| TaofikRo a întrebat:

SalutTPU! Am 16 ani, 1.72 inaltime si aproape 57 kilograme.
Vreau si eu sa imi spuneti, dar cei care stiu si care poate au luat si ei ce proteine mi-ar trebui mie pentru masa musculara. Unii zic mega mass, alty dynamize ca e gainer, dar din cate am citit eu sunt pentru ectomorfi. Eu la inaltimea mea si greutatea ma sunt ectomorf sau normal? Cel mai bun raspuns primeste funda!

7 răspunsuri:
| popadenys00 a răspuns:

Punete si fa flotari ca nu-s bune si sanatoase pastilele degeaba sau du-te la sala de fitness! funda...

| deathy a răspuns:

Daca tii mortis sa iei suplimente poti incepe cu Totall Mass pentru cate va luni.Cand nu mai simti ca isi face efectul, treci la GFX 8.

| GeorgeOOO a răspuns:

Cauta Pro Mass, si baga multe batoane protein-r!

| Cosmin86 a răspuns (pentru popadenys00):

Esti complet pe langa, habar nu ai despre ce vorbesti

| Cosmin86 a răspuns:

Da, esti ectomorf.

Ai nevoie de un gainer pana pe la 65 de kg si apoi treci pe un concentrat proteic.

Dar fara o alimentatie corespunzatoare iei degeaba.

| Cosmin86 a răspuns (pentru deathy):

Tu compari total mass si GFX cu ce a zis el, dymatize si serios mass?

Man, total mass e NET INFERIOR oricarui produs dymatize, se vede si dupa pret. Total mass nici macar nu are enzime.

| JohnnyBi a răspuns:

Prietene, lasa porcariile si pune mana pe mancare. faci astfel incat sa iti intre in gura 5 mese pe zi, si ma refer mese, nu gustari. bagi 200g carne (preferabil pui) + garnitura (preferabil ceva fiert, orez sau cartofi) +salata (ca tot e vara si nu strica). pe masa. la micul dejun bagi 2-3 oua cu branza sau lapte, cereale, paine cu miere, sau ce iti convine tie dar sa fie 200g macar de mancare. sau fa 3 mese mari pe zi si 2 gustari (aici bagi un sandwish cu ce vrei tu, evita mezelurile). daca dupa toate astea tot nu prinzi in greutate (macar 1 luna sa te tii de treaba asta, iti garantez cel putin 5 kg) e timpul pentru un gainer. serious mass de la ON face treaba buna, dynamize e o firma foarte Ok, pro lab, bsn alte firme foarte bune. eu am trecut de la 1.73 si 54 la 70 kg in 7 luni si nu am luat 1 gram de gainer. 5 mese cum am zis, pe urma 6 si tot asa, nu de alta, prefer o friptana si cartofi decat gustul posircilor alora (poate tie o sa iti placa, mie nu mi-au placut)