Întrebare recomandată | BeyondTheDarkSun a întrebat:

Cand minoritatea invinge majoritatea?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Când e Calea Lactee, planeta Pământ, timp prezent.

Toţi suntem conduşi de doar câţiva...din vârful piramidei, chiar dacă în setea noastră de a trăi nu o sesizăm.

44 răspunsuri:
| Octavian003 a răspuns:

Depinde la ce te referi. Ar putea minoritatea invinge majoritatea atunci cand se voteaza, minoritatile din Romania votand mai mult decat romanii.

| Arthur a răspuns:

Când este instalat un regim dictatorial.

| WhatheWow a răspuns:

Niciodata! Poate castiga unele lupte dar niciodata razboiul; asta asa ca generalitate insa ca particularitati, exista multi factori ce pot face ca o minoritate sa aiba castig de cauza in fata majoritatii.

| ramona0506 a răspuns:

Cand sunt mai 'mari' sau mai inteligenti big grin.

| BeyondTheDarkSun explică (pentru WhatheWow):

De exemplu, parlamentari vs cetateni?

| TheSmith a răspuns:

Cand sunt uniti, au un scop clar, si au resurse!

| DimLight a răspuns:

Aproape intotdeauna poate face asta, pentru ca numarul entitatilor nu reprezinta clar intreg efectul pe care il poate avea o singura entitate.

trebuie insa sa intelegi sistemul si efectele factorilor din sistem ce ii garanteaza unei minoritati puterea de a manipula/controla majoritatea celorlalte elemente si limitele in care o poate face.

| bumblebee010 a răspuns:

Cand sunt mai inteligentiwinking

| Woodenpints91 a răspuns:

Când sunt ţigani şi primesc drepturi în plus nefăcând nimic.

| BeyondTheDarkSun explică (pentru Woodenpints91):

Infectii! Si mai contamineaza Romania si cu manele si incultura.

| Mădă0611 a răspuns:

Cand e epidemie devil

| WhatheWow a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Aici e vorba de ignoranta cetatenilor, majoritatea nu merg la vot iar parlamentarii profita din plin. Daca doar odata la patru ani oamenii cu intelect s-ar priva de ignoranta, parlamentarii ar incepe sa faca ceea ce trebuie, adica sa se puna in slujba cetatenilor si nu in a cercurilor de interese.

| Inferno a răspuns:

Cand detine puterea.

| WR104 a răspuns:

Cand minoritatea are mai multi bani ca majoritatea.

| dragos9234 a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Nu toti tiganii sunt asa!

| pwp a răspuns:

Nu cred ca se poate.
''Unde-s multi puterea creste''

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand majoritatea are mintea ocupata cu altceva.

| MagicSmile7 a răspuns:

O sa iau intrebarea ca o referinta generala.
Minoritatea invinge majoritatea cand are o strategie bine definita, regim de cazarma ( unitatea oamenilor la capitolul aceasta a demonstrat-o intodeauna razboiul) si circumstante favorabile (care in caz de necesitate sunt formate ).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O minoritate intelectuala poate invinge de multe ori o majoritate fizica;
O minoritate inteligenta poate invinge de multe ori o majoritate intelectuala;
O minoritate cu idei clare poate invinge de multe ori o majoritate inteligenta;
Un "nebun" viclean, fara scrupule, cu idei fixe si vointa de fier, invinge intotdeauna o majoritate cu idei clare dar vara vointa.
Totul depinde de felul in care minoritatea respectiva stie cand si cum sa-si valorifice atuurile.

| SmokeyEye a răspuns:

Minoritar ca numar? Unul versus restul? Pai Jean-Claude Van Damme ii bate singur pe toti. Castiga cel mai puternic, mai antrenat, mai pregatit.

| VladSilviu a răspuns:

Atunci cand minoritatea stie punctul slab majoritatii, exact cum a facut stefan cel mare prin otravirea fantanelor. etc.

| Zangetsu a răspuns:

Cand intr-un cinematograf intra unu cu mitraliera

| Xenya a răspuns:

Cand majoritatea se lasa prostita si\sau mintita de minoritate prin diverse metode.Este greu de crezut, dar asta este adevarul!
Acum depinde si la ce minoritate te referi. happy

| UnBaiatDubios a răspuns:

Cand avem de a face cu o majoritate nepasatoare si ignoranta si cu o minoritate care isi declara ca scopsubjugarea majoritatii. Daca cei din minoritate sunt destul de isteti ii pot face pe cei din majoritate sa se invinga singuri.Sa speram ca daca se intampla asa ceva noi sa facem parte din minoritate big grin

| venusdoom a răspuns:

Ai dat un ex mai jos cu parlamentari vs. cetateni. In situatia de fata parlamentarii sunt minoritatea, una destul de unita si cu un scop precis ( logic nu cu unul corect si etic)
Si a invins cetatenii, masele, majoritatea.

| 3xfemeie a răspuns:

Posibil si atunci cand este o minoritate manipulatorie si o majoritate naiva sau fara vointa.

| Hombre a răspuns (pentru WhatheWow):

Te inseli, niciodata majoritatea nu invinge la propiu, totdeauna are in capul ei un grup care ii freaca dupa poftele lor si simuleaza ca-i reprezinta.

| mixxjim a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

In cazul asta intotdeauna laughing Si cum a fost el UDMR-ul peste tot atatia ani de zile, cat e el de minoritate, si cum a reusit el sa se ia sau nu anumite decizii care ii conveneau sau nu, cat era el de minoritate...

| LineGuide a răspuns:

Cand vine cu argumente solide.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

rolling on the floor
Tradu-ne, plizzz!
rolling on the floor