| anonim_4396 a întrebat:

As fi recunoscator daca m-ati ajuta cu cateva formule la fizica, imi place foarte mult fizica si chiar as vrea si cateva experimente simple de facut.
Dau funda celui mai bun raspuns!
Cu recunostinta, eu.happy

Răspuns Câştigător
| CryChristiAN a răspuns:

O multime de formule sunt la fizica, daca e s-o luam prin totalitatea domeniilor: optica, termodinamica, mecanica ( fluidelor), magnetism etc...
Din nefericire, sunt foarte multe formule si de-accea o sa-ti dau cateva link-uri mai jos.
Fizica este frumoasa in esenta ei.
Aceasta esteo materie foarte frumoasa. Multi spun ca este grea. De ce? Pentru ca n-au ajuns s-o ''guste'' pe toata. Fizicii ii apartine si ei tot gandirea, si rationamentul. Poti sa gandesti logic. DIferenta dintre fizica si matematica este ca, matematica presupune calcul, dar intr-un mod fantezist, pe cand fizica inseamna nu numai calcul, dar este bine determinata si de premise si concluzii ce trezeste pasiune. De ce trezeste pasiune? Pentru ca aproape totul este explicat de rationament fizic.

http://meditatiionline.ro/11-48000-0-0-0-Fizica_Formule_Gimnaziu_Liceu.html
http://experiment.do.am/index/fizica_formule_gimnaziu_liceu/0-18
O zi buna si sanatate!:D

5 răspunsuri:
| Ande20 a răspuns (pentru CryChristiAN):

Multumesc mult asta cautam!big grin
P.S. : Daca ai si de optica cum ai scris mai sus, ti-as fi de 10000000 de ori mai recunoscatoare!happy

| CryChristiAN a răspuns (pentru Ande20):

Cum, nu este si acolo?:O Daca nu, imi cer scuze, promit ca acum ti-l caut.

| shadovv a răspuns:

Formule? "E multe..."

Răspuns utilizator avertizat