| anonim_4396 a întrebat:

Analiza rezolvă ceva în relațiile personale sau doar le complică?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Analiza trebuie să aibă criterii clare. Dacă are, atunci rezolvă.

23 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Analiza e un proces mental așa că nu dăunează

| DeuiDeui a răspuns:

Da. Depinde de situație

| DeMicUnCălător a răspuns:

Analiza într-o relație de dragoste dar tensionată. E la fel ca un arbritru corect și bun intr-un meci important și cu miză mare de forbal.

| sabin89 a răspuns:

Te referi la Analiza matematică? happy

| VoidEternal a răspuns:

Analiza da. Supra-analiza sigur nu.

Iar asta, cu tot riscul de a fi făcut misogin, e o caracteristică tipic feminina.

https://youtu.be/SZ6mVumHY9I

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru VoidEternal):

Chiar am văzut video-ul ăla și chiar da, tind să-i dau dreptate. happy

| VoidEternal a răspuns (pentru anonim_4396):

In calitate de frate a 3 surori, sot de 8 ani, tata de fata și lucrând într-o firmă cu 90% femei, da, are sigur dreptate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sabin89):

Deși mă laud ca o persoană cu super analiză, analiza matematică nu a fost unul dintre punctele mele forte, de fapt matematica în general laughing dar știu că marii filosofi care analizau și gândeau viața și Universul aveau și cunoștințe matematice laughing deci e un adevăr și ăsta, că mai am multe de învățat până să cred că efectuez cea mai amplă analiză.

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns:

Analiza trebuie sa existe, dar sa nu te pui sa despici firul in patru.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Bubico2022):

Wooowwww, tu ai citit ce a spus Domnul Sadrian?

Că analiza ajută dacă există criterii clare.
Adică dacă stai cu fundul pe fotoliu și analizezi că n-ai ce face, e rău sau dacă analizezi doar ceea ce-ți convine ție nu te ajută.

Dar dacă tu analizezi de exemplu un conflict, și țin să cred că majoritatea analizăm replicile și momentele gen "Du-te dracu!", nu pe cele "Vai, iubito/ule, ești viața mea!", dacă aici există maximă luciditate și obiectivitate, ca să vezi cine a început, dar cu ce scop, de unde, cine a dus mai departe conflictul, l-o fi aplanat cineva, după conflict măcar am tras fiecare barcă niște concluzii. Eu așa înțeleg ceea ce a vrut să spună domnul Sadrian.

Și i-am oferit funda deoarece chiar am simțit că mă descrie pe mine. Analiza mă ajută atunci când e vorba de conflicte, de muncă, de tratat oamenii(gen cum e la mine în învățământ de tree să împac și părinții, și elevii, și șeful, și colegii, și inspectoratul) aici analiza mă ajută și evident dacă am și criterii bune așa cum a zis domnul Sadrian. Dar dacă pierd vremea cu analiza cerului și a Pământului poate nu e tocmai ok, deși recunosc că mă detașează uneori și acest proces de analiză amatoare și random.

Răspuns utilizator avertizat
| blackann a răspuns (pentru Bubico2022):

Iti pierzi timpul, n-ai cu cine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Bubico2022):

Ok! Ok! Calmate! Dar așa am simțit și am gândit în legătură cu răspunsul acela.

Pe al tău nu am reușit să-l citesc complet, recunosc, deci astfel nici analizez, deoarece aveam proprii demoni de care să mă ocup, dar mai apăruse un demon atunci când am citit printre rânduri că te-ai luat de persoana căreia i-am dat fundă. Și am încercat să explic de ce i-am dat funda.

Plus că funda i-am dat dumnealui deoarece din toate răspunsurile de atunci ăla mi s-a părut cel mai pe înțelesul meu. Și cel mai general răspuns. Tu încă nu răspunsesei atunci. Dacă răspunsul tău apărea o dată cu cel al acelui domn, poate îl alegeam pe al tău. Între timp o să recitesc cu lux de amănunte răspunsul tău. Sperăm că nu l-ai șters. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru cristi202):

Și aici aș da o fundă. Cred că tocmai am distribuit pe Facebook ce ai zis tu aici. laughing)

Și mă regăsesc. laughing)

Postarea suna cam așa :

"Pentru sănătatea ta, nu încerca să analizezi chiar tot." laughing)

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Bubico2022):

Explică te rog la ce persoană te referi cu infatuarea?

La persoana care analizează sau la persoana care este pusă sub analiză?

Și ultima parte este ADEVĂRUL SUPREM. Cine analizează binele în relații, acum pe bune? Toți analizăm când lucrurile scârțâie...

Și dacă ai pantaloni ai să-mi răspunzi laughing Chiar cred că am fost înțeleasă greșit că eu aș lua doar ceea ce-mi convine, eu vreau analiză pe bune, doar că eu nu gândesc că unul ar avea un răspuns bun și unul prost, fiecare gândește și simte în felul lui... și de la fiecare iese câte o informație faină. Evident că nu accept adevărul băgat cu forța pe gât. Dar adevărul îl accept.

Așa că explică sub altă formă ce ai vrut să spui...

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daaa! E adevarat! Poti innebuni de la prea multa analiza. Devii maniacal. laughing

| cristi202 a răspuns (pentru Bubico2022):

Dar ce zici de asta: relatia personala poate ajunge sa scirtie tocmai pentru ca nu a existat o analiza prealabila? Eu imi pun in orice relatie intrebarile: "Am facut ce trebuia?", "Am facut suficient?". Asta tine de analiza. Daca vrei sa ai relatii reusite, trebuie sa lucrezi la ele. Peste 90% din relatiile de casatorie reusite sunt reusite pentru ca s-a lucrat la ele, si lucrul incepe cu analiza. Intii gindesti, si pe urma lucrezi. Cind deja scirtiie ceva, esti departe, atunci analiza e vitala, ca sa iti dai seama ce scirtiie, dar nu e de ajuns, e necesara si actiunea pentru a indrepta lucrurile.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Bubico2022):

Ok, acum am înțeles ce ai vrut să spui, asta trebuia să spui de prima dată. laughing))

Răspuns utilizator avertizat