| anonim_4396 a întrebat:

Adevărul credeți că schimă realitatea, omul căruia i se spune?

De ce unii oameni abuzează de acest adevăr, crezând că adevărul are vreun rost?

Răspuns Câştigător
| Seba2013 a răspuns:

Cele 4 adevaruri nobile a lui Buda sau Tetrafarmaconul lui Epicur sunt niste retete(remedii) anti-fobie care ajuta sa traim o viata mai fericita (fara anxietate). Insa daca esti ca Epimeteu care reflexioneaza tarziu ci nu ca Prometeu care gandeste cu previziune cazi in suferinte. Risti ca unul din capetele ale Himerei (cap de leu, unul de capră și unul de șarpe sau de balaur) sa te transforme sau sa te captureze, neutralizeze, etc. Capul de Capra insemna motorul fertilitatii.

Buda langa arborele bodhi le inchide ochii. Sau Belerofon le taie capul. Mai nou este sa te faci prieten cu animalele astea si sa le gasesti punctul strategic ca sa le folosesti forta in favoarea ta.

58 răspunsuri:
| Seba2013 a răspuns (pentru sabin89):

Verbul are multe forme, nu doar personal si impersonal. Atunci cand se chema VERB PERSONAL inseamna ca are un indicator(pronume) care desfasoara actiunea. Cand nu are acest indicator poate sa fie impersonal. Daca nu apare persoana si numarul este impersonal. Plus ca daca apare la modul infinitiv, participiu, gerunziu, supin, inseamna ca este impersonal (trebui, trebuie, trebuit, trebuind). Acestea sunt doar doua forme din mai multe forme care poate sa le aiba. Ca sa ajungi asa analitic este greu. Legea minimului efort te ajuta sa nu ajungi nebun. Mai bine mergi la scoala ca acolo ai materialul pregatit. Asa incepem sa o luam razna pe aici.

| sabin89 a răspuns (pentru Seba2013):

Eu o iau razna? happy Poți să dai un exemplu în care "a trebui" nu este impersonal, ci personal?

| Emma30555 a răspuns:

Adevărul dacă e spus fără un scop bun, din egoism sau din epatare spune mai multe despre caracterul celui ce o face. Adevărul trebui spus cu diplomație și doar ca să ajute o persoana o situație etc. Minciuna în schimb s-a demonstrat ca e toxica nu este de preferat în locul unui adevăr dar totuși nu trebuie spus un adevăr dacă face mai mult rau cel mai bine e sa taci cu înțelepciune

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sabin89):

Ok, calmați-vă laughing știți că întrebarea era despre adevăr nu despre gramatică și trebuie happy Dar mulțumesc cu această ocazie că mai învăț și eu gramatică. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

Ahhh, ți-aș da funda, dar deja a primit-o altcineva. happy Ceea ce spui, gândesc și eu, adică nu susțin minciuna și nici neadevărul, dar adevărul spus doar de dragul de a fi spus, fără un scop, nu are rost și mai ales țin să cred că deoarece adevărul uneori poate fi crud, omul care îl spune, trebuie să aibă tactul și asertivitatea necesare de a îl spune fără a răni sentimentele cuiva.

| Seba2013 a răspuns (pentru sabin89):

Este la infinitiv (impersonal). "Trebui" nu spune nimic despre persoana sau numar. Este in forma lui básica. Chiar daca adaugi tu o prepozitie (a). Asta nu inseamna ca are persoana sau numar.
Ca sa incepi sa analizezi, iti trebuie exercitii (material). Nu poti SA analizezi ceva fara material. Iar ca sa ne reducem la sintaxa pierdem semántica.

Daca iti pun un pronume (eu, tu el, etc.) in fata la verbul TREBUI se transforma (are multe forme) in personal. Pronumele personal iti da atat numarul cat si persoana. Atentie numarul nu insemna singular si plural ci persoana intai, a doua si a treia. Tocmai de aceea vorbim aici de forma PERSONALA a verbului. Cand vorbim de verb personal ne ducem cu gandul la PRONUME, ca sa intelegem ce insemna persoana intai, a doua si a treia.

| sabin89 a răspuns (pentru Seba2013):

În propoziția "Eu trebuie să plec" cum e, personal sau impersonal?

| sabin89 a răspuns (pentru anonim_4396):

"mai învăț și eu gramatică. " - Cred că noi avem ce învăța de la tine.

| Seba2013 a răspuns (pentru sabin89):

Este personal pentru ca pui acolo pronumele personal EU care este la persoana intai singular. Aici verbul TRBUIE se numeste verb personal, nu impersonal, pentru ca ai pus in propozitie pronumele (care iti arata atat persoana cat si numarul).

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sabin89):

Awchhh, asta fost deep, dacă se vrea a fi o recenzie serioasă, chiar mă simt măgulită. happy

Și acum dă-mi voie să mai adaug ceva, dacă există deschiderea minții și toți am da sfaturi pe aici deep sau am scrie opinii deep și din suflet, cred că toți avem ce învăța de la toți. Fiecare experiență a fiecărui om, cu fiecare opinie și viziune (ok, doar să nu fie caterici sau bădărane) cred că te ajută pe tine personal să te dezvolți și să mai înveți ceva...

Just my opinion laughing Hai că dacă mă întărâți pe mine, iar mă apuc să scriu romane. happy

| sabin89 a răspuns (pentru Seba2013):

Se pare că nu depinde de persoană. Are aceeași formă pentru toate: tu trebuie să pleci, el trebuie să plece, noi trebuie să plecăm (nu noi trebuim să plecăm)...

| sabin89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai dă-ți o părere și tu cu "Eu trebuie să plec" - personal sau impersonal?

| Seba2013 a răspuns (pentru sabin89):

Atat timp cat mi-ai pus acolo (eu, tu, el, noi voi, ele si toate pronumele existente pe care trebuie sa le stii pe de rost) faci ca acel Verb sa fie PERSONAL(nu verb impersonal). Un verb personal nu inseamna doar "Eu trebuie" ci si "Tu trebuie" sau "El trebuie", si etc.

Chiar daca incepe cu eu, tu, el si isi pastreaza aceeasi forma, nu insemna ca nu este personal. Verbul nu trebuie sa se transforme ca sa fie personal ci propozitia. Ca sa se transforme verbul in sine, depinde de mai multe lucruri. Transformarea lui in sine se cheama verb regulat si verb neregulat.

Hai sa terminam, pentru ca schimbam subiectul initial.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sabin89):

Deci cu tot ce am citit pe net, e în felul următor :

VERB PERSONAL (toate verbele care exprimă și au lângă ele un pronume/o persoană)

VERB IMPERSONAL (au zis că au formă doar de persoana a III a singular, dar nu o și exprimă ca în exemplul : "Andrei fuge!".

Cele mai bune exemple de verbe impersonale sunt cele care exprimă stările naturii (ninge, fulgeră, tună, plouă, viscolește).

Dacă mai aflu ceva nou, vă anunț. happy

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Bubico2022):

Deci staaaai, nu înțeleg... spui că adevărul atunci e bun sau rău?
Fii mai explicit/ă...

Răspuns utilizator avertizat
| blackann a răspuns (pentru anonim_4396):

"nu știu nici măcar jumătate din gramatica românească și totuși am trecut 12 clase cu note medii, și necopiind deloc. "

Pai si cum esti, Patricia, profesoara?! E strigator la cer.

"Adevărul credeți că schimă realitatea, omul căruia i se spune?"

ce ai vrut sa spui aici?!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru blackann):

Strigător la cer este că am reușit să trec de școală cu note decente, fără copieri și meditații sau că nu am fost elev de 10 și totuși îs profă?! laughing)

Totuși sunt învățătoare, nu profă laughing)

E important să specificăm și asta laughing Predau noțiuni elementare, pe care le-ar putea preda oricine laughing) cred că și unul cu 10 clase. laughing

Acum ca să explic întrebarea...

Sună cam așa...

Dacă adevărul schimbă cumva realitatea și omul? Adică dacă tu îmi spui mie că nu aș avea ce să caut în învățământ, ăsta, susținând că e adevărul? Oare eu am să mă duc să-mi dau demisia? Oare o să mă apuc de alt domeniu? Și amuzant va fi că și dacă m-aș apuca de alt domeniu, tot va veni cineva ca tine să-mi spună să mă las și de ăla. Deci adevărul chiar mă schimbă pe mine? Și realitatea mea?

| blackann a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai ia zi, te-a schimbat?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru blackann):

Încă nu happy tot în învățământ sunt. Dar mă înfurie uneori, recunosc, acest adevăr. happy

| blackann a răspuns (pentru anonim_4396):

Cand iti spune 1 ca esti beat ok, cand iti spun deja 2-3 te duci si te culci, nu?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru blackann):

Știi că replica asta am auzit-o toată viața mea laughing)

Am găsit eu o analiză și pentru asta. laughing

Tind să-i dau dreptate, dar până aud replica lui Freud, apoi o mai trec din când în când sub spectrul analizei, și dacă ești ferm convinsă și fidelă a acestei vorbe spuse de tine, te rog să te mai îndoiești și tu uneori de ea, girl. Vorbesc serios acum. Cât pot de serios. Fără caterincă și fără glumă. Poate la rândul tău, alții 5 idioți din anturajul tău ți-au spus vorba asta și o faci crez, așa cum tindem să o facem toți la un moment dat.

Deși știi cine nu respectă și ascultă vorba asta, tocmai ăla de care amintește vorba, nebunul. Pentru că nebunul, ăla real, nu ăla care are o ușoară anxietate și se crede și el nebun. Nebunul cel mai nebun, nu ascultă de vorba ta, deoarece el nu ascultă de nimeni și nimic, doar de limita și bariera lui, doar de el.

Acum pentru că am lungit-o vreau să-ți spun vorba lui Freud :

"Ai grijă când îți pui diagnosticul de nebun după ce alții ți-au spus că ai fi nebun, înainte de a decide asta, mai uită-te o dată în jur."

| blackann a răspuns (pentru anonim_4396):

"Știi că replica asta am auzit-o toată viața mea"

Pacat ca n-ai tinut cont si te-ai autoconvins tu ca ti s-ar potrivi scrierile lui Freud.
Freud e prea deep pentru tine, stai linistita.

Nu inteleg de ce vorbesti romana 98% si mai bagi un cuvant in engleza? Nu inteleg de ce mi te adresezi cu "girl".

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru blackann):

Nu ai zis că ești fată?

Stai tu liniștită că l-am citit pe Freud și este de fapt dacă tot vrei adevărul, doar un obsedat sexual care visa s-o violeze pe măsa și să-l ucidă pe tac-su și pe baza acestei experiențe și-a creat omul o mare teorie. Deci deep mai zici că e perversiunea asta sexuală nu?! laughing)

| blackann a răspuns (pentru anonim_4396):

N-am zis ca-s fata. n-am zis nici ca-s barbat. pentru tine sunt hybrid.

patricia/alexandra..........esti departe tu de freud, nu te mai gandi la comparatii d-astea ca te supraestimezi rau, fato. rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru blackann):

Eu cu tine aici închei conversația. Dacă tot vorbim de supraestimat, viața m-a învățat că mai mult decât orice carte și teorie, în viață trebuie să-mi ascult instinctul, so, instinctul meu, îmi spune clar că pentru mine nu ești un om benefic sau poate ești prea periculos, să zicem un cont nebenefic, așa că va fi ultima dată când voi mai răspunde acestui cont. Doar că din prea mult bun simț nu ți voi da block, te las să-mi vezi prostia sau spumele cum spumegă pe aici. Dacă în schimb dorești să-mi dai tu block e ok. laughing)

Cât de Freud, sper că l-ai citit și rumegat și dumneata ca să poți să afirmi ceea ce ai afirmat.

P.S. Nu-ți dau block din încă un motiv, oamenii ca tine, cei care subestimează pe alții sau îi dor afirmarea altora, poate mai proști ca ei, nimic de spus laughing) dar îi dor afirmarea unuia prost dar are o flacără în el care arde, MI SE PAR TOTUȘI CEI MAI BENEFICI, evident că de la distanță laughing) dar de la distanță dacă aruncă cu pietre în tine și tu apuci să le prinzi devin diamante. ♡

Mai era o vorbă "Unii fac castele cu pietrele care s-au aruncat în ei."

Iar eu vreau clar ca la bătrânețe să trăiesc într-un castel, dacă nu unul fizic măcar unul psihic. laughing)))

Ia-o ca pe un sarcasm presărat cu iubire. ♡

| blackann a răspuns (pentru anonim_4396):

N-am nevoie de iubirea necunoscutilor de pe net.

Evident ca l-am citit, am fost si la el acasa in Viena.