| anonim_4396 a întrebat:

Aud tot mai des, de la cunoscuţi,expresia să pun mâna pe carte pentru că doar aşa voi reuşi în viaţă. Dacă voi învăţa voi avea un job bun,un trai mai mult decât decent şi că mă voi descurca mai bine în viaţă. Acum să nu credeţi că nu învăţ; fac acest lucru la materiile care îmi plac (istorie,română,sociologie,psihologie,logică,geografi e,filozofie) dar la celelalte materii sunt un dezastru. Nu cred că am deschis caietele niciodată la acele materii (economie,antreprenorială,franceză etc).
Întrebarea mea e următoarea: chiar credeţi că,dacă învăţăm foarte multe lucruri teoretice şi care n-au aproape nici o aplicaţie practică vom reuşi în viaţă? Nu credeţi că ar fi mai mult o chestie de caracter aici? Am citit şi am văzut, de asemenea foarte mulţi oameni care la şcoală erau foarte buni dar când ieşeau în lume nu reuşeau să lege o propoziţie; foarte mulţi oameni care erau consideraţi deştepţi în gimnaziu, liceu şi facultate dar care n-au reuşit să facă ceva.De altfel am văzut şi oameni care chiar n-aveau treabă cu şcoala în copilărie(învăţau de plăcere doar la ce le plăcea) şi care au reuşit în viaţă datorită caracterului pe care-l aveau.
Nu vreau ca după terminarea liceului să merg la o facultate, să-mi iau un job bine plătit, să fiu stresat toată ziua în birou, să fiu la post 12/24, să-mi fac o familie şi să mor.Nu,acest lucru mi se pare ceva oribil şi parcă aş semăna cu un robot decât cu un om.
Ceea ce vreau eu,însă,este să călătoresc în toată lumea,să cunosc milioane de oameni,să trăiesc alături de alţii obiceiurile şi tradiţiile lor,să iubesc, să-mi găsesc pacea sufletească, să descopăr să accept realittea aşa cum este şi multe altele.
Ce cale m-aţi sfătui să aleg?

23 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Isi doresti la fel ca mine, si eu vreau sa calatoresc in lumea intreaga un prim pas ar fi invatarea limbii engleze care tio recomand desigur ca turist daca vrei sa traiesti acolo inveti limba acelei tarii, acuma cu scoala stiintific vb 90 la suta din ce inveti in 12 ani de scoala vei uita doar o mica parte isi vei aminti asta pentru ca creierul nostru lucra practic nu teoretic adica teoria este exact ce nu vrea creierul tau, al tuturor el vrea practica, materiile alea nu sunt vor folosi desigur la nimic in viata, in viata ai nevoie de
1 sanatate deci e bine sa te informezi despre asta
2 banii desi ai nevoie de un job bun inainte de asta sa stii sa faci ceva
3 noroc ala til face omul cu mana lui prin vointa, si eu ma intreb cum poate un copil retine 7, 8 ore de materie asa ceva e sf nu-i de mirare ca nu ea bacu multi e multa materie inutila si degeaba,eu as baga geografia,matematica,engleza, romana, biologia, chimia, fizica asta 3 din urma doar practic si daca vrea copilu uite fi atent daca vei lucra intro fabrica ce nevoie ai de materiile astea 3 chimie, fizica, biologie cam deloc deci invatam mult si degeaba, si nu-i adevarat ai carte ai parte, totul depinde de cat de duce mintea

| DevidALex a răspuns:

Salut,Fa ceea ce iti place tie,Niciodata nu ve fi satisfacut facand ceva doar din sila.
Singurele lucruri din scoala pe care le inveti si le vei aplica in viata de zi cu si zi sunt cititul,scrisul,socotitul si poate o limba straina + materile care iti plac.
Ceea ce vrei tu este foarte scump,sa ajungi peste tot,nu spun ca e imposibil,doar ca este greu realizabil,insa poti face calatorii de-a lungul aniilor in vacante in tarile respective.
Evident ca si daca ai parte de carte nu ajungi foatre departe, In carte, gasesti teorii si sfaturi, insa cartea iti e buna atunci cand aplici ceea ce gasesti in ele in viata de zi cu zi. Citind mii de pagini fara sa iei esentialul si sa pui in practica, citesti fara folos ( exceptie daca citesti romane...etc )
Daca nu iti deschizi propia afacere, un job va trebui sa iti cauti, altfel nu vad cum vei supravietui, banii nu pica din cer, insa unul lejer, max 8 ore de lucru pe zi,sau part-time,insa salariu putin,dar cat timp stai cu parintii poate fi suficient.
Si oricum nu cred ca aici vei gasi raspunsurile pe care le cauti.
Si nu uita,orice te sfatuieste,oricine ce spune, in final, decizia trebuie sa iti apartina, tu trebuie sa iei deciziile pentru tine, si nu alti. Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Exact asta cred şi eu:Viaţa ţi-o faci cu propriile mâini.
Practica este profesorul cel mai bun.
Cred că dacă am face totul cu plăcere fără să fim obligaţi am fi cu siguranţă cei mai buni în ceea ce vom face.Este o prostie să fim obligaţi să ne trezim la 7 dimineaţa şi să mergem la şcoală. Dacă am merge doar atunci când vrem noi am învăţa mult mai bine fiindcă o facem din plăcere.Am învăţa nu doar ne-am preface că învăţăm.Mulţumesc pentru răspuns.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru DevidALex):

Aha.Mă de asta ador eu site-ul ăsta. Pentru oameni ca tine, ca ea şi ca el.
Oricum să ştii că am citit despre o femeie care a călătorit în toată lumea fără nici un ban trăind doar din darurile pe care le primea de la oameni.Majoritatea oamenilor sunt foarte de treabă şi nu te vor lăsa la greu chiar dacă, tu, eşti doar un necunoscut pentru ei.

| DevidALex a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu exact la ce te ai referit cu prima afirmatie, dar in fine,Nu uita unde ai citit,si cat caracter fictiv poate sa aiba povestea respectiva,Am mentionat ca nu e imposiibl dar e greu,Nu ai fost inca in lume ca sa afirmi cu siguranta daca sunt buni sau rai,E inca un necunoscut atat pentru tine cat si pentru mine,Stiu si eu mii de povesti despre oameni buni si oameni rai.
Repet,nu am spus ca nu poti,bineinteles ca se poate,si daca nu incerci nu vei sti niciodata daca ai fi reusit sau nu,insa e greu,si vei da si peste oameni buni si peste oameni rai,e firesc.
Faza cu a fi necunoscut,e o sabie cu doua taisuri,poti fi ajutat fiind necunoscut,sau poti fi ignorat tocmai fiindca esti un strain pentru ei.
Si la faza ca e foarte scump,in unele tari asa este,e drept nu am fost sa o traiesc pe pielea mea,insa am auzit in nenumaratore ori,dar am avut ocazia sa le vad preturile.
Si mie imi place sa calatoresc,sunt unele colturi ale lumii pe care vreau sa le vad,cateodata caut poze,informatii despre ele pe internet,apoi imi imaginez ca sunt acolo,respirand aerul si privind frumusetea din jur.
Doar ca e greu,insa ce nu e greu in viata,nimic ne se face de-a gata, trebuie muncit pentru fiecare lucru, Si tocmai provocarile fac viata mai frumoasa si traita la intensitate, Daca te ai fi putut teleporta direct acolo, sau ai fi fost multi-miliardar sa ajungi cu jet personal in 2 zile,Satisfactia nu va mai fi la fel de mare precum ajungand acolo prin munca si peste greutati,era un citat "Keep buls***ing till' your life is gone,cause living is naturally hell, you have to work to put a smile on"
In orice caz, asta e parerea mea, poate avem pareri putin diferite, iti respect opinia 100%

| popalexandra1234 a răspuns:

Buna.Eu am acelasi vis pe care il ai si tu : SA CALATORESC.E cel mai minunat lucru, sa cunosti oamenii noi, sa va intelegeti desi vorbiti limbi diferite, sa te simti liber... Totusi nu poate fi asa de simplu, si eu as vrea.As vrea ca toata viata sa calatoresc,sa nu imi pese de servici si de bani,pur si simplu sa fiu mereu pe drum.Dar putini sunt cei care pot face asta asa: Copii din familii bogate care au pungi de bani si lucreaza "Taticul" pentru ei sau cei care au un servici care le permite asta, de exemplu: stewardesa, pilot... cei care calatoresc pentru a studia nu stiu ce animal, planta laughing. Sunt multe joburi in care calatoresti.Dar acum depinde de tine, ce cariera vrei sa ai.Eu de exemplu vreau sa fiu doctor si medicina cu calatoritul s-a cam bat in cap. Facultate de 6 ani, apoi rezidentiatul si mi-e frica ca nu o sa am timp de calatorit.Dar daca vreau cu adevarat sa fiu si doctor si sa si calatoresc o sa reusesc.La fel poti si tu: poti sa faci o facultate pentru ca ai nevoie de studii pentru a fi cineva.Nu spun medicina, ca mine, dar orice iti place, si crede-ma ca si cu facultate o sa ai timp de calatorit, poate nu foarte departe dar o sa ai timp. Apoi dupa facultate, pe care o termini la maxim 25 de ani(asa e la medicina, si e cea mai lunga facultate) o sa ai timp.Nu trebuie ca neaparat dupa ce termini facultatea sa iti iei de sericiu. Poti lua o pauza de 1-2 ani in care sa calatoresti(asa vreau sa fac eu: sa termin facultatea si inainte de a incepe serviciul sa iau aceea pauza). poti calatorii daca vrei cu adevarat, chiar daca faci si facultate.Gandeste-te ca acum vrei sa calatoresti, sa fii libera dar totusi pe la 30 de ani trebuie sa ai un servici stabil pentru a-ti intretine viitoarea familie. Apoi in concedii poti calatorii. Vreau cu adevarat sa calatoresc dar vreau totodata sa fiu si doctor, pentru ca un om e cu atat mai respectat cu cat are o facultate si un servici.Sunt sigura ca o poti face! Invata acum cand trebuie si apoi o sa fii libera sa faci ce vrei desi o sa ai o slujba.Din cate am inteles iti plac materile umaniste,deci poti face ceva in domeniu happy.Cum ti-am spus: eu vreau sa dau la medicina(care e cea mai grea facultate,cea mai lunga bla bla bla dar crezi ca imi pasa?)Daca eu ca doctor voi reusii sa calatoresc tu de ce nu ai reusii? In concluzie eu te sfatuiesc sa inveti acum,sa te gandesti la cariera pe care o vrei, sa faci facultate ( sa nu neaparat, acum depinde de ce cariera vrei) si apoi dupa ce esti asigurat vei calatorii. Ti-am spus, eu voi calatorii dupa ce termin facultatea, inainte sa incep serviciul asa ca o poti face si tu.Invata si apoi te poti si distra.Acum nu trebuie neaparat sa ma asculti pe mine, cel mai important e sa iti ascultii inima, dar cu masura, si sa nu uiti de ratiune. Succes happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru popalexandra1234):

Mulţumesc.Totuşi am văzut că ai vorbit la genul feminim.Ţin să te anunţ că sunt bărabat în toată firea.
'Invata si apoi te poti si distra'
Mi-e teamă.Şi ştii de ce? Pentru că presimt că nu voi mai avea timp.
Oricum am să iau în considerare fiecare sfat. Încă odată, îţi mulţumesc pentru timpul pierdut, atît cu citirea întrebării cât şi pentru cel în care ai scris răspunsul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru DevidALex):

'Aha.Mă de asta ador eu site-ul ăsta. Pentru oameni ca tine, ca ea şi ca el.'
Voiam să spun că sunteţi nişte amabili.Nu mulţi şi-ar pierde vremea răspunzând cuiva care nu-l cunoaşte şi nu îi va da nimic la schimb decât nişte simple mulţumiri.
Meditez. Poate că asta mă ajută să-mi imaginez mai bine locul care-l văd în poze.
Îmi poţi traduce te rog citatul de la sfâşitul răspunsului? Nu ştiu engleză.La şcoală am făcut germană. big grin

| DevidALex a răspuns (pentru anonim_4396):

Desigur ca pot,insa inainte de toate,Un sfat de la un strain la altul :D,Nimeni nu poate sa iti spuna ce poti si ce nu poti,Nu mai intru in detalii ca am spus in mare parte tot ce aveam,desi mai puteam sa mai scriu cateva randuri.
Deci tin sa te felicit,bravo,mediatia e un lucru foarte bun si extrem de util,eu insa sunt slab la asta prin urmare nu pot sa sustin prin exemplul propiu,si poate pentru ca nu exersez destul,sunt si la inceput,si e mai greu,insa prin exersare voi stapani si eu meditatia,dar cat timp o facusem,e drept nu foarte mult,am vazut imbuntatiri,Dupa ce am renuntat o perioada,nu mai puteam intuii lucruri,imaginez etc,concentrare etc,Dar sper ca voi relua meditatia curand,momentan sunt la stadiul de a ma minti singur spunand ca maine voi face,maine,maine si tot asa.
Poate pentru ca sunt prins cu altele,Cu referire la citat,in romana ar suna cam asa, "Te prostesti pana cand viata ta ti se va risipi,pentru ca viata s-o traiesti e un iad,trebuie sa muncesti ca sa pui zambet pe ea" ceva in genul,e grozav daca este inteles, insa nu am reusit sa traduc exact, dar asta e ideea.
Inca ceva, vreau sa iti recomand doua filme, pe care trebuie sa le vezi neaparat, https://www.youtube.com/watch?v=c1Xk-yTuFEU ( Daca ai posibilitatea, iti recomand neaparat sa il vezi, e Genial! Si este exact despre ceea ce iti place.) Si asta https://www.youtube.com/watch?v=OlhLOWTnVoQ ( S-ar putea sa nu iti placa,dar nu banuiesc ca nu vom sti niciodata asta pana nu il vei viziona :D )
Si inca ceva cu referire la ce ai spus depre faptul ca nu multi isi pierd vremea sa raspunda cuiva care nu-l cunoaste,Stiu un alt citat "Iti dai seama de adevarata valoare a unui om,nu dupa cum isi trateaza prietenii/iubita,ci dupa cum ii treateaza pe care ii sunt necunoscutii si nu pot face nimic pentru el" Nu mai tin minte cine la spus, stiu mult prea multe :D
La primul film mentionat si anume, The Secret Life of Walter Mitty, filmul are un citat special, sa il ti minte :D numai bine!

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

"Keep buls***ing till' your life is gone, cause living is naturally hell, you have to work to put a smile on"
pastreaza x viata ta se duce, pentru ca in mod natural viata e un iad, trebuie sa lucri ca isi pui un zambet pe fata ta, hell in germana e lumina in english ist lumina, sti germana

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Hell e iad in engleza, your live ist like hell

| Polaris a răspuns:

Nu știu dacă există reușită în viață. Totul e așa inutil încât mă bagă în depresie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mda, pentru a calatori iti trebuie totusi bani. Deci revenim la "punem mana pe carte" ca sa avem un job mai intai.

Apoi te cam inteleg. Materiile scolare care-ti plac tie nu o sa-ti prea aduca satisfactii.
Cine credea ca viata e usoara si frumoasa de la sine? Trebuie sa muncesti pentru o viata buna.

| DulceLup a răspuns:

Bravo!
De oameni din astia avem nevoie!
Si nu spun ironic asta.

| AdrianDihoricescu a răspuns:

Fă ce-ţi place. Viaţa nu are o traiectorie anume, avea când eram în comunism şi traiectoria era musai cea stabilită de partid, în prezent nu e cazul, dacă pentru tine biroul şi 12/24 e un calvar, nu te obligă nimeni să faci asta. Cât despre de ce "unii care erau buni, nu reuşesc, alţii care nu erau reuşesc", viaţa asta nu e la fel pentru toţi, desigur ţine şi de tine într-o mare parte, dar tu ca individ depinzi la rândul tău de alţii, oricât de bun ai fi eşti într-o societate, nu într-un joc pe calculator unde caracterul tău e cel mai bun. În viaţa reală, contează şi pe cine cunoşti, şi cine e dispus să te ajute, să-ţi dea o şansă, sau măcar să nu te impiedice, şi mai ales într-un stat ca România, unde mizeria trecutului (Pile Cunoştiinţe Relaţii) încă se mai face simţită. De asta nu e bine să judeci, alţi oameni, sau să dai crezare unor astfel de zvonuri, tratează-le cu indiferenţă, şi nu le folosi ca exemplu, căci tu nu poţi decât să îţi trăieşti propria viaţa. Şi de asta revin, fă ce-ţi place, pune accent să te perefcţionezi pe ceea ce-ţi oferă satisfacţii, origanizează-ti viaţa cum vrei şi încearcă să fii fericit. Nu e nicio formulă magică, universal aplicabilă, şi dacă ţie îţi reuşeşte să nu cazi în ipocrizia de a considera că cei ce nu reuşesc n-au fost la fel de determinaţi ca tine, limiteaza-te la a-ţi face viaţa ta frumoasă, şi de alţii nu te preocupa. Cam atât.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din tot liceul, sincer, depresia si nihilismul au fost cele mai bune lucruri. am ascultat current 93 toti anii astia iritat de vocea tipului. de cand nu mai dorm vocea lui e ok, totul e ok. scopul meu de acum incolo este sa inteleg ce mi se intampla ca sa-mi induc moartea egoului, in termeni liberi, sa supravietuiesc

NOname
| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Îmi place că eşti foarte nestricat de şcoală.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Nu stiu ce mi-a facut educatia

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Draguta? noi invatam doar intr-o directie de la liceu incolo si doar un domeniu in care ne specializam si aveam un serviciu asigurat.nu invatam limbile straine fiindca sistemul nu era asa de liber ca sa ne foloseasca acestea.dar VOI? santeti cetateni europeni deci mondiali.voi trebuie sa stiti de toate si cat mai mult in comparatie cu ceilalti, fiindca competitia e mare, si e musai sa fii printre cei mai buni.sa stii vorbi,cateva limbi, sa stii de toate, sa fi inteligent, sociabil, dezghetat cum s-ar zice si sa te misti repede.omul informat este un om puternic.cand m-am angajat eu era o vorba; pentru muncitori; carte multa nu se cere, sa fii prost, dar sa ai putere.iar pentru studiosi se spunea asa; diploma inainte si prostul dupa ea.si unii si altii ne-am specializat la locul de munca.la voi e alta treaba.voi cand terminati trebuie sa si stiti, sa si puteti.imi pare rau dar astea sant vremurile voastre.cea mai jasa treapta la noi era; la vaci.acuma acolo e domeniu de lux. daca nu ai experienta si calificare, nu te ia nimeni nici acolo.fiindca nu ajunge sa le pasti, fiindca pasc singure.trebuie sa stii sa le furajezi,sa le faci curat,sa le mulgi, sapastrezi laptele, sa faci branza si alte produse, sa le asisti la fatare, sa cunosti chestii de igiena si protectie alimentara.vezi tu dragul meu? se schimba lumea si cel pregatit se adapteaza rapid din mers.noroc si succes in viata.

| Alphawolf a răspuns:

Vezi prea simplu lucrurile. Un intelect bun nu se formeaza doar pe alese(asa cum nu poti avea un corp sanatos daca mananci doar pe alese). Din orice materie se poate invata ceva, de toate depinde formarea intelectului. Deseori vad ca este criticata programa scolara, de obicei copiii o fac, dar superficial(cred eu). Sunt chiar atat de prosti cei din ministerul invatamantului? Sau poate ei au un oarecare interes de a umple creierele cu inutilitati? Daca citesc o carte, sa zicem un roman de dragoste, sau unul politist, e degeaba, nu invat nimic? Automat cand citesc o carte, indiferent de mediocritatea ei, eu aflu idei, citesc ganduri, imi dezvolt imaginatia, plus altele, iar toate ajuta la formarea intelectului meu. Asa este si cu materiile scolare, oricare dintre ele ofera informatie, idei, dezvolta imaginatia, ajuta la formarea intelectului, iti ofera rutina, intelegi mai multe, mai repede si mai usor. Dar bineinteles nu se poate invata chiar tot, nici nu ar fi indicat sa-ti umpli capul cu tot felul de date, detatalii(cred eu), nu este totul la fel de important in aceeasi masura, trebuie filtrata informatia, extrasa ideea. Nu trebuie doar tocit, invatat, trebuie inteles, extras ce este important
In plus, nimeni nu stie pe ce drum o sa mearga, nimeni nu-si cunoaste inclinatiile din primi ani de scoala.

| Shammal a răspuns:

Sa faci ce vrei sa faci, ce te entuziasmeaza, iti provoaca bucurie si te pasioneaza; suntem intr-o tranzitie iar oamenii mai in varsta au avut o experienta diferita legata de traiul de zi cu zi;
pasiunea si entuziasmul sunt ca o busola, e un sistem complet iti aduce tot ce ai nevoie atunci cand ai nevoie

| OOOLEOOO a răspuns:

A."Salut"
B."Salut"
A."Ai terminat facultatea?"
B."Da, am mai facut inca 2! "
A."Ce fain de tine! Da-mi un hamburgher te rog"

Pune mana pe carte si invata cum sa faci afaceri ca sa devii antreprenor si sa-ti dezvolti talentele innascute.

http://youtu.be/Z380KXcdUuw

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

''Ce cale m-aţi sfătui să aleg?''

Daca nu-ti place munca si nu gasesti o fraiera cu bani care sa te intretnia singura varianta e sa te calugaresti. Ca sa calatoresti prin toata lumea ai nevoie de un camion plin cu bani, bani care se fac foarte greu.