| anonim_4396 a întrebat:

Salut, zilele trecute la sala am efectuat la banca impins la piept cu niste gantere maricele, am executat corect exercitiul dar pentru ca nu aveam pe nimeni in spate sa imi ia greutatile am lasat prima gantera jos pe covorul de cauciuc si pe a doua cand am lasat-o, mana fiind perpendicular pe plan mi-am luxat umarul.
Pentru cei care au trecut prin asta sau sunt de specialitate, ce metode si ce trebuie sa fac pentru o recuperare cat mai rapida si corecta.
Port de atunci esarfa de aceea de sustinere a bratului, nu mai fac efort deloc, iau de 2 ori pe zi antiinflamatore si ma ung cu creme pentru dureri articulare de 3 ori pe zi.
Ce supliment sau pastile pot lua pentru a ajuta vindecarea cat si ce alte metode ar putea exista?
Merci

2 răspunsuri:
| RobertMoon a răspuns:

Sunt mai multe suplimente care te pot ajuta gen MSM, cartilaj de rechin, glucosamină, cat's claw (pe la noi se zice Gheara mâței).
https://gym-stack.ro/Produse/Articulatii/Universal-JointMent-Sport-120caps
https://www.secom.ro/msm-advanced-tablets

| Simpatic a răspuns (pentru RobertMoon):

Ok, multumesc pentru raspuns.
iau un supliment dinainte de accidentare de la Weider (Germania) si desi a costat 110 lei- 80 de capsule nu am vazut nicio schimbare in bine happy
Nu am incercat pana acum cartilaj de rechin.
Azi mi-am luat o orteza si sper sa ma ajute la recuperare daca nu asta este s-a terminat cu sportivul din mine laughing