| AnkiCardle a întrebat:

Am o intrebare la Chimie. ( clasa a9a ). la ocuparea cu electroni a substraturilor invelisului electronic. inainte sa umplem stratul 4f se pune un electron in 5d si apoi se umple 4f. dar dupa ce completez 4f si scriu iar 5d, cati electroni sa ii pun? 9 sau 10? avand in vedere ca inainte de 4f am pus un electron pe 5d.

Răspuns Câştigător
| BigCode a răspuns:

La ocuparea straturilor cu electroni se urmareste urmatoarea serie:
1s2 2s2 2p6 3s2 3p6 4s2 3d10 4p6 5s2 4d10 5p6 6s2 5d1 4f14 5d9 6p6 cum tie iti trebuie pana la 4f incolo doar aduni electroni pana ajungi la un nr egal cu Z. Adica vine 5d1 4f14 5d9 INTOTDEAUNA substratul d are 10 electroni adica 5d1+5d9=5d10. Astept o funda big grin.

3 răspunsuri:
| AnkiCardle explică (pentru BigCode):

Cam tarziu funda... laughing)

| BigCode a răspuns (pentru AnkiCardle):

Mai bine mai tarziu decat niciodata happy mersi!