| Raullalu a întrebat:

Buna TPU.
In ziua de azi suntem învățați că pământul se învârte în Jurul Soarelui și în jurul axei sale.
Dacă un elicopter se ridică în aer și își menține poziția în același loc, teoretic ar trebui să aștepte ca destinația să vină la el fiindcă pământul se învârte.
Practic nu se întâmplă asta fiindcă, elicopterul este învârtit o dată cu pământul datorită atracției gravitaționale.
Dar asta înseamnă că atracția gravitațională este puternică.
O vrabie cum poate zbura contra mișcării de rotație a Pământului fără să fie blocată de atracția gravitațională?
Ar trebui să fie blocată în aer,și să fie atrasă de atracția gravitațională, astfel putând zbura doar in sensul de rotație a Pământului.
Iar un avion care zboară și el contra mișcării de rotație a Pământului ar trebui să se destrame.
Fiindcă atracția gravitațională este puternică.
Sau dacă nu se destramă ar trebui să ajungă mai repede la destinație zburând contra mișcării de rotație a Pământului, dar nu se întâmplă asta.
Mai sunt așa credibile teoriile gravitației?

16 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Hai sa dam mana cu mana,
Cei cu 4 la romana,
Si cu 2 la geografie,
Da-o'ncolo de chimie.
Hai sa copiem vecine,
Vino-ncoace langa mine,
Da fituica la un loc,
Amandoi sa avem noroc.
Amandoi uram franceza,
Amandoi uram engleza,
Mate chiar ca ne framanta,
Si diriga nu ne-ncanta.
Unde-i unul nu-i putere,
La suflat si copiere,
Unde-s doi puterea creste,
S-apoi nota se mareste.

| Rd79 a răspuns:

Numai prostii spui.
Daca un elicopter sta pe loc, este normal sa zboare deasupra punctului fix de unde s-a lansat. Elicopterul nu zboara in vid, el zboara in aer, iar aerul se misca odata cu pamantul. Plus ca el are momentul angular la fel cu pamantul, ca s-a ridicat de pe pamant.

| RAY a răspuns:

Tu nu ai auzit inca de masa de aer care se invarte o data cu pamantul? daca ai sta in aer tu tot te-ai invarti o data cu pamantul, degeaba mergeti la scoala, va mai si marit alocatia degeaba

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si tu crezi ca ai demontat legea gravitatiei fara sa o cunosti in primul rand? Elicopeterul sta la ounct fix pentru ca el se misca odata cu pământul din cauza ca se afla in atmosfera care se misca odata cu pământul. Nicio treaba directa cu atractia gravitaționala

| Raullalu explică (pentru suntserios):

Voi chiar nu ați răspuns corect.
Nici nu ați înțeles întrebarea.
Dar vă dați mari cunoscători ai fizicii
Am pus întrebarea asta multor profesori de fizică și încă nu mi-au răspuns.
Elicopterul poate să rămână în aer in același loc.
Dacă s-ar învârti el prin propriile lui sisteme tehnologice, ar însemna că ar putea să aștepte destinația să vină la el.
Dar elicopterul care zboară și rămâne în același loc, se învârte o dată cu pământul fiindcă nu iese din orbită, astfel e atras de atracția gravitațională.
Nu mai comentați cei care nu doriți decât să faceți mișto.
Dacă elicopterul se învârte odată cu pământul datorită atracției gravitaționale, înseamnă că această atracție gravitațională este puternică, o pasăre nu ar putea zbura contra mișcării de rotație a Pământului dacă ar exista această atracție, fiindcă ar rămâne blocată.
Nu ar avea forță să înainteze.
Dacă vreți să răspundeți, răspundeți prin metode științifice nu prin părerile voastre, incorecte.

| Raullalu explică (pentru suntserios):

Frate... Toți spun diferit.
Dacă nu are legătură cu atracția gravitațională, atunci înlocuiesc atracția gravitațională cu atmosfera care se învârte o dată cu pământul și tot asta iese.
Dar dacă înlocuiesc atracția gravitațională contrazic alte teorii ale gravitației.
Atracția gravitațională ține și apa marilor, oceanelor, etc.
Dacă nu ar fi așa pământul invartinduse, apa nu ar mai rămâne la locul ei.
Asta zice știința.
Dar se contrazic teorie peste teorie și în același timp sunt corecte, foarte interesant.

| doctorandus a răspuns (pentru suntserios):

Degeaba, asta a copiat la fizica si n-a invatat nimic. Nu-l mai poti invata tu pe TPU, ca ar trebui sa repete clasele V-XII ca sa inteleaga ce-i spui.

| christine99 a răspuns:

Bă dar ești deștept rău, nu ai primit încă premiul Nobel? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.

| Nilsson a răspuns:

Imagineaza-ti ca esti pe culoarul unui autobuz aflat in miscare. Poti sa te misti inainte si inapoi cum vrei, miscarea sau gravitatia nu te afecteaza.
Poti chiar sa sari si vei cadea in acelasi loc.
La fel se intampla si cu atractia Pamantului.

De asta pasarile si avioane pot zbura in orice directie.
Daca impusi o prepelita aflata in zbor o sa vezi cat de mult conteaza gravitatia.

| Raullalu explică (pentru Nilsson):

Dar tot rămâne ceva.
Elicopterul doar stă în aer in același loc, dacă atracția gravitațională îl face să se învârtă o dată cu pământul, păsările de ce nu sunt și ele atrase?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Raullalu):

Harvard: Nigga, you want some scholarship?
Ce nu pricepi ca nu atractia gravitationala il face sa se invarta?

| Nilsson a răspuns (pentru Raullalu):

Pasarile colibri pot zbura aproape ca un elicopter, orice corp e atras de gravitatie, celelate pasari au un stil de zbor diferit.
Te faci de ras si mai tare daca mai insisti cu ideea asta absurda.

| AmanoYuno a răspuns (pentru RAY):

Merge la scoala ca sa inveti unde sa puna cratima

| AmanoYuno a răspuns (pentru RAY):

Sau e TPU la mijloc caz in care imi cer scuze

| relian a răspuns:

Ai fumat ceva etnobotanice laughing