| Mladen08 a întrebat:

Uitati cum sta treaba. M-am apucat de sala, si am mers 2 luni, totul natural, 4-5 zile pe saptamana, mi-am facut un regim dupa modelul celor de pe site-urile de culturism, si am crescut considerabil, avand 15 ani, iar in luna decembrie m-am lasat, si vreau sa ma apuc din nou, credeti ca voi fi afectat cu cv? De exemplu: greutati mai mici, sau chiar sanatate? Daca da, justificati raspunsul, funda!

Răspuns Câştigător
| JohnnyBi a răspuns:

O sa scazi in greutati, pentru ca asa lucreaza corpul uman. cat timp nu ai folosit muschii, acestia au intrat in catabolism, corpul folosind nutrientii primiti pentru alte activitati. pauzele de sala se fac maxim 7-10 zile de recuperare, 1 data la 6 luni (ca sa nu scazi nimic). tot ce este peste valoarea asta te da inapoi. cu cat e pauza mai mare, cu atat te duci mai mult inapoi.

21 răspunsuri:
| BadBEver a răspuns:

Primele 1-2 zile o sa iti fie greu sa ridici aceleasi greutati, apoi o sa ridici si mai mult. Rupe frate!, toata lumea ar fi bine sa mearga la sala )

| bodyboss73 a răspuns:

Bai muc dc te-ai lasat.Au facut aia de la scoala misto de tine? Eu parca te cunosc.Esti din neamul lui Ciungarilor bah muc oparit pe plita?

| gabore a răspuns:

Nu va fi afectathappy

| NDC12 a răspuns (pentru bodyboss73):

Frustratule,ce problema ai cu baiatul? 15 ani cat are, nu conteaza, macar el vrea sa faca ceva, spre deosebire de tine un coios, care are chef de cearta pe net.

| NDC12 a răspuns:

Nu o sa fi afectat cu mimic, de cand sportul face rau? Sa ai cel putin 5 mese pe zi, eventual si niste suplimente. ( Proteinele /creatina, etc sunt naturale. Doar steroizii nu sunt naturali )

| deathy a răspuns:

Vei folosi greutati mai mici. Dupa o luna de inactivitate, muschiul scade cu 30%, insa dupa 1-2 saptamani isi revine(in functie de antrenament).
Miscarea este recomandata si nu afecteaza pe nimeni cu nimic.Mananca sanatos si poti lua o proteina. Vei fi tot pe cale naturala, stai linistit.Proteinele prafuri sunt o alternativa ale mancarurilor intregi/integrale gen oua, carne, alte surse de proteina.
Deci, mult succes!winking

| NDC12 a răspuns (pentru deathy):

Serios? Dupa Dupa o luna de inactivitate muschiul scade cu 30 %? laughing, alta aberatie nu ai gasit? Dupa 1-2 saptamani isi revine? laughing, tu ce crezi ca e muschiul, un balon? " Il umflii si il desumflii" cum vrei? Proteinele " prafuri " sunt o alternativa "ale" mancarurilor intregi? Afla ca proteinele sunt niste suplimente, si nu sunt o alternativa, dar tu probabil nici nu stii ce inseamna cuvantul asta. Degeaba iei proteine daca mananci de 3 ori pe zi, ca nu pui masa musculara(minim 5 mese pe zi ). In primul rand tu trebuie sa inveti sa scrii corect, dupa sa te documentezi si in cele din urma sa dai sfaturi altora.

| Cosmin86 a răspuns (pentru deathy):

30 % intr-o luna?

apuca-te de sah

| deathy a răspuns (pentru Cosmin86):

Te-as ruga sa nu mai comentezi fara rost. Informatiile le am de la un instructor fitness ce a studiat in strainatate si la momentul actual detine o sala de forta si lucreaza si pe vase de croaziera.

| deathy a răspuns (pentru NDC12):

Tipule, eu consider proteina un pre-workout sau un post-workout.Si ai rezultate cu 3 mese pe zi si un concentrat proteic dupa antrenament.Eu asa mananc la momentul actual. Vrei sa iti arat eu rezultatele mele?
Si in legatura cu documentatul da.Nu cred ca ai gasit cu cine te certa.

| deathy a răspuns (pentru NDC12):

Si chiar vreau sa te vad cum arati acum si dupa o luna in care nu faci nici un fel de miscare. Oare vei arata la fel? Facem o proba? Tot te lauzi pe aici si razi fara sa stii de ce.

| NDC12 a răspuns (pentru deathy):

Inseamna ca instructorul tau e mai paralel ca tine in sportul asta.Sa ramana pe vasele de croaziera, cu sportul asta nu are nicio treaba.

| deathy a răspuns (pentru NDC12):

Nu este instructorul meu.L-am auzit dand explicatii la un post.Ma descurc singur, nu am nevoie de ajutor happy si cum ramane cu experimentul? il facem?
Spune-mi, cat faci geno si indreptari?(1rm)A,da.Si ce greutate ai? Sunt curios..ca tot esti "smecher" pe aici.

| JohnnyBi a răspuns (pentru deathy):

Si Elena Ceausescu era doctoranda in chimie, si Elena Basescu a terminat dreptul la Harvard in 3 luni, care este ideea? bai putzifer magnificul, singurul lucru care scade cu 30% in 1 luna este creierul tau ca bagi toti experimentatii in seama. incepi aici cu galagie ca faci tu indreptari si geno cu greutati mari, esti un zmeu. in viata reala ai 40 kg cu caramizi in buzunare si bube pe fata sau ce? crezi ca tastand din spatele unui monitor intr-o camera inchisa cu cheia te face macho pe net? cand s-a apucat Cosmin de sala tu te jucai cu "ea" in nisip, si vii aici cu ce ai auzit sa pari interesant, cand ala a incercat pe pielea lui si vorbeste din PROPRIE experienta, ceea ce tu NU ai. du-te cu 30% ai tai si vinde-i la obor si nu mai pune botul la toate discutiile de Elene doctorande din istorie

| deathy a răspuns (pentru JohnnyBi):

Prietene,nu ti-a cerut nimeni parerea.Si eu fac sport de cativa ani, mai usor. Daca eu am 40 de kg e clar..am auzit vorba asta la multi.Nu mai vorbi inainte sa ma vezi, bine? Si daca m-ai fi cunoscut dinainte de a ma apuca de sport nu ai mai fi vorbit asa(parerea mea).Nu mai critica un om fara a-l cunoaste, bine? Si iti pot confirma ca nu am fost la sala anul trecut tot in perioada sarbatorilor de pe timpul iernii.Am scazut extrem de mult, toate hainele erau mai largi. Dupa cateva antrenamente mi-am revenit.Atunci nu m-am gandit la ce a spus omul.Eu ma gandeam ca nu am mancat corespunzator, ma ingrasasem cateva kilograme, nu facusem nici un fel de miscare, ma rog.Acum toate se leaga.Fa tu chestia asta si o sa vezi ca e acelasi lucru...si nu ma lua pe mine cu putifer si alte protii..vezi-ti de treaba ta si fi mai politicoswinking nu are rost sa ne certam aici.

| JohnnyBi a răspuns (pentru deathy):

Tu te lasi 1 luna si ai haine largi, eu am fost fortat sa ma las timp de 6 luni, cu mentiunea ca nu am voie sa fac sport deloc, nici macar sa merg pe zi pe distante mai mari de 500 metri, pusi cap coada intr-o zi. si cu toate astea am scazut cam 1 cm in brat/luna, dar mi-am pastrat greutatea (m-am ingrasat si am scazut in masa). asta pentru faptul ca am facut natural, am scazut foarte incet...ce ziceam eu cu atatea 30% in postul anterior este ca nu scazi atat. nu poti pune geneticul fiecaruia intr-o propozitie si sa fie la toti la fel, pentru ca nu este. eu am scazut foarte putin in lunile de pauza, si cresc acum greu ca m-am reapucat, dar daca luam steroizi cred ca ma damblageam grav in 3 luni, nu in 6, altii in 6 luni de pauza daca scad 2 cm e mult, altii regreta ani de sala la o pauza de 2 luni. tu te-ai luat dupa mare antrenor ca stie el principiul salii "nu faci, scazi + 30%", asa ca m-am luat de tine ca asculti sfaturi anapoda. orice principiu al salii de forta se aplica pe persoana separat. eu la 40 cm in brat - 6cm (6 luni pauza) 34 in momentul operatiei (am avut-o la 6 luni dupa accident) eu zic ca nu este 30% de care zice antrenorul tau. si luand bratul ca exemplu ca de obicei e cel care scade cel mai repede in cazul meu. tu de ce crezi ca am scris 30% atat de mult in postul ala anterior?

| deathy a răspuns (pentru JohnnyBi):

Nu a zis nimeni nimic legat de steroizi.Eu atunci scazusem foarte mult intr-o luna, nu stiu de ce.Si da, ai dreptate nu zic nu.Fiecare organism este diferit.Nu la toti se cunoaste faptul ca iau pauze. Oricum, orice pauza mai mare de o saptamana duce la pierderi semnificative.Haide sa nu mai facem "off-topic" daca vrei sa-mi mai spui ceva da-mi un pm.

| JohnnyBi a răspuns (pentru deathy):

Pai tehnic nu este off-topic, ca vorbim despre cat si cum scadem in masa in pauze, si aia era intrebarea laughing. si da, corpul accepta cam 2 saptamani/an, dar nu consecutive, ca pauze de refacere utile, ce este peste risti sa scazi happy

| deathy a răspuns (pentru JohnnyBi):

Da,dar el a fost doar 2 luni la sala..deci nu te poti gandi la cine stie ce masa musculara.La inceput o fi mai usor, dar totusi.

| Cosmin86 a răspuns (pentru deathy):

E bine ca te invata despre corpul uman cineva care lucreaza pe vase de croaziera rolling on the floor

A "omis" sa-ti spuna ca organisemele sunt diferite... un endormof ( ca mine ) nu pierde 30 % nici intr-un an de pauza ( si am avut peste 1 an de pauza ), in schimb un ectomorf poate pierde 30 % si in 2 saptamani.

Ia citeste despre ectomorf, endomorf si mezomorf si despre cum pierd masa musculara in perioada de pauza fiecare.

| deathy a răspuns (pentru Cosmin86):

Pai lucreaza pe vase de croaziera ca instructor fitness, man. Si stiu si eu ca organismele sunt diferite. Nu ma intereseaza despre cum pierde fiecare tip somatic masa musculara in perioada de pauza. Pentru mine sportul este o prioritate si asa ar trebui sa fie pentru toata lumea..toti stim ca miscarea este foarte importanta.