| anonim_4396 a întrebat:

Avand in vedere ca folosim doar 10 % din potentialul creirului, iar un geniu ajunge cu greu la 15% ce credeti ca o sa se intample in viitor daca o sa reusim cu aparate, sau nu, sa folosim macar 30-40 % sa zicem...o sa fie oare suficient sa intelegem oarecum cum functioneaza lumea?

Răspuns Câştigător
| DyNo a răspuns:

Iti dai seama cata performanta la 30-40%? Prostia inseamna ca e pe cale de disparitie.

21 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Creierul uman este alcatuit din doua emisfere: stanga care este partea logica si rationala, iar dreapta este sediul emotiilor si al intuitiilor.

| JustmeSorin a răspuns:

laughing)) Pe bune? De unde scoateti statisticile astea? Hai sa iti explic: OMUL FOLOSESTE 100% DIN POTENTIALUL CREIERULUI. Daca ar folosi doar 10% cum zici tu, probabil ar fi un retardat mintal, care nu ar fi in stare sa respire fara ajutor. E drept ca nu il folosim la capacitate maxima, pentru ca legaturile dintre neuroni (sinapse) nu sunt dezvoltate 100%, insa atat cat ne permite evolutia, beneficiem de tot potentialul creierului. Poate in, sa zicem 100 de ani, va fi posibila dezvoltarea accelerata a sinapselor, prin intermediul tehnologiei, insa pana atunci nu putem decat sa ne cultivam intelectul de care dispunem. Deci, daca vrei sa fi mai destept, pune mana pe o carte, documenteaza-te in orice domeniu, citeste mult, si citeste orice merita sa fie citit. Nu toate revistele de scandal si toate porcariile de la televizor.
Sper ca ti-am fost de folos, si vorba aia: "Daca nu stii, intreaba!", dar macar pune intrebari formulate corect din punct de vedere documentativ. (adica documenteaza-te inainte sa mai pui intrebari idioate). Peace!

| RAY a răspuns:

Orice organ este folosit la maxim de catre organism si creierul nu exista 90 sau 10% ca ai muri organismul nu poate suferi asemenea intreruperi, ca exemplu inima e folosita la maxim dar cand trebuie oxigenat mai mult oxigen in sange se dubleaza nr bataiolr inimii dar nu asta ca nu-i folosita si cand stai, conexiunile din creier la asta se referea alea sunt focusate pe cea este atent, dar organul e non stop la capitate maxima la fel ca toate

| Wøodenpints a răspuns:

În viitor o să folosim maxim 5% din creier.
Adică, şi în ziua de azi, sunt o mulţime de chestii şi invenţii care să gândească pentru noi. În câteva decenii ni se va atrofia creierul.

| OOOLEOOO a răspuns:

Timp cat nu o sa ne lase destula libertate ca sa dezvoltam pontentialul nostru, o sa ramanem tot asa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E un film "LimitLess" pe tema asta

| TheDifference a răspuns (pentru anonim_4396):

O sa il descarc sa vad

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asa este, nu folosim decit aproximativ 10%.La 30-40%,se pare ca am putea comunica telepatic, nu am mai avea nevoie de mijloace de comunicare.Pentru cei care vorbesc sau cred ca folosesc creierul 100%,la o asemenea capacitate, Toate legaturile, conexiunile ar ceda, practic, ar surveni o moarte instantanee.Numai bine.

| TheDifference a răspuns (pentru anonim_4396):

La 100% probabil ar ceda organismul nostru

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Oamenii de stiinta au demonstrat ca asta e o minciuna.ne folosim creierul in totalitate. avem IQ-uri diferite, dar creirile sant folosite la maxim/mai ales pi tpu.nu simti miros de ars?

| 1Mihai1 a răspuns:

Da, 100%.

| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns:

Dupa mine "cum functioneaza lumea" nu o sa poata fi aflata de nimeni niciodata...ma rog exista mai multe teorii, prin care cea mai populara este ca Dumnezeu o conduce si ca el este creatorul eihappy

| TheDifference a răspuns (pentru ɗєʌɗvơɪƈє):

Aceeasi parere, ma refeream ca exista atatea necunoscute, dar probabil prinsesei ideea

| i86e2 a răspuns:

Da, e un mit. Ne folosim diferite părți ale creierului pentru diferite activități, bănuiesc că nu ne folosim tot creierul vreodată, dar nu e nevoie. Dacă nu am folosi vreodată 90% din el, s-ar atrofia.

| anadark84 a răspuns:

Il folosim 100%. Ideea asta cu 10% e un mit creat pentru a ne mangaia orgoliul.
Bine, acum cu boom-ul tehnologic incepem sa il utilizam sub 100%... sad

| TheDifference a răspuns (pentru anadark84):

Nu, nu il folosim 100% gandeste`te asa...de ce ai lapsusuri uneori, de ce nu ai o capacitate de a memora imensa, de ce trebuie sa recitesti ceva pentru a intelege esenta? doar pentru ca suntem oameni? noi, oamenii avem un organism foarte complex, corpul daca in unele situatii poate fi impins la limita, creierul inca nu [am vazut niste documentare si am mai citit pe net]

| gabryelm3 a răspuns:

Sunt curios de unde aflati voi statistici ca astea, poate gresesc eu dar 10% serios?laughing

| TheDifference a răspuns (pentru gabryelm3):

Inainte sa razi cauta, informeaza`te ca sunt studii facute de savantii nu de orice om, si da 10 % tu crezi ca ti`l folosesti la capacitate maxima?

Răspuns utilizator avertizat
| Saammyyy a răspuns:

Cred ca atunci multe lucruri vor fi descoperite si chiar posibil ca si modul de functionare a lumii..insa cred ca toti vor fi preocupati de alte lumi.big grin

| TheDifference a răspuns (pentru Saammyyy):

Intotdeauna cand oamenii au descoperit ceva a fost folosit pentru a face rau, de exemplu descoperiile lui einstein despre fuziunea nucleara au fost folosite pentru a creea bomba atomica, asa ca probabil nu o sa avem ocazia sa aflam, pentru ca o sa ne distrugem inainte