| MadRaven a întrebat:

Bună,
Cum credeţi că ar fi viaţa fără iubire?

12 răspunsuri:
| suffarstar a răspuns:

Fara iubire nu ar fost mila, tristete(da si tristete), bunatate etc. Fara iubire am fi o masa inerta de carne dotata cu ratiune.

| ErrorFound a răspuns:

Plictisitoare, dar mai previzibila si mai usoara.

| Therraex a răspuns:

Nu poti sa ai mila, daca nu ai iubire...
Nu poti sa fi bun, daca nu iubesti.
Daca nu iubesti atunci esti rece sau indiferent sau urasti...
Si se ajunge tot la importanta iubirii.
Lumea a fost creata din iubire, trebuie sa invatam sa ne acceptam, ajutam si iubim asa cum suntem; asta daca nu vrem sa pierdem tot ce e mai frumos.
Dar lumea a uitat asta, a uitat de iubire. Chiar daca vrea sa para buna, de aia este indiferenta si rece si rea, pentru. ca nu mai exista iubire in unele persoane.
Iubirea este inceputul intelepciunii.

| RAY a răspuns:

Ca in ziua de azi totul pe interese,pe materialism,ipocrizie si atat ce iubire,bunatate vezi tu, eu nu vad, eu vad mostri cu chip de inger, satane care isi vor sufletul, besti de oamenii mai bine singur in munti decat cu oamenii langa mine

| sublime89 a răspuns:

Fara iubire n-ar fi ajuns sa existe oamenii asa cum ii stim noi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inexistenta.

| sabin89 a răspuns (pentru Therraex):

"Dar lumea a uitat asta, a uitat de iubire" - Mi se pare o incercare de generalizare, chiar daca ai zis mai pe urma "in unele persoane". Si nu cred ca e cazul. Eu vad ca pretutindeni se indragostesc baieti de fete, fete de baieti... Tata stiu ca o iubeste pe mama; si reciproc. Deci iubire pare sa fie si acum la fel cum era si in urma cu o suta de ani, sau cu o mie. Nu ti se pare si tie?

| Therraex a răspuns (pentru sabin89):

Majoritatea sentimentelor sunt spuse la ''vrajeala''... de aia sunt atatea despartiri. Cunosc o gramada care s-au despartit si nici nu s-au mai uitat in urma de parca nu ar fi fost nimica.
Sunt multi din astia. Oamenii sunt orgoliosi in general...

| Vition_Cris_1990 a răspuns:

Nu,cum as mai iubi pisicile fara iubire)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar fi o viata vidă...dar care se poate trai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Robotică, pe minus din punct de vedere al relațiilor.
Măcar am ști că ne folosim unul pe altul... ah da, și mult mai „nudă" de orice ipocrizie.

| Dariusuu a răspuns:

Sunt sigur că mai deschizi tv-ul şi urmăreşti ştirile şi te îngrozeşti de ceea ce se întâmplă în ţară.
Dar dacă n-ar exista iubirea cum ar fi?

Ne-am ucide unii pe alţii fără milă, şi fără niciun regret.

Cine spunea că oamenii din ziua de azi nu mai ştiu să iubească, a avut mare dreptate.