| Scarbo a întrebat:

Universul a aparut datoria miscarii atomilor? Miscarea atomilor reprezinta energia?

15 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Universul a fost creat. Nu a apărut asa din întimplare.

| Scarbo explică (pentru CristiDinBucuresti):

Pai am spus eu ca e o intamplare?

| questsoul a răspuns:

De fapt nu se cunoaste motivul pentru care "punctul" de la originea big bangului a iesit din starea de singularitate manifestandu-si energia printr-o explozie.

| Inferno a răspuns:

Atomii apar cu mult dupa aparitia universului.

| andrey51 a răspuns:

Dintr-un bang nu are frate cum sa iasa atata ordine a sistemului solar multi oameni (prieteni de-ai mei)spun ca dintr-un bang a iesit tot ce a iesit. Dar in urma unui bum iese numai dezastru ci nu atata ordine cata este in univers!

| dragosbogdan001 a răspuns:

Miscarea reprezinta energie. Iar Universul a fost creat de Dumnezeu, nu de atomi, pentru ca la inceput nu era nimic.

| sabin89 a răspuns:

Nu-mi pot imagina sa apara un univers din cauza ca se misca niste atomi. Trebuie sa fi fost o cauza mult mai complexa acolo.

| RAY a răspuns:

Universul o aparut ca urmare a unei energi care sa convertit in materie si antimaterie, de ce a aparut o singularitate nu stim asta, dar sa spui ca dumnezeu a creat pai si pe dumnezeu cine l-a creat?

| RAY a răspuns (pentru andrey51):

Andrey big bang nu a creat sisteme solare, nici ordine, nu a fost nici un bum daca treceai pe la fizica stiai ca in spatiu nu exista aer deci nu exista sunet, faza cu bumul din nou povesti nu s-a vazut nimic pentru ca lumina nu avea unde sa se propaga nu era spatiu, o data ce am inteles ca big bang nu a creat nimic e mai logic nu? in timp a aparut tot ce exista, aceea singularitate a creat energie atat

| drutzix a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Ai ceva dovezi?

| drutzix a răspuns (pentru RAY):

O completare. Big-Bangul nu a fost o explozie conventionala. Fenomenul reprezinta expansiunea spatiu-timpului, spatiul-timpul nu exista inainte Bangului.

| RAY a răspuns (pentru drutzix):

Corect asa e, de aia nici nu putem observa ce a fost inainte de big bang
din cauza lipsei lumini si nici unde sa se propage cum nu exista spatiu

| bogdybogditzu a răspuns:

Stiinta si religia se contrazic in ceea ce priveste crearea universului. Biserica spune ca Dumnezeu a creat universul, iar oamenii de stiinta spun ca universul a fost creat in urma unei explozii 'Big Bang'
Eu nu stiu ce sa cred, nu cred ca a fost o explozie si gata, s-a creat universul care e complex cu planete, soarele, relief, clima, ape etc.
Asta e o contrazicere. Alta ar fi tot intre biserica si stiinta cu privire la evolutia omului. biserica - primul om a fost creat din pamant, stiinta-omul se trage din maimuta
La fel nu stiu ce sa cred, pe de-o parte nu cred ca omul ar fi fost creat din pamant, practic din nimic, pe de alta parte mi se pare absurd ca omul se trage din maimuta. De ce nimeni nu a vazut transformarea maimutei in om?
Deci e o mare dilema chestia asta cu crearea universului

| andrey51 a răspuns:

RAY25TM,pe Dumnezeu nu l-a creat nimeni si dupa cum se stie la inceput era numai Dumnezeu si cuvantul Lui, iar intrebarea, Cine l-a creat pe Dumnezeu?' nu exista pentru ca Dumnezeu este din totdeauna.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Citeste A Brief History of Time - Stephen Hawking