| anonim_4396 a întrebat:

Adevărul credeți că schimă realitatea, omul căruia i se spune?

De ce unii oameni abuzează de acest adevăr, crezând că adevărul are vreun rost?

Răspuns Câştigător
| Seba2013 a răspuns:

Cele 4 adevaruri nobile a lui Buda sau Tetrafarmaconul lui Epicur sunt niste retete(remedii) anti-fobie care ajuta sa traim o viata mai fericita (fara anxietate). Insa daca esti ca Epimeteu care reflexioneaza tarziu ci nu ca Prometeu care gandeste cu previziune cazi in suferinte. Risti ca unul din capetele ale Himerei (cap de leu, unul de capră și unul de șarpe sau de balaur) sa te transforme sau sa te captureze, neutralizeze, etc. Capul de Capra insemna motorul fertilitatii.

Buda langa arborele bodhi le inchide ochii. Sau Belerofon le taie capul. Mai nou este sa te faci prieten cu animalele astea si sa le gasesti punctul strategic ca sa le folosesti forta in favoarea ta.

58 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Pentru oamenii inteligenți și raționali, adevărul contează.

| johnnny123 a răspuns:

"Adevărul credeți că schimă realitatea"
Adevărul ESTE realitatea

"De ce unii oameni abuzează de acest adevăr"
Cum poți să "abuzezi" de adevăr?

"crezând că adevărul are vreun rost?"
Susții că adevărul nu are niciun rost?

| IceRope a răspuns:

Dacă vorbești așa cum scrii (și invers), chiar nu mai contează ce răspunsuri primești.
Adevărul este unul de necontestat: postarea ta este o dovadă de analfabetism.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Cand doctorul mi-a spus că trebuie să slăbesc 15 kg. sau risc un număr lung de consecințe. M-am pus pe sală și-am slăbit 15 kg in trei luni.
Prefer adevărul PUR. decat o minciună frumoasă

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru johnnny123):

Păi dacă tu îi spui unui om că e prost, el crezi că poate schimba ceva? Dar crezi că dacă este prost, nu are dreptul să facă lucruri pentru societate? Și poate tu îi spui și asta, ești prost deci taci și vezi-ți de locul tău, dar poate prostul ăla cu inițiativă poate face mai multe decât ăla cu IQ mare și crede că nimic nu mai contează.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru DeMicUnCălător):

Acum depinde și de adevăr happy Sunt adevăruri care pot fi schimbate și adevăruri care nu pot fi schimbate

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru anonim_4396):

Orice ține de gănduri și impulsuri, poate fi schimbat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru DeMicUnCălător):

Și asta este adevărat. Dar opiniile nu se schimbă și până la urmă nici omul dacă el nu vrea asta. Deci de aici întrebarea, oare ajută la ceva adevărul, pe mine una nu m-a ajutat de-a lungul vieții doar m-a făcut să aflu care-mi sunt dușmanii și singurul adevăr aflat până la 27 de ani a fost că în viață ești pe cont propriu. Hai că acum eu sunt pacientul. laughing Vreau să fiu optimistă pentru alții dar când îmi amintesc de dușmanii mei care îmbrăcau haina de prieteni și purtau "adevărul" pe buze mă fac să clocotesc. laughing) Ok, chiar trebuie să stau departe de TPU, avea dreptate Violeta. Analiza asta profundă redeschide răni vechi. Chiar credeam că am trecut peste niște chestii. laughing

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Dap, ceea ce sectele numesc Adevărat nu sunt decât propriile lor păreri subiective.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru IceRope):

Dă și exemple de gramatică scrisă prost, altfel o să cred că doar ai răspuns de dragul de a răspunde. Și dacă am greșit ceva și te încălzește cu ceva, nu știu nici măcar jumătate din gramatica românească și totuși am trecut 12 clase cu note medii, și necopiind deloc. happy Am fost și la o facultate unde nu am strălucit dar la fel mi-am dat silința. Iar acum sunt profă și predau gramatica, și fără a mă lăuda, nu am greșit nimic, mai ales la limba română și nu am predat ceva eronat până acum. Și scuze că poate par mai narcisică, dar când afli că ești singur în Univers și ești doar tu cu tine, ori decizi să te sinucizi ori să te iubești. happy Deci am decis să fac ceea ce detestam mereu la alții, narcisismul.

Dar comparativ cu oamenii care spun că dețin adevărul, dar nu acceptă adevărul, eu chiar îl accept chiar dacă nu-mi face și plăcere, deci chiar aștept să văd unde am greșit gramatical. happy

| johnnny123 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă doar îi spui că e prost, nu. Dar dacă-i explici unde anume greșește și-i oferi informațiile reale și metodele corecte de procesare a acestora, atunci cu siguranță se poate schimba.

În 99.9% din cazuri, oamenii nu sunt "proști". Doar se comportă prostește și spun prostii pentru că operează cu date și metode greșite.

După cum observi, adevărul este extrem de necesar și de benefic pentru a ajuta acești oameni. Chiar dacă de multe ori este un medicament amar.

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru anonim_4396):

Desigur. fără voință nu există schimbare.
Prietenii de care vorbești mai sus. Incă nu realizezi asta. dar ei de fapt te fac mai tare. Te fac mai puternică

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Păi jumătate din adevăr nu este decât păreri subiective, nu crezi? Adică 2 + 2 fac 4 este sigur, dar să spui că dacă un om care are o poveste ar fi avut altă poveste dacă ar fi făcut totul diferit, mi se pare prea mult. Poți da sfaturi, poți susține că știi multe, dar asta cu adevărul mi se pare too much, adică atunci când tu susții că deții adevărul, nu ești cumva un guru care deține toate datele problemei iar restul sunt niște pioni ce trebuie mutați și antrenați după așa zisul tău adevăr?

Și de aici altă problemă a mea, nu adevărul în sine este supărător ci persoana care deține adevărul, nici faptul că persoana ar fi mai inteligentă sau mai observatoare și ar vedea mai repede decât tine adevărul, ar fi o problemă, ci faptul că persoanele de genul au în sânge acest exercițiu al masochismului dacă vrei, parcă pentru ei de fapt nici nu este important dacă tu, prostul ai aflat că ești prost, cât faptul că tu ești prost și el te poate răni acolo și zgândări acolo.

Înțelegi sper unde bat? Nu la adevăr în sine, ăla până la urma este și rămâne așa, orice ai vrea să spui sau să faci, ci la oamenii care nici măcar nu cred în ceea ce spun sau în adevărul lor ci în spatele lor stă un plan mult mai pervers și meschin, acela de a șicana și doborî oameni.

Să nu-mi ziceți că voi nu ați simțit niciodată asta?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru DeMicUnCălător):

Owww, aici avem un numitor comun, știi de câte ori ne-a motivat în viața asta adevărul "NU SE POATE!"? El ne-a trezit de multe ori la realitate și ne-a mobilizat. :)

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu editez Wikipedia și uneori sunt foarte combativ și am eliminat pe mulți de pe website. Dar nu fac asta niciodată fără motivul temeinic că ei dăunează Wikipediei. Dacă ei pot fi educați să nu dăuneze, eu sunt dispus să port tratative cu ei. Dar dacă ei nu învață nimic din asta, îi reclam la administratori.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Păi a oferi ajutorul ți se pare ceva greșit pe un site care se lasă oamenii să se plângă și să scrie chiar chestii sexuale amănunțite? Adică oamenii sufereau și eu le ofeream ajutorul. Și imediat mi s-a șters postarea, și nici măcar nu am început să cer bani pentru ascultat laughing) Altul în situația mea chiar și fără facultatea terminată ar fi cerut și bani laughing)

Apoi mi s-a mai șters o postare în care susțineam că descarc muzică de pe Youtube free în locul lui spotify care este cu bani, de parcă nu face toată lumea pirateria asta. laughing)

Mdea, uneori văd și eu ce este în trend sexul mai mult decât ajutorul sau decât gratuitatea. laughing)) Nu mă înțelege greșit, până la un punct savurez și eu sexul și întrebările legate de el, dar totuși TPU, nu știu cum este în cazul vostru, dar pe mine m-a ajutat să cercetez piața și umanitatea. laughing)

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Legat de sex:

Sfaturile pseudostiintifice (de ex. adictie de filme pentru adulti sau adictie de onanie) deranjeaza foarte mult pe oamenii care au cunoastere medico-stiintifica.

Nu oferi niciodata terapie psihologica daca nu esti in mod oficial psihoterapeut cu drept de libera practica. Nici macar in mod total gratuit si dezinteresat. Constituie infractiune.

| qweasz a răspuns:

Și fără să îi spui în față o femeie înțelege că este altfel decât cum crede ea că este.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Știi câți medici au operat fără licență și doar cu un an de medicină. Dar simt că mă lovesc de un zid, oricât aș încerca să spun că eu nu vreau să fiu psihologul ăla cu diplomă, ci dacă vrei prietenul ăla dezinteresat dar care are câteva cunoștințe de psiho, adică totuși știi că am făcut 2 ani jum de psiho și am susținut niște examene și am dat niște probe și am fost la câteva practici, dar nevermind, nu mă mai lupt cu nimic, cine vrea să-mi înțeleagă punctul de vedere, mi-l va înțelege iar cine nu, probabil e doar plângăcios și chiar nu are nevoie de ajutorul meu, atunci când chiar ești la pământ te-ai face prieten și cu Lucifer doar ca să știi că ieși din punctul ăla. Deci măcar astfel v-am clarificat o treabă, vouă ăstora care suferiți, dar când omuo vă întinde o mână tot voi o privți suspicios și
refuzați. Durerea voastră nu este atât de mare. Am înțeles, sper că și voi ați înțeles. Oricum chiar am discutat intenția asta cu psihologul meu și el mi-a dat undă verde, evident atâta timp cât nu susțin că sunt ceea ce nu sunt încă, adică psiholog. Și tot el a venit și cu teoria ce se întâmplă atunci când tu îți oferi ajutorul și alt om e pus în situația de a-l primi, dar te las pe tine să descoperi pe cont propriu, oricum teoria aia e cea mai faină dintre toate pe care mi le-a prezentat psihologul meu. happy

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Parerea mea nu conteaza. Conform Codului Penal este infractiune. Nu eu am scris Codul Penal.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru qweasz):

Sincer laughing nu am înțeles nimic? laughing Deși dacă recitesc posibil să înțeleg ceva, să-mi zici dacă e așa?

Tipul nu-i spune tipei că nu o place dar îi dă de înțeles, aceștia se numeau neuroni oglindă, când omul chiar dacă nu-ți spune verde în față că e dezinteresat, și el ar vrea să ascundă chiar asta, omul de lângă simte la nivel neuronal că e ignorat și se va comporta și el ca atare...

Revenind laughing) cred că vrei să spui că deși adevărul nu este spus în vorbe, în față el se simte? Și cumva că adevărul provoacă și cădere psihică? laughing)

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Și de când să fii prieten este interzis?! laughing

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Conteaza foarte mult faptul ca declari in public necunoscutilor ca oferi ajutor psihologic. Sau macar lasi in mod clar sa se inteleaga acest lucru.

| sabin89 a răspuns (pentru qweasz):

Aici era vorba de "omul căruia i se spune", iar în exemplul pe care l-ai dat tu, femeii aceleia nu i s-a spus nimic.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am fost inscris doi sau trei ani la psihologie la Universitatea din Amsterdam. Dar din moment ce n-am absolvit, nu fac pe psihologul.

Este perfect legal sa ma autodenumesc psiholog sau jurist, deoarece in Olanda (unde stau eu) astea nu sunt profesii protejate. In schimb psihoterapeut este o profesie protejata.

Ca psiholog cerinta este sa fi studiat psihologie, dar din moment ce nu se specifica unde ai studiat si nu se specifica vreo diploma, oricine se poate autodenumi psiholog. Unica cerinta pentru a fi considerat jurist este sa dai sfaturi juridice in mod frecvent. Nici macar nu se pune problema de studii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Tu auzi ceva din ce am spus eu? Îmi ofer ajutorul de prieten, nu psiholog, că sunt eu mai fiță și vreau să mă autointitulez și asta laughing e cred, problema mea laughing)

Cât de faptul că știu o teorie psihologică și o dau ca exemplu, dacă aș da cuiva un sfat, cred că nu rănește pe nimeni, nu? Dacă teoria aia sau informația aia îmi vine în minte și o spun unui prieten, cred că acum nu pot să scot din minte și minimele informații pe care le dețin, minime. Deci nu înțeleg care e problema, man?

Ahh, și deja m-am enervat. Ziceți-mi cum îmi șterg contul ăsta, că eu una nu pot sta lângă oameni care chiar nu-mi înțeleg opiniile, năzuințele și crezurile. Cred că am poposit în locul greșit să cred că pot face lucruri. :/

Cred că cu ocazia asta mi-ați amintit de răni vechi, problema nu ar fi că aș fi singură, nici că aș suferi de singurătate, ba chiar am primit și recenzii de la prietenii mei că eu pot fi sociabilă dacă vreau, mulțumesc că mi-ați întors cuțitul în rană și mi-ați amintit de ce la toți prietenii mei le-am dat papucii, pur și simplu că nu m-au înțeles. Și asta este dureror, sfâșietor, a fi singur este vacanță, de fapt. Dificil este să vrei să legi relații cu care să vrei să te conectezi și tu să le spui că pentru tine cerul este verde, chiar dacă și tu știi că este albastru, dar tu așa vrei să crezi, pentru tine este verde și ai vrea ca lumea să înțeleagă asta, nu mă las niciodată să mi se schimbe această credință chiar dacă ar trebui să fiu arsă pe rug. Mulțumesc că și aici ca și în viața reală mi-ați amintit de fapt de ce mă lovesc, de neînțelegere.

Și dacă vă ajută cu ceva, eu una chiar am înțeles opinia și adevărul dumneavoastră. Ba de fapt adevărul, așa cum am spus nu am copiat niciodată și îți dai seama că nu aș face acum ilegalități susținând că sunt psiholog, fără acte. Sper să înțelegeți și dv ceva din ce am spus eu.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa povestesti teorii din psihologie nu e ilegal. Asta inseamna fie educatie, fie popularizarea stiintei. Avand libertatea cuvantului, ai voie sa le faci.

E ilegal sa faci psihoterapie cu ei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Nuuu fac psihoterapie. Nuuu susțina că fac asta, dar nu pot spune nici că ofer ajutorul ca prieten, deoarece sunt conștientă că oamenii de aici sunt niște străini și nu cred că oamenii de aici chiar dacă simt singurătatea ar simți nevoia să se împrietenească cu mine, de aici ideea că eu aș oferi ajutor ca psiholog, pentru că nu știu cum să numesc ajutorul meu, DAR CARE MĂ REPET ESTE CÂT DE SINCER ȘI DEZINTERESAT SE POATE.

Recunosc că la 20 de ani dacă aș fi făcut asta, aș fi avut așteptări știi, nu? Adică aș fi oferit ajutorul ăsta ca oamenii ăia să mă considere amica lor, deoarece așa gândeam la 20 de ani, la aproape 30 pierzând atâtea am aflat că definiția prieten este relativă și niciodată idealistă în viața reală. Nu spun acum că un om de pe TPU pe care l-am ajutat cu un sfat sau chiar cu împărtășirea unei teorii psihologice care l-a ajutat sau măcar l-a făcut să vadă altfel lucrurile chiar și pentru un moment, nu îmi poate oferi și el la rândul lui un sfat sau o opinie bună și pertinentă sau chiar un sprijin, dar chiar și așa nu mă mai îmbăt cu apă rece și știu că scopul, ajutorul meu nu este de a -mi face prieteni sau de a mă integra ci pur și simplu dacă știu că am fost acolo pentru un om care era căzut și care dorea să ajungă pe lumea cealaltă, știu că aici e mult, aspir sus și s-ar putea să cad, dar dacă știu că măcar am făcut să scot omul din stadiul/starea aia, chiar și așa fără oferirea de ajutor de specialitate, pentru mine este un mare plus. Simt că am făcut ceva enorm și bun pentru umanitate dar mai ales pentru God, deoarece știi că sinuciderea este pusă lângă crimă, oamenii care se sinucid nu primesc loc în cimitir, nu li se fac slujbe și își vând sufletul Satanei(ooo, știu că acum deja o să spui că aberez, crezi ce vrei, dar știu sigur că dacă God nu m-a lăsat să mă sinucid în trecut, a făcut-o pentru că avea planul lui cu mine, și a vrut să-mi salveze sufletul, acum nu zic clar că ajung în Rai, mai am multe de făcut ca să ajung acolo) și acum revenind la terapia mea, de ce nu poate spunându-i unui om că poate mai există măcar un mic motiv pentru care să trăiască, încep să-l văd și eu, deoarece și eu am trecut prin acele stări și și eu credeam că viața nu merită trăită, că e anostă și că mai bine plec de pe lumea asta.

| sabin89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu pune la inimă așa ușor "deranjurile"; doctorandus așa e el, cam enervant happy și pe mine m-a enervat odată cu teoriile lui despre onanie (și eu l-am enervat pe el), dar a trecut. Zic să nu pui la inimă și să nu recurgi la măsuri radicale (ștergerea contului). Site-ul ăsta are și părțile lui frumoase. Chiar tu te-ai adresat recent unui user cu "ador întrebările tale"; deci și ție îți plac anumite lucruri. Treci peste momentele mai tensionate și îndreaptă-ți atenția spre cele relaxante. Chiar mă bucuram că a venit și o profesoară de română, că eu am de multe ori întrebări de gramatică sau despre exprimarea corectă a ceva. Ca să dau un exemplu, am citit recent despre verbul "a trebui" că se întrebuințează corect, ca impersonal, cu forme numai pentru persoana a III-a sg.: ind. prez. trebuie (nu trebuiesc). Și m-am gândit: verbul acesta poate fi și personal sau este întotdeauna impersonal? Asta așa, ca un exemplu. Dar se ivesc de multe ori semne de întrebare privind "cum e corect?" una sau alta. Verbul "a rage" are formă de trecut? "Leul a răgut" merge? Dar toate astea, bineînțeles, pe un alt topic și la altă categorie. Oricum, ești prețioasă aici pe site, asta trebuie să știi.

| qweasz a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu te mai lua după ce scriu unii.