Întrebare recomandată | DanionM a întrebat:

"Am învăţat ce e tăcerea de la vorbăreţi, toleranţa de la intoleranţi şi bunătatea de la cei haini." (- Khalil Gibran-)

Putem purta recunoştinţă unor astfel de "educatori"?

Răspuns Câştigător
| AnnaMaria27 a răspuns:

Ai auzit de expresia: "Omul invata din greselile altora"?
Parerea mea este ca in felul acesta se poate explica afirmatia lui Khalil Gibran!
Indubitabil, aceasta contine foarte mult adevar, prin intermediul ei, putand desprinde multe invataturi! happy

10 răspunsuri:
| Alphawolf a răspuns:

Pentru aceste observatii eu nu pot sa-i port recunostinta. Nu a descoperit nimic. Nu trebuie sa fie omul prea inteligent pentru a-si da seama singur de cele spuse de "profet".

| MMihai a răspuns:

"Am învăţat ce e tăcerea de la vorbăreţi, toleranţa de la intoleranţi şi bunătatea de la cei haini." (- Khalil Gibran-)
Putem purta recunoştinţă unor astfel de "educatori"?==dacă asta vrei tu, eu nu te opresc!

| EmaS a răspuns:

Intr-un fel.De multe ori am fost marcata de rautatea sau comportamentul unor oameni incat mi-am zis eu nu voi fi niciodata asemenea acestui om.

| Alphawolf a răspuns (pentru EmaS):

Ai facut aluzie la mine!? Hai, spune adevarul.

| EmaS a răspuns (pentru Alphawolf):

De ce intrebi, te simti cu musca pe caciula?
Nu, stai linistit!

| Alphawolf a răspuns (pentru EmaS):

Eu sunt constient ca, sinceritatea mea(exprimata in cuvinte) este sau poate fi neplacuta pentru alte persoane. Suntem subiectivi, gandim putin diferit.

PS: Daca cineva imi considera raspunsul rautacios, eu imi pot argumenta motivul pentru care am raspuns asa cum am raspuns, asta pe langa ca am fost sincer.

| EmaS a răspuns (pentru Alphawolf):

Esti liber sa iti exprimi opinia atata timp cat nu aduci jigniri persoanei cu care interactionezi. O zi buna!

| Angel0 a răspuns:

Nu trebuie sa ne cautam maeștri prea departe.Ii întâlnim peste tot.Vecinul coleric, colegul invidios, vanzatoarea acra de la colt,"priceputul" de pe TPU, etc, etc.

Si trebuie sa le fim recunoscători.

NOname
| NOname a răspuns:

Da, desigur. Putem învăţa multe din exemplele "aşa nu", care ne ajută să ne cunoaştem mai bine şi să fructificăm ce e mai bun în noi.

Când vezi prea multă mizerie în jur, parcă îţi vine să te ridici deasupra ei, asemenea unui Lotus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da daca asa vrei tu.