| Mihai_Vlad_1998 a întrebat:

Buna stiu ca e o intrebare tampita dar sunt curios si am nevoie.La scoala la noi la ora de bologie profesoara a adus un craniu de puma,caine, pisica, vulpe.Am invatat despre maxilare.Si sunt foarte curios cum reuseste sa ramana doar osul si nu si carnea de ep craniu.A prins un vanator o vulpe si am cumparat-o si i-am luat craniu(si mie mi-a fost mila) si nu stiu cum sa ramana doar osul curat fara carne sau alt ceva.Stiu ca unele cranii sunt facute din alte materiale dar profa a zis ca, craniul de puma si vulpe sunt reale. Plizzz cum se face.Dau funda.Si nu vreau comentrii stupide ca nu eu am omorat vulpea si nu eu o sa fac chestia astalaughing.

Răspuns Câştigător
| SergiuOsan a răspuns:

In cartea mea de bio scrie ca pentru a elimina impuritatile de pe un os se fierbe acesta timp de 1-2 ore in NaOH (soda caustica) sau se tine osul mai multe ore in benzina. Poti incerca happy

6 răspunsuri:
| SuperCoolDude a răspuns:

Miroase a gratar, vulpe sireata ce esti! Pai, tu vrei cumva sa indepartezi stratul de carne de pe os, ca sa ai craniul pe post de animal impaiat?! Ma, nu stiu exact cum. dar sigur exista solutii chimice care sa descompuna carnea, sau cutite/bisturii eficiente. happy Multa bafta cu vanatul laughing

| Kaℓi a răspuns:

Nu cred ca o sa te ajute raspunsul meu, dar mi-am amintit cum mi-am facut eu o bratara sinistra in adolescenta... am pastrat oasele de la gaturi de pui, de fapt, vertebrele alea micute, in congelator pana s-au adunat o punguta. Le-am fiert cu soda pana s-a desprins orice urma de carne sau cartilaj de pe ele si au devenit albe; le-am insirat pe ata, combinate cu niste cureluse de piele cu tinte metalice si am avut cea mai cool bratara big grin

| SuperCoolDude a răspuns (pentru Kaℓi):

Ce dur!

| suffarstar a răspuns:

Carnea se descompune singura, in catvea zile o sa ai oase curate. Parerea mea e ca mai bine pastrezi vulpea ca sa o impaiezi. Nu stiu daca la impaiere trebuie sa-i scoti oasele, ma gandesc ca nu.

| Mihai_Vlad_1998 explică (pentru Kaℓi):

Ce e aia sodalaughing si unde o gasesclaughing.

| Kaℓi a răspuns (pentru Mihai_Vlad_1998):

Soda caustica, soda de spalat, un hidroxid... de sodiu, de potasiu. Ce gasesti happy
Cred ca si cu Ariel sau Persil obtii o chestie asemanatoare, incearca pe oase de pui. Numai ca nu stiu cum se comporta la fiert, sa nu faca spume multe, sa stinga aragazul etc. Be aware!