| Adw a întrebat:

Vreau sa ma reapuc de sala si doresc sa stiu ce as putea manca/bea inainte de efortul fizic pentru a avea mai multa energie. Funda pentru raspuns foarte bun.

13 răspunsuri:
| dragos9234 a răspuns:

Bei redbull(redbull iti da aripi).
Important e sa mananci bine dupa ce te duci la sala.

| llal a răspuns:

Ciocolata,fructe...big grin

| silvester13051996 a răspuns:

Ultima masa ar trebui so o mananci inainte cu 2 ore de a incepe sa tragi si nu prea iti recomand energizante forteaza prea mult inima si nici mare diferenta nu-i, dar depinde de tine.

| ѕмιℓєfσямєℓℓу a răspuns:

In general fructe. Pepenele este cel mai bun daca vrei sa te reapuci de sala, deoarece iti da multe lichide. Nu iti recomand sa iti iei energizante pentru ca multe persoane care au baut energizante inainte de a face sport, au murit
Mananca fructe, culca-te devreme, si piept de pui, alune si nuci. Iti dau multe vitamine si energie! Succes.

| Cosmin86 a răspuns:

Inainte de antrenament sa iei o masa care contine proteine si carbohidrati cu absorbtie lenta ( ex. orezul ), asa o sa-ti dea energie o perioada mai lunga de timp.
Dar tot masa de dupa antrenament ramane cea mai importanta.

| bianca20 a răspuns:

Poti manca o salat, un fruct sau chiat un morcov! Ceva bogat in vitamine si proteine!

| Cosmin86 a răspuns (pentru bianca20):

Si care din "salata, fruct sau morcov" are proteine? happy

| bianca20 a răspuns (pentru Cosmin86):

Si care ce? Tu ai scris Si care din "salata, fruct sau morcov" are proteine? happy.Nu are inteles!

| Cosmin86 a răspuns (pentru bianca20):

Ai recomandat "salata, fruct sau morcov" ca au "vitamine si proteine", si eu te intrebam care din ele ( adica din ce-ai enumerat tu ) contine proteine

| bianca20 a răspuns (pentru Cosmin86):

Practic toate contin proteine, probabil diferite!

| Cosmin86 a răspuns (pentru bianca20):

Da, 0.000001 %, fata de 22 % cat contine branza spre exemplu happy
In general proteine inseamna carne, lapte, branza, oua, restul au un continut nesenmificativ sau au proteine de proasta calitate ( cu profil incomplet de aminoacizi )

| bianca20 a răspuns (pentru Cosmin86):

Eu am raspuns asa deoarece nu e bine sa-si incarce stomacul, sa se simta greoi, sa se sature, sa manance mancare grea, fiindca nu rezolva nimic!

| Cosmin86 a răspuns (pentru bianca20):

Stiu, am inteles cum gandesti, dar tu confunzi antrenamentul pentru masa musculara cu cel pentru gimnastica.
cand faci sala pentru masa musculara ai nevoie de mai multe proteine si calorii decat atunci cand faci gimnastica