| RAY a întrebat:

As vrea persoane deschise la minte sa isi dea cu parerea despre cele de mai jos? Cum se afla iq unei populatii?

Inteligenta este nativa si se mosteneste genetic. Ea poate fi afectata negativ prin mai multi factori cum ar fi proasta alimentatie in copilarie, consumul de alcool si droguri.

Factorii astia negativi sunt permanenti deci numa va drogatz.

In adolescenta oamenii se stabilizeaza la IQ-ul lor final, dintre care 80% este mostenit genetic. Nu poti sa CRESTI IQ-ul. Lucrurile astea au fost probate cu teste pe gemeni, pe copii adoptati, intre rase, intre ce vreti voi de zeci de ani.

Exista populatii cu medii mai mari sau mai mici de inteligenta.

In Romania etnicii romani au media in jur de 100, desi media Romaniei este undeva in jur de 93. Cine trage media in jos... e evident.

Oamenii care sunt sub 83 IQ nu pot fi invatati sa faca lucruri folositoare societatii pe termen lung.

Sub 70 sunt asa numitii handicapati.

Oamenii intre IQ 80 si 90 sunt cei mai probabili sa fie criminali violenti pentru ca nu sunt nici total handicapati, dar nici suficient de inteligenti cat sa se abtina de la anumite fapte.

Efectul disgenic (adica care influenteaza negativ o populatie) este cauzat de genetica. Deci orice barbat sau femeie care face copii cu cineva venit dintr-o populatie cu IQ mai mic, va genera statistic un copil cu IQ mai mic.

Deci daca iei un chinez si combini cu o femeie din lesotho va iesi un copil ceva mai jos decat chinezul si mai sus decat lesotho.

Asta pe langa faptul ca incrucisarea intre trunchiuri rasiale inseamna ca un copil nu va putea accepta donatii de organe compatibile de la parinti.

9 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

"iq unei populati "nu stiu cum se afla, dar IQ-ul unei populatii se afla simplu: masori IQ-ul. Nu poti sa iti dai cu parerea, persoanele de etnie rroma sau saracii nu pot fi facuti "prosti" doar pentru ca provin din mediul din care provin, pot fi chiar mai inteligenti decat tine.

| RAY explică (pentru Bondarel99):

Esti o albina inteligenta

| Bondarel99 a răspuns (pentru RAY):

Din pacate, nu cu un IQ suficient de ridicat incat sa iti raspund la intrebari, sorry.

| RAY explică (pentru Bondarel99):

Nu e vorba de iq e vorba de cunostinte albinuto, einstein in pesterea nu descoperea relativitatea

| Dalmore a răspuns:

Mie IQ-ul mi se pare irelevant, nu demonstreaza nimic. Poti sa ai un scor mic, doar pentru ca nu ai dormit bine cu o seara inainte. Nu e nimic stabil.

https://www.ranker.com/list/smart-serial-killers/lea-rose-emery

Persoanele cu handicap nu primesc acest statut in urma unui test IQ.

Eu ultima data cand am facut testul am avut 130 si mi s-a spus ca asta e media. :/

| RAY explică (pentru Dalmore):

Ce chestie

Oamenii intre IQ 80 si 90 sunt cei mai probabili sa fie criminali violenti pentru ca nu sunt nici total handicapati, dar nici suficient de inteligenti cat sa se abtina de la anumite fapte.

https://www.tpu.ro/......teligenta/

| SG1995 a răspuns (pentru Dalmore):

La psihopați le lipesc EQ nu IQ deci articolul e irelevant.

| Dalmore a răspuns (pentru SG1995):

Articolul e relevant pentru ce a zis el, ca trebuie sa ai 80-90 IQ-ul ca sa fii criminal violent, cand cei mai multi psihopati sunt, de fapt, foarte inteligenti.

| SG1995 a răspuns (pentru Dalmore):

Taman de-aia e irelevant, deoarece e pe lângă. Cruzimea nu ține de inteligență și de empatie.