| ramona30 a întrebat:

As dori sa stiu ce parere aveti despre o eventuala unire a Romaniei cu Republica Moldova. Adica e clar ca nu se poate face pe loc si, probabil, inca e prea devreme. Dar oare se poate face? Romanii ar fi oare de acord? Moldovenii ar accepta oare? Dar ce ar spune si statele din jur, gen Ungaria, Ucraina, Rusia?

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Mai întâi să răspundem punctual la întrebări:
1. De putut se poate. Doar nu se mută ţările. Chiar şi politic vorbind se poate.
2. Sincer mă îndoiesc. Eu unul m-aş opune vehement.
3. Proşti ar fi să n-accepte. Ei ar avea doar de câştigat de pe urma unui astfel de demers.
4. Ungariei i s-ar rupe. De asemenea şi Ucrainei. Rusiei în schimb i s-ar părea un afront şi ar face foarte-foarte urât!

Unirea cu Moldova e o glumă proastă. Din simplul motiv că nici măcar toţi moldovenii de etnie română nu se consideră români ci de "etnie moldovenească". La naiba ei au avut şi-n Constituţie până recent ca limbă de stat "limba moldovenească". În caz de nu ştiai, a existat şi un "dicţionar" român-moldovenesc insinuându-se insistent c-ar fi vorba de două limbi distincte.
De fapt e vorba de două limbi: În Moldova se vorbeşte limba română din anii '40. Româna nu a mai evoluat la ei. De-aceea cuvintele noi sunt fie românizate din engleză (ca să fie "pă trend", sau "pi triend" cum zic ei) fie luate direct din rusă şi articulate ca-n română.
Unirea cu Moldova ar însemna definitiv şi irevocabil falimentul şi colapsul economic al eventualei noi Românii. Gândeşte-te numai la faptul că românii o duc rău cu 17-18 milioane de locuitori (refuz să cred că mai suntem 20 - dar aflăm în octombrie la recensământ). O infuzie de 3-4 milioane de cetăţeni ar pune capac ţării ăsteia.

Ai fost vreodată în R. Moldova? Ai calculat cât vine în RON un salariu de-acolo? Numai indexarea pensiilor şi salariilor publice ale lor ne-ar costa o grămadă imensă de bani!
Dacă şoselele din România sunt groaznice, ale lor sunt inexistente! (exceptând Chişinău-Leuşeni - care nici măcar nu e făcută de ei)
Investiţiile minime care ar trebui făcute în aducerea infrastructurii lor la standarde minime de bun simţ se ridică la peste 10 miliarde de dolari. Şi asta numa' aşa pentru început!
Moldova românească ne trage şi-aşa în jos (economic vorbind). Adăugând încă o Moldovă ne semnăm singuri condamnarea la moarte economică.
În plus, avem deja două minorităţi care ne creează probleme politice (ţigănească şi maghiară). Chiar ne mai trebuie una? (cea rusă) Ai rămâne surprins câte grupări cu mesajul "проци румини из Молдаве" sunt în Moldova.

Pe scurt, e o idee proastă şi care nu se va aplica niciodată după părerea mea. Iar dacă se va aplica, nu va fi în timpul vieţii noastre.
Şi-aşa e dubios faptul că studenţii moldoveni care vin la studii în România au mai multe drepturi decât studenţii români care studiază în România. Ca să nu mai vorbim de elevi care vin să studieze la noi, îşi iau cetăţenie şi după aia umblă prin Europa şi dacă fac prostii tot în capul nostru se sparge.

Ai fost vreodată cu un moldovean din Republică de la Budapesta la Kiev via România? La vama românească (şi la vămile europene în general) se simt "români" iar la vămile din CSI se simt ruşi.

Numai bine.

30 răspunsuri:
| Elena_3253 a răspuns:

Buna,Romanii de azi numai au curajul sa mai faca ceva pentru tara lor,tot tineretul pleaca in strainatate isi ajut familia, si cei ramasi sunt batrani care se multumesc cu ce au, si cei bogdati care fura de la cei saraci traiesc ei bine ne vand si tara si tot asa.