| NICULAESIRINa a întrebat:

Buna seara am o problema, am dorit să-mi umflu buzele cu o cana mica pentru alcool, după ce am așteptat 10 min am scos și mi sa înnegrit împrejuri buzei mai anume la buza de jos,
Nu ma doare și nici gind apăs pe ea
Săi fac ceva ori, va trece de la sine?
Va rog sa ma ajutați

6 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Dragă Irinuca îi zici lu' Nicușor al tău că îți place de Ion și îți umflă el buzele - gratis, fără ventuze și fără botox.

| FreddieM a răspuns:

Buzele au fost suprairigate cu sange, ce vezi tu negru e sânge acumulat datorita presiunii. Corpul nostru e o mașinărie perfecta, se va regla singura problema, nu te impacienta. Doar ca durează ceva timp, nu as ști cât. Sănătate și ai grija data viitoare, fa teste mai scurte.
Cheers

| Violleta2022 a răspuns:

Da, va trece dar nu imediat ci in cateva zile.

| shyde a răspuns (pentru FreddieM):

Nu e nici pe departe o masinarie perfecta. E plina de erori si autodistructiva.

| FreddieM a răspuns (pentru shyde):

Interesant răspuns. As aprecia dacă ai vrea sa dezvolți puțin la ce te referi.
Cheers

| shyde a răspuns (pentru FreddieM):

Tu spuica suntem o masinarie perfecta doar pentru ca ne recuperam dupa niste conditii extrem de banale, ca o simpla raceala sau inflamatie. Dar noi ne degradam continuu. Oasele se macina, organele se consuma, tot organismul nostru o ia in jos, indiferent ce faci, doar ca unele obiceiuri te duc in jos mai repede ca altele.

Te loveste o rinita alergica ca de la o amarata de ambrozie? O sa ai si inima si creierul lovite de lipsa de oxigen. Te loveste o gastrita sau reflux? Automat lovesti si colonul, si esofagul si gatul prin leziuni. Cat si alimentatia, care loveste tot organismul. Iei pastile sa te tratezi? Alea lovesc rinichii ireversibil, distrugand celulele tubulare care reprezinta insusi viata rinichiului. Iei prea putin tratament? Efectele secundare ale bolilor te vor dobori. Esofagita duce la cancer. Iei destul tratament sa te mentii departe de probleme? Lovesti rinichii si iti reduci speranta de viata, indreptandu-te spre insuficienta renala cu pasi marunti.

Pe masura ce timpul trece, luam din ce in ce mai multe leziuni, si ele se tin lant, lovesc una pe cealalta. Herniile nu se vindeca, chistele nu se vindeca, coloana e foarte firava, cativa ani de munca la birou si deja discurile se distrug ireversibil. Unele cancere nici macar nu sunt pe baza de ceea ce faci cu viata ta, origineaza din mutari genetice gresite, pur si simplu, apar ca de nicaieri. Plus o tona de alte malformatii, iar noi nu avem mecanisme sa le corectam sau sa rezistam factorilor de toxicitate.

Nu avem mecanisme de protectie anti colesterol, nu putem da microplasticele afara din organism, rata cancerului a ajuns la 1 din 2 (noi fiind deja in crestere cu aceasta, si continua sa urce), adica suntem acum intr-o pozitie in care e mai probabil sa facem cancer decat sa nu.

https://www.nhs.uk/conditions/cancer/

Organismul uman e extrem de firav. Este in permanenta degradare incepand de la primele etape ale vietii. A pierdut prin evolutie capacitatea de regenerare, probabil datorita riscului de dezvoltare a cancerului prin replicare gresita de celule, pe care unele animale nu il au, ca de exemplu elefantii sau balenele.

Noi am evoluat cu multe erori, suntem o specie pla. De ce crezi ca stramosii altor specii au ramas pe planeta, ca de exemplu pestii si amfibienii, care sunt stramosii reptilelor, sau mamiferele care au capacitati bune de prezervare, dar toate speciile precursorilor nostri, din genul Homo, si anume Australopitecul, Homo Habilis, Homo Erectus, Homo neanderthalensis si inca toate celelalte care au evoluat, care nu sunt pe linia noastra, au disparut complet?

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Homo

Pur si simplu, niciuna nu a rezistat, au fost slabe, nu s-au adaptat, au fost invinsi de pradatori, au fost invinsi de mediu. Nu au capacitati de regenerare si de mentinere. Si nici noi nu avem, o sa disparem candva, mai ales datorita distrugerii mediului in care traim. Creierul nostru nu e capabil sa ne ajute sa intelegem conditiile optime de trai pana sa reusim sa refacem mediul pe care l-am compromis deja. Nu e sustenabil sa bei intruna ceaiuri de plante ca sa refaci din organism, sa consumi tone de medicamente, sa ai permanenta nevoie de reparatie si mentinere. Asta dovedeste ca suntem slabi, nu ne tinem deloc bine, si nu vom prospera prea mult. Ba din contra, ne distrugem, si distrugerea e rampanta.