| EnciclopediaProstiei a întrebat:

A inteles pana acum cineva ce inseamna de fapt nemurirea? Eu nu cred ca inseamna viata vesnica, sa cream o dinastie imortala sau sa ne transpunem printr-o metoda genetica dintr-un corp in altul (salut noname pentru. inspiratia din ultima parte). Eu vad singura nemurire plauzibila prin intrarea in istorie, asta face omul de cand se stie, incearca sa-si lase amprenta, ca sa se vorbeasca despre el si peste mii si mii de ani. Il dau exemplu pe tutankamon, sau pe keops ala, se vorbeste de el de 5-6 mii ani (la astia nu mai conteaza anul sau mileniu, se zice acolo cu aproximatie), vezi, asta inseamna nemurirea. Mesopotamia, babilon, imperiu persan, roman, bizantin, otoman, toti eroii lor au intrat in istorie si o sa-i pomenim cine stie cate zeci de mii de ani (daca mai apucam dar nu de asta e vorba). Ce credeti ca de brad pitt, stalone, van dame si toti astia o sa se mai auda ceva peste 100 de ani? mai auzim de ei cand mai fac cate o prostie, prostie care o fac tocmai ca sa nu ii uite lumea sau cand mor, ii auzi pe urma p-astia aoleo a murit frank sinatra, poarta toti tricouri cu el, nu te vom uita niciodata...stim popologhia. in doua luni il uita toti. astia nu si-au castigat nemurirea ca nu ai ce sa zici despre ei, ce poti sa zici despre brad pitt, a facut si el cateva filme bune, e frumusel ca barbat, doi copii cu angelina, trei infiati: un alb, un negru si un asiatic laughing ba cum e si cu diversitatea asta. in ziua de azi nu se mai promoveaza diversitatea ca asa e ok ci ca asa e la moda, deci daca in america lady gaga isi face iubit evreu-negru-bisexual, pai asa devine moda. le vezi pe toate nenorocitele...in fine, hai ca am deviat un pic de la subiect, as putea sa va vorbesc doua saptamani continuu despre trecut si prezent dar intrebarea ramane: credeti ca asta inseamna de fapt nemurirea?

13 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Există şi această perspectivă, desigur, deşi e o variantă pur filosofică.

Dar tot nu este o nemurire în adevăratul sens al cuvântului - nemurirea implicând veşnicie, permanenţă - căci, conform teoriei tale, şi cei intraţi în istorie vor muri odată cu ultima fiinţă conştientă de ei; deci sfârşitul de un fel sau de altul este oarecum inevitabil, mai ales că nici "nemurirea" Universului nu este garantată. Este foarte posibil ca absolut totul să fie efemer.

| M?d?0611 a răspuns:

Conştiinţă conştientă. Degeaba te ţin alţii minte şi crează tot felul de poveşti, dacă tu nu mai exişti, de fapt, poate toţi cei amintiţi de tine sunt nişte invenţii, degeaba le vorbesc strănepoţilor despre tine, să zicem că te numeşti Gigel, şi le spun că Gigel avea braţe din fier, inimă din titan, s-a luptat cu extratereştri, a scăpat lumea de sărăcie, că sigur nu eşti tu personajul din poveste, deci e altcineva şi tot mort eşti. Am putea despica firul în 7.000.000.000.000.000.000.000.000.000 sau mai mult şi să spunem ("Of course, they say every atom in our bodies was once part of a star.) Maybe I'm not leaving... maybe I'm going home." (Gattaca), asta e nemurire.

Dai o gumă Turbo că am scris cu diacritice laughing, se vedea naşpa "constiinta constienta".

| Narcis2007 a răspuns:

Asta e si viziunea mea despre nemurire

| EnciclopediaProstiei explică (pentru M?d?0611):

Nu conteaza ce scriu altii despre mine, ce conteaza? crezi ca cesare borgia a realizat tot ce s-a scris despre el? omu era baiat nobil 27-29 ani si a intrat in istorie (pun cratime ca nu mai stiu nici eu exact). cu ce te deranjeaza ca se povesteste despre tine ca ai 7 brate, colti de hiena si falci de aligator, oricum esti mort si se povesteste fantasmagoric despre tine. carei problema?

| EnciclopediaProstiei explică (pentru M?d?0611):

Si nu mai gasesc guma turbo ca ti-as da, poate in republica moldova sa mai fie.
am editat un pic raspunsul ca aseara eram pe alta planeta si...na, sa nu te deranjeze.

| M?d?0611 a răspuns (pentru EnciclopediaProstiei):

Pai nu mai esti tu daca "se povesteste fantasmagoric despre tine". Ma gandesc la ce spun unii ca multi au schimbat lumea, dar nimeni cat a schimbat-o Iisus. Presupunand ca a existat, bineinteles ca a fost un simplu om, negricios, cu barba si bla bla, dar in cartea unde se vorbeste despre el a facut minuni, a fost fara pacat, smerit, in imaginile care il prezinta e blondut cu ochi albastri, nu e persoana care ar fi existat acum 2000 de ani, daca popolaritatea unei povesti, cica reale, ar aduce la viata personajul respectiv, cred ca n-ar invia nimeni, ca toti sunt inventii. laughing

| Swan39 a răspuns:

Eu cred că respectivele persoanele sunt amintite mai mult pentru ceea ce au făcut, pentru contribuţiile lor aduse într-o anumită perioadă a istoriei, nu pentru ceea ce au fost ca persoane. Crezi că se gândeşte cineva la ei ca fiinţe cu sentimente care au fost iubite vreodată şi au iubit la rândul lor, care au plâns, care au râs? Eu nu cred.
Şi în plus, mai e şi ceea ce a zis şi NOname; oricum odată şi odată întreaga noastră specie va muri, şi atunci tot ceea ce am realizat vreodată va fi şters cu buretele pentru totdeauna.

| oprescudorin11 a răspuns:

Nemurirea exista, de aia ne vom plictisi! Nemurirea inseamna sa traim non -stop. Pentru mine este un stress.Deja am trait destul. Nu stiu de ce va preocupa. Aveti ce manca pe perioada nemuririi?
Sa-mi dati si mie!
Nemurirea nu e fiziologica, neaparat.Lady gaga imi place! Dar s-a nascut moarta! Se zice poliloghie, nu popologhie! Si albii si cainii sau pisicile, chiar si negrii si maimutele sau crocodilii, traiesc ca si noi.
Cam atata pot spune! Questions? Comments?
reclamati orice frauda de informatie pe care mi-o atribuiti!
sanatate si altele!

| EnciclopediaProstiei explică (pentru oprescudorin11):

Oprescu, tu ai citit intrebarea?
chiar m-ai facut sa ma simt analfabet pentru cateva secunde, m-am dus in dex sa vad "ba poate o avea dreacu asta dreptate si eu zic de ani de zile polologhie"
prietene, daca ai de gand sa ma corectezi la virgula fara sa vezi ideea in sine....gaseste pe altcineva ca eu ma joc dota acum.
polologhie f. vorbă lungă: hârtia cuprinde multă polologhie CR. [Gr. mod.].

| oprescudorin11 a răspuns (pentru EnciclopediaProstiei):

Sunt de acord ca nu esti singurul analfabet.

| EnciclopediaProstiei explică (pentru oprescudorin11):

Ce ai zis, ba cu asta nu merge ca si cu ceilalti, hai sa-i arunc o duma d-asta de gura de metrou ca sa scap de el. daca iti iau la bani marunti raspunsurile, crede-ma ca pici lamentabil. ti-as putea fi profesor in ce domeniu vrei, in special romana-gramatica, istorie si engleza, mai ales ca am si actele necesare. a ca nu pun o virgula, niste ghilimele, ca mai incurc anii...partea a 2-a, asta nu inseamna ca gresesc, inseamna ca nu am interes sau vreau sa gresesc. eu si cand gresesc am dreptate.
stai jos, ai nota 2. de vrei sa continui, fa legatura cu intrebarea...ca la filozofie te fac sa vorbesti singur.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru EnciclopediaProstiei):

Acte aveti toti azi, ca astea sunt vremurile! Aveti bani, faceti oxfordul.De la voi nu am nevoie de note, nu v-a intrebat nimeni.Da! sunt prost! Sigur ca sunt ca-mi pierd vremea cu 'toti licentiatii' din ziua de azi. Nu e vina voastra, doar a anlfabetilor care mai sunt azi 'profesori'.
Imi cer insa scuze ca v-am jignit prostia! Si analfabetismul! Zau.Nu se fac treburi de astea, nu intra in protocol.

| EnciclopediaProstiei explică (pentru oprescudorin11):

Gurita, nu ai anticipat si tu in ultimele raspunsuri ca nu tine ironia?
e cam impropriu ce faci tu acum, adica vii din neant sa ma acuzi ca sunt agramant (fara sa intelegi macar intrebarea), esuezi, iti dau peste nas si acum ma iei ca am facut scoala pe bani. pai ce e asta
e ca si cum m-as duce eu acuma la unu sa-i zic ba vezi ca viteza luminii nu e 300.000 km\s este 310.000. ala imi da peste nas si vin eu dupa "pai stai ma ca tu ai facut meditatiile pe bani"
ce legatura are ma laughing si care ar fi fost problema, ideea in sine, ca esti tantalau, nu o vedem?
eu continui sa-ti raspund ca esti amuzant, oricand ai nevoie de ceva, ma gasesti pe aici ca imi place de tine.