| DavidTheTrueMMAFighter a întrebat:

Salutare, TPU! Acum ca am aflat ca nu trebuie neaparat sa ma bag la un sport de contact din componenta MMA-ului, ci ca trebuie/pot sa fac doar MMA, vreau sa va intreb:

,, Exista o anumita regula sa am o anumita greutate la MMA-ul de *juniori*?" (Nu exista juniorat in MMA, am spus asa doar ca sa va prindeti, adica, pentru cei de pana in 18 ani)

Dau funda!

P.S:la toate celelalte intrebari am dat dat funda...in afara de cea la care n-a raspuns nimeni.

Merci anticipat!

Răspuns Câştigător
| Cosmin4Fit a răspuns:

Din pacate, informatii pe tema asta sunt putine. Teoretic ar trebui sa fie categorii de greutate separate si pentru minori, dar daca faci parte dintr-o categorie de greutate mai mare s-ar putea sa te lase sa te antrenezi/participi cu cei mai mari ca varsta.

Problema e greutatea in sine, nu conteaza varsta. S-ar putea sa te lupti si cu unul de 14 ani ( daca tu ai 17 ) daca e inalt ca tine si are aceeasi greutate.

4 răspunsuri:
| DavidTheTrueMMAFighter explică:

Acum am vazut raspunsul.Merci mult, asta chiar n-o stiam, si m-ai ajutat..acum m-am bagat si nu au existat probleme.

Nu era o problema cu greutatea, am 42 kg, la 14, dar am fibra...intrebam doar daca ma vor primi asa, mai slabut (din punct de vedere al greutatii), dar stiu sa bat ff bine.

Am auzit si o faza cu varsta, cica la sala aia smechera, Ciprian Sora, dai 15 milioane ( 1500 ron ) pe luna, si ca trebuie sa ai o greutate anume (minima, si maxima), pe langa asta si 16 ani..pentru asta intrebam, merci mult.

App:am 14 si ma bat cu cei de maxim 16 ani, dar tot ii bat pe toti, chiar daca si primesc, macar ii bat...nu da nimeni pe acolo in mine big grin. (De varsta mea, de laa 17-18 ani e putin m-ai complicat, dar antrenorul a zis ca nu ma pune cu aia).

| DavidTheTrueMMAFighter explică:

Bro, nu ma minti... faci MMA? Sau doar te pasioneaza?

| Cosmin4Fit a răspuns (pentru DavidTheTrueMMAFighter):

Nu fac MMA, ma pasionaza intr-o oarecare masura orice sport happy Stiu doar sa caut foarte bine informatiile pe net big grin

E complicat cu cei sub 18 ani. Sporturile de contact sunt periculoase, si cand e vorba de minori, antrenorii isi asuma niste responsabilitati.

Nu stii niciodata ce se poate intampla. Cel mai probabil aceste limite (varsta, greutate) pe care le cer anumite sali sunt primele lor bariere de protectie. Sa stie macar ca n-o sa cazi si o sa-ti spargi capul de la prima palma big grin

Eu personal m-as axa mai mult pe arte martiale, ceva unde se practica si multa filosofie. Nu lasa sportul de contact sa te faca agresiv. Oricat de profesional (amical, fara implicari emotionale) e meciul in cele din urma, la multe meciuri se vede din privirile adversarilor ca nu e asa, cel putin de cand e cu mass-media si cu atatea comentarii si discutii pe la TV, ajungi sa-ti urasti oponentii sau sa iti faci o impresie despre ei fara macar sa-i cunosti.

Lasa-i pe altii sa se enerveze, tu fii calm happy Si foloseste cu cap tehnicile, in special in afara salii.

Succes mult! happy

| DavidTheTrueMMAFighter explică:

Stiu do asta.Bro, sa nu crezi ca sunt vreun fraier care vrea sa faca MMA pentru auto aparare...fac asta pentru a-mi indeplini visul! big grin

La scoala (si e chiar una mare), nimeni nu indrazneste sa se bata cu mine, stiu sa dau, asta e big grin

Stiu ca ei se urasc treptat, din ce in ce mai mult, pe parcursul luptei, dar asta nu inseamna ca eu trebuie sa fiu asa!

Eu stiu sa ma controlez, de aceea am si hotarat sa fac MMA, stiu tot felul de stiluri, imi plac mai ales picioare si pumnii....asta e faza!

Imi dau seama de ceea ce ai zis. happy

Nu e o faza anume sa ma bag de la 18 ani, pentru ca mi-am rugat antrenorul sa imi caute meciuri+contrat cu RXF, la fel ca multi alti luptatori de acolo...iti dai seama ca trebuie sa incepi ideal de la 13-14 ani pentru a reusi in MMA, sau alte sporturi de genul... daca nu aveam de gand sa devin luptator de MMA, ma bagam tot pe la 18 ani, doar ca sa zic ca n-am stat acasa :-D.Sa stii ca de cand i-am zis antrenorului ca vreau sa ajung luptator, ma trateaza total diferit fata de colegii mei, care vor doar pentru a spune ca au facut un sport, sau pentru auto aparare, adica, e o diferenta, iti dai seama ca daca ajung eu, ajunge si antrenorul mare, deci, e o dorinta comuna.

PS: sunt total hotarat de mic, si stiu ce vreau.

App: de unde esti?winking