| Inferno a întrebat:

Am o intrebare la care stiu raspunsul, dar sunt curios de al vostru. Daca merg cu avionul cu viteza de 100km/s si trag un glont in fata cu directia 25km/s Ce viteza are glontul? Ei bine probabil stiti ca viteza avionului se aduna cu cea a glontului, deci viteza glontului va fi 125km/s. Dar daca merg cu avionultot cu 100km/s si aprin o lanterna? Cu ce viteza va calatorii lumina. Viteza luminii e de 300.000 de km/s. Deci viteza luminii se va aduna cu cea a avionului si va fi mai mare de 300. 000km/s? Daca da,de ce, daca nu de ce?

35 răspunsuri:
| Inferno explică (pentru Nitescu_Theodor_1995):

Viteya luminii este 300.00 km s raportat la TOT ce exista.
Stiu raspunsul, am intrebat sa vad ce raspunsuri primesc.

| Nitescu_Theodor_1995 a răspuns (pentru Inferno):

Recent, cica, au descoperit niste particule in acceleratorul ala, care se misca la o viteza de vreo 340.000 km/s. in revista Stiinta si Tehnica Martie parca au dat,, zvonul"

| Inferno explică (pentru Nitescu_Theodor_1995):

E imposibil,cu cat o particula sau un obiect se misca mai repede cu atat are masa mai mare, deci masa creste odata cu cresterea vitezei si teoretic este imposibil ca ceva sa atinga viteza luminii, pentru ca masa ar creste atat de mult incat respectivul obiect ar ramane in repas.
Mai mult, cu cat calatoresti mai mult in timp cu atat calatoresti mai putin in spatiu si cu cat calatoresti mai mult in spatiu cu atat calatoresti mai putin in timp, iar limita este viteza luminii, daca o depasesti calatoresti in trecut.

| TooNight a răspuns:

Lanterna are lumina artificiala, nu naturala, deci nu se pune in calcul.Corect? Scuze daca nu, sincer nu ma pricep la asa ceva, asta mi-a trecut prin mintelaughing.

regis
| regis a răspuns:

Viteza luminii va ramane de 300.000 de km/s (de fapt ceva mai mica), pentru ca este constanta, sau cel putin asa o considera fizica la ora actuala. Desi cred ca nu ar amenda-o nimeni daca ar trece putin de 300.000...