| Inferno a întrebat:

Am o intrebare la care stiu raspunsul, dar sunt curios de al vostru. Daca merg cu avionul cu viteza de 100km/s si trag un glont in fata cu directia 25km/s Ce viteza are glontul? Ei bine probabil stiti ca viteza avionului se aduna cu cea a glontului, deci viteza glontului va fi 125km/s. Dar daca merg cu avionultot cu 100km/s si aprin o lanterna? Cu ce viteza va calatorii lumina. Viteza luminii e de 300.000 de km/s. Deci viteza luminii se va aduna cu cea a avionului si va fi mai mare de 300. 000km/s? Daca da,de ce, daca nu de ce?

35 răspunsuri:
| EllaDeny a răspuns:

Daca stii raspunsul, atunci de ce mai intrebi?

| badboyvlad a răspuns:

WSM de logica ta.
lumina ramane le fel...(n-am mai auzit prostie mai mare.) rolling on the floor
in privinta glontului nu stiu 100%sigur dar daca ai fi pe aripa viteza glontului ar fi negativa daca tragi in fata.(100 - 25 km/s) dar daca esti in interior probabil glontul merge cu 25km/s fata de avion si cu 125 fata de sol.
ESTI VARZA!

| Inferno explică (pentru badboyvlad):

Care lofica. Ce e gresita.
"lumina ramane le fel...(n-am mai auzit prostie mai mare.)"
Ce prostie ma, am intrebat n-m afirmat nimic.
Am intrebat daca lumina se schimba sau nu, dar nu am afirmat ca se modifica.
Si intrebarea era De CE nnu se modifica.
"daca tragi in fata.(100 - 25 km/s)"
la tine vitezele se scad?
Daca o banda rulanta are viteza 100 m/s si eu merg pe ea cu100m/s vitezele se scad sau se aduna?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Viteza glontului nu se modifica...Imagineaza-ti ca arunci un balon cu apa din mers dintr-o masina.Balonul va avea aceeasi viteza si va ramane in urma la un moment dat deoarece este mai lent ca masina.Vitezele nu se aduna.(sigh) Iar viteza unui glonte nu este mai mare decat viteza unui avion...Plus, viteza luminii nu poate fi depasita

| WhatheWow a răspuns:

Ai luat in calcul si viteza Terrei de 108000 de km /h?

| Inferno explică (pentru WhatheWow):

Nu se iau incalcul si alte lucruri, asa putem sa luam in calcul si viteza sistemului solar si viteza galaxiei. Eu am luat ca sistem de referinta Pamantul.

| Adelk a răspuns:

Viteza lumini nu creste!
De ce? Pai lumina nu poate calatori cu viteza mai mare.
De ce? Pentru ca asa o zis Einstein!
De ce? Pentru ca era destept!
De ce? Ca asa l-au facut parinti?
De ce? Din dragoste!
De ce? Nu stiu!

| Inferno explică (pentru anonim_4396):

Incredibil, cum nu se aduna?
Daca eu mergi cu un avion cu 100 si am o pusca care trageu n glont cu 20.
Daca nu s-ar aduna, ar insemna ca glontul ramane in pusca dupa ce apas tragaciulsi noi stim ca NU se intampla asta.
Raportat la avion glontul are o viteza de 25 km/s, dar raportat la Pamant glontul are o viteza de 125 km /s.

| Inferno explică (pentru Adelk):

Sunt doua motive pentru care se intampla asta:
Primul este: Timpul merge mai incet pentru cei aflati in miscare.
Al doilea se numeste comprimarea lungimii si spune ca un obiect aflat in miscare este mai comprimat decat altul.

| WhatheWow a răspuns:

Totul depinde de Observator si de aceea e relativ!

| Gogu06 a răspuns (pentru anonim_4396):

Au fost descoperite particule care au parcurs distanta de 730km in 60 miliardimi de secunda, lumina parcurge in doar 2, 4miimi de secunda.

| Dumnezău a răspuns:

Lumina se distanteza de procesele fizice normale.Ar fi si absurd sa seadune o viteza a unui proces infinit cu viteza unui lucru man-made.Iar lanterna si becul nu au concret viteza luminii, sunt tot procese ce au luat fiinta tot de mana omului.Cred ca nici nu e vorba de 300 km/s la aprinderea unei lanterne sau a unui bec de frigider, ci cu mult mai putin.

| WR104 a răspuns:

Deci intrebi cat fac 1+1, apoi spui ca tu cunosti raspunsul dar vrei sa-l repetam si noi.
Viteza luminii nu se aduca cu cea a avionului.
Chiar nu ai nimic mai bun de facut?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Glontele nu ramane in pusca in lumea reala deoarece nu au o viteza mai mica decat avionul, daca ar avea vitezele pe care le precizezi atunci ar ramane...In legatura cu faza cu liftul...liftul te propulseaza in timp ce tu mergi; nu este acelasi lucru ca si cu avionul si glontul; imagineaza-ti ca fata ta se misca cu o viteza, atunci cand o pleznesc ii maresc viteza (cazul liftului), el te poarta, adaugand la viteza; daca te duc cu masina in timp ce iti misti fata, atunci fata nu-si mareste viteza. De ce? Iti imaginezi un vitezometru pus in masina cu tine si un vitezonetru in afara masinii; Vitezometrul din masina nu va arata ca fata ta isi modifica viteza indiferent de viteza masinii, la fel cum masina, nu-si va modifica viteza din cauza fetei.
Ar insemna ca daca tu tragi cu mitraliera in sens opus cu cel al avionului, atunci el incetineste ce este de o absurditate colosala

| WhatheWow a răspuns (pentru Inferno):

Problema expusa de tine nu are obiectivitate; fiind subiectiva are mai multe raspunsuri corecte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Gogu06):

O violare a teoriei relativitatii ce spune ca daca atingi viteza luminii timpul ramane in loc, ceea ce e incomprehensibil si absurd. Stii experimentul ala de la Geneva cu inelul ce accelera particulele aproape de viteza luminii? Dupa cateva incercari au depasit-o. Oamenii de stiinta, minunati au facut mai multe cercetari si au observat o eroare de computer de ordinul miimilor de secunda. Apoi, si-au cerut scuze public deoarece Einsein se zvarcolea in mormant

| WhatheWow a răspuns (pentru Inferno):

Am sa-ti pun o intrebare care sa te puna putin pe ginduri : Daca Intunericul nu exista ci doar lipsa Luminii atunci de ce lumina are nevoie de intensitate pentru a invinge ce?

| Inferno explică (pentru WhatheWow):

Am spu ca am luat ca sistem de referinta Pamantul.

| Inferno explică (pentru WR104):

"Viteza luminii nu se aduca cu cea a avionului."
De ce?

| Inferno explică (pentru WhatheWow):

Vrei sa spui ca exista intuneric?

| WhatheWow a răspuns (pentru Inferno):

Deci, de ce avem nevoie de intensitatea luminii?

| RAY a răspuns:

Inferno de ce isi pierzi timpul in modul asta?

| doctorandus a răspuns (pentru Gogu06):

Nu e asa cum spui, altfel asta ar fi fost cea mai mare descoperire din fizica si un secol de cercetari ar trebui aruncate la gunoi. In privinta neutrinilor, ei nu calatoresc mai repede decat lumina, vezi http://ro.wikipedia.org/wiki/Neutrino#Viteza_neutrinilor

| badboyvlad a răspuns:

Esti aburd total...
viteza luminii nu se adauga cu cea a avionului pentru ca este mai mare ca a avionului.
in privinta glontului nu stiu exact dar daca stai pe aripa(rectific) si tragi inainte glontul merge cu 25 fata de pamant

| Inferno explică (pentru badboyvlad):

Daca n-ai habar de fizica du-te naibii si nu mai bate lumea la cap.
Auzi:"viteza luminii nu se adauga cu cea a avionului pentru ca este mai mare ca a avionului."
Deci daca o viteza e mai mare nu se mai adauga? Imi pare rau, dar nu asta e motivul.

| Inferno explică (pentru badboyvlad):

Tu cu fraza asta jignesti sute de mii de cercetatori care si-au batut capul pe tema asta pentru mult timp, in plus jignesti si teoria relativitatii clasice care afirma ca vitezele se aduna.

| badboyvlad a răspuns (pentru Inferno):

Fie cum zici tu savantule :*
daca erai asa destept nu puneai intrebari de genu asta pe TPU... :p

| Inferno explică (pentru badboyvlad):

Se pare ca inca nu am primit un raspuns.

| Inferno explică (pentru badboyvlad):

Inteleg ca nu faci fata l discutie, dovada este aceasta eschivare patetica, deci te las.

| Nitescu_Theodor_1995 a răspuns:

Intr-adevar viteza glontelui va fi, initial, 125 km/h, dupa care va scadea transant de repede. insa viteza luminii este aceeasi, indiferent ca aprinzi lanterna din pat sau dintr-un avion supersonic, deoarece aceea este viteza maxima. ca sa intelegi mai simplu, ia exemplul glontelui: nu poate ajunge decat la o distanta limitata, insa daca la 2m in fata lui este un zid-care reprezinta limita de viteza- atunci el nu va ajunge la mai mult de 2m, chiar daca tu ii maresti cumva viteza-nu luam in calcul glontele special pentru penetrare-. Insa savantii se chinuiesc sa descopere o viteza mai mare decat cea a luminii si umbla zvonuri cum ca deja ar fi gasit-o, deci teoria limitei de viteza la 300 de mii-dupa care se ghideaza mecanica- este la pamant.