuta si altceva in afara de energie?

| ArkanHell explică (pentru Dkgray):

Am citit si eu chestiile alea dar eu vreau raspunsurile oamenilor, nu degeaba exista TPUwinking, cu alte cuvinte, nu m-ai ajutat happy

| ArkanHell explică (pentru JohnnyBi):

250g o.O e prea mult, imi ajunge 100g zilnic laughing)), eu ma chinui aici nu stiu cum sa dau mai repede jos kilele (apropo am si 1, 70 pe deasupra),in mod normal, cineva in locul meu nu ar stii cum sa mai puna kile dar eu vreau sa imi dau absolut orice grasime jos, sa ramana doar pielea foarte subtire si muschii ca sa nu imi pierd din agilitate etchee hee, pacat ca nu sunt ectomorf da nici mezomorf nu sunt, sunt intre laughing

| ArkanHell explică:

Sunt gena perfecta pentru halterofilie + arte martiale, am tendoane puternice si nu am muschii mari dar am o hipertrofie ciudata atunci cand ma incordez, probabil e din cauza ca nu am grasime (de fapt nu cred ca am grasime doar ci doar piele mai groasa, vreau sa subtiez pielea de la picioare ca sa se vada si mai bine muschii de la picioare), nu ma intereseaza in mod normal aspectul, ci doar sa nu imi sacrific agilitatea degeaba

Totusi, 250 gb carbo la greutatea mea mi se pare exagerat, adica nu am nevoie de atata energie..., ambitia si motivatia mea imi da peste jumate energie, nu am nevoie de o alimentatie exagerata cum au unii nevoia... tongue

| JohnnyBi a răspuns (pentru ArkanHell):

Ambitia si motivatia sunt 2 lucruri CARE DAU energie. mama ei de romana. inseamna ca eu mananc pe zi de 6 ori cat mananci tu :\. si treaba aia cu piele groasa ca nu ai grasime deloc e in mintea ta. un om slab tot are un procent de 5-10% grasime, ca doar aia de la campionate de culturism se chinuie sa ajunga la 3%, si mai jos de atat nu am auzit sa existe, nici la anorexici. personal, oricum as arata, sanatos sa fiu dpdv medical, ca mai departe nu imi pasa.