| Ionut025 a întrebat:

Deci am o problema, sunt slab am 18 ani 1.80-1.82 si 67 de kg.Mam hotarat sa imi fac un abonament la sala poate asa o sa reusesc cv. Deci daca sunt slab pot face sala? O sa vad cv rezultate bune in timp?

Răspuns Câştigător
| JohnnyBi a răspuns:

Eu cand am inceput sala dupa o perioada de 2 ani de pauza am luat un serious mass de la ON. alaturi de alimentatie buna, odihna ok si un antrenament cu antrenor in 7 luni am trecut de la 54 kg la 70. deci 2 kg in 2 luni e putin, se poate mult mai mult daca vrei; si tipul geneticului nu conteaza, poate fi influentat. eu scad repede in greutate si am incheieturi subtiri caracteristic unui ectomof, dar la inaltimea si greutatea mea arata ca un mezo...parerea mea e ca tipul somatic e doar de balaceala spirituala, practic il poti schimba

6 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Da, normal ca o sa se vada, dar :

1. alimentatie : multe mese pe zi bogate in proteine si carbohidrati, cat sa-ti asiguri 2 grame de proteine / kg-corp zilnic
2. Odihna, 7-8 ore de somn pe noapte si fara alte eforturi in afara salii ( ex. flotari ), iti afecteaza procesul de recuperare, muschii cresc in zilele de odihna
3. suplimente : recomanda un gainer, nu doar creatina sau alte chestii de genul, mai concret :
http://www.megaproteine.ro/......er-5-4-kg/

Ala e foarte bun, un coleg slab a pus 2 kg in 2 luni aproximativ.

Răspuns utilizator avertizat
| Cosmin86 a răspuns (pentru JohnnyBi):

Tipul ala era ectomorf extrem, piele si os. Il poti schimba, dar greu happy

| JohnnyBi a răspuns (pentru Ionut025):

22 si 174 cm

Răspuns utilizator avertizat
| JohnnyBi a răspuns (pentru Cosmin86):

Eu cand am inceput sala dupa o perioada de 2 ani de pauza am luat un serious mass de la ON. alaturi de alimentatie buna, odihna ok si un antrenament cu antrenor in 7 luni am trecut de la 54 kg la 70. deci 2 kg in 2 luni e putin, se poate mult mai mult daca vrei; si tipul geneticului nu conteaza, poate fi influentat. eu scad repede in greutate si am incheieturi subtiri caracteristic unui ectomof, dar la inaltimea si greutatea mea arata ca un mezo...parerea mea e ca tipul somatic e doar de balaceala spirituala, practic il poti schimba